Connect with us

Goleniów

O 400 tys. mniej pasażerów

Goleniów. Tylko niecałe 190 tysięcy pasażerów skorzystało z lotniska w Goleniowie w minionym roku.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje PR Szczecin, to ogromny spadek w porównaniu do roku 2019, kiedy goleniowskie lotnisko odprawiło 590 tysięcy pasażerów. Przed pandemią, władze lotniska liczyły, że w 2020 roku pasażerów będzie ok. 640 tysięcy. Wynik miały poprawić nowości, czyli loty do Lwowa, Rzeszowa czy Zadaru. Tak się jednak nie stało. Plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Państwa zamykały swoje granice, a loty trzeba było odwołać.

Najwięcej pasażerów skorzystało z linii Ryanair, to prawie 40 procent wszystkich połączeń. Obsługuje loty do Dublina, Londynu czy Krakowa.

Drugie miejsce zajęły Polskie Linie Lotnicze LOT, którymi polecieć możemy do Warszawy, a trzecie Wizz Air, które zawiozą nas między innymi do Oslo czy Bergen.

W nowym roku port lotniczy w Goleniowie nie rezygnuje z żadnych połączeń. Dodatkowo powrócą loty do Kopenhagi. Będą je obsługiwać dwie linie lotnicze. Tak jak do tej pory SAS, a od marca także Norwegian.

red.

powiązane – „Co było, jest i będzie z goleniowskim lotniskiem”

Goleniów

Jubileusz parafii

Goleniów. 7 styczna 1985 r. Krępsko stało się samodzielną parafią. W sobotę 25 stycznia będzie świętowała swój jubileusz.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Ośrodek Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej, terytorialnie parafia była bardzo rozległa. Należące do niej Kamieniska znajdowały się w odległości 16 km, a Żółwia Błoć – 14 km. Formalnie do parafii należało 14 miejscowości, jednakże niektóre z nich były już wyludnione, jak np. Inoujście lub zamieszkałe przez kilka osób, np. Kamieniska i Bolesławice. Do parafii należał także kościół – pw. Świętej Trójcy w Miękowie, kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego w Żółwiej Błoci oraz kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Świętej. Pierwszym proboszczem (administratorem) parafii został ks. Józef Kurdziel. Probostwo w Krępsku objął z chwilą powołania parafii. Nie pełnił funkcji proboszcza, ponieważ przez pewien czas był zakonnikiem, ale wszyscy wierni i mieszkańcy w ten sposób go tytułowali. Parafią kierował przez 27 lat, do 2011 r.Obecnie parafią kieruje ks. Paweł Płaczek.

red.

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Dostarczają pojemniki

Goleniów. P.G.K. Sp. o. o. w Goleniowie rozpoczęła wczoraj akcję dostarczania pojemników na bioodpady do nieruchomości jednorodzinnych na terenie gminy Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Jak czytamy na stronie fb spółki, z chwilą podstawienia pojemników na bioodpady, przy pierwszym odbiorze będą zabierane bioodpady z pojemników i worków – według harmonogramu. Natomiast przy kolejnych odbiorach będą zabierane bioodpady tylko z podstawionych brązowych pojemników 240 l – do pojemników 240 l na bioodpady należy wrzucać bio tylko luzem (bez worków).

Zakup pojemników sfinansowała gmina, a dla odbiorców są one bezpłatne.

red.

powiązane – „Worki zastąpi pojemnik”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

ZAZ dofinansowany

Goleniów. Umowy dofinansowujące koszty działania ze środków budżetu województwa zostały dzisiaj podpisane w goleniowskim Zakładzie Aktywności Zawodowej.

Opublikowane

w dniu

8 milionów 300 tys. zł otrzymają Zakłady Aktywności Zawodowej z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego – część trafi do goleniowskiego ZAZ.

W województwie zachodniopomorskim działa dziesięć Zakładów Aktywności Zawodowej, dając zatrudnienie 731 osobom z niepełnosprawnością osobom zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Placówki takie działają w: Stargardzie, Kołobrzegu Kamieniu Pomorskim, Dobrej, Gryfinie, Wałczu, Goleniowie, Juchowie, Karlinie i Choszcznie. Każdy z zachodniopomorskich zakładów specjalizuje się w innym obszarze. Są szansą na dla OzN na rehabilitację społeczną i zawodową czy kontakt ze specjalistami. W planach jest utworzenie kolejnych dwóch takich miejsc w Koszalinie oraz Mielenku Drawskim.

Oferta goleniowskiego zakładu to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw regionu, a przede wszystkim Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Obiekt powstał też z myślą o absolwentach goleniowskiej Szkoły Specjalnej. Placówka prowadzi także Bistro Delfin w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Organizatorem ZAZ-u jest Gmina Goleniów

Na roczne budżety ZAZ-ów składają się różne źródła finansowania. To środki wypracowane przez placówki w ramach prowadzonej działalności. Dodatkowo placówki korzystają ze środków własnych organizatorów ZAZ-ów, środków PFRON oraz z dofinansowania z budżetu województwa. I właśnie środki z tej puli zostały dzisiaj zawarte umowy.

Funkcjonujące w polskim systemie od blisko 25 lat Zakłady Aktywności Zawodowej stanowią ofertę pracy dla osób z niepełnosprawnością znaczną oraz umiarkowaną, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną (OzN). Zatrudnienie tych osób w ZAZ-ach daje im możliwość nabycia umiejętności zawodowych oraz czynności dnia codziennego, zwiększając samodzielność i zaradność życiową tych osób. Jest to także prewencja przed wykluczeniem społecznym. Zatem głównym celem ZAZ-ów jest rehabilitacja osób z niepełnosprawnością.

Zakłady aktywności zawodowej należą do sektora pracodawców chronionego rynku pracy i są podmiotami zorientowanymi głównie na realizację funkcji społecznych, a nie na maksymalizację zysków z prowadzonej działalności wytwórczej lub usługowej.

red.

powiązane – „Stypendia i dotacje”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie