Connect with us

Goleniów

Nowy las

Goleniów. 150 hektarów nowego lasu posadzono w tym roku tylko w Nadleśnictwie Kliniska.

Opublikowane

w dniu

Właśnie kończy się czas sadzenia nowych lasów – także w nadleśnictwach naszego powiatu. Jak podaje Radio Szczecin, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie posadzono 40 milionów sadzonek drzew, głównie sosny – mówił Ryszard Siarkiewicz-Hoszowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Kliniska. – Jako, że jesteśmy w Puszczy Goleniowskiej, w Kliniskach sadzimy głównie sosnę, ale także dąb, buk, jawory czy klony. Przed wykonaniem samego sadzenia wykonujemy orkę. Orka jest robiona takim specyficzny pługiem leśnym, który odsłania tylko wierzchnią warstwę, aby jak najmniej wzruszyć glebę i w takie miejsca sadzimy sadzonki ręcznie lub mechanicznie.

  • Dziś lasy sadzi się głównie maszynowo. Sadzarka jest w stanie dziennie obsadzić hektar lasu – tłumaczył radiu leśniczy Tomasz Bihun. – Obsługujący ją wkłada sadzonkę, łapka się zamyka, obraca sadzonkę korzeniami do ziemi i w ziemi łapka się otwiera, sadzonka tam zostaje. Dwa talerze z tyłu dociskają ją, żeby była ugnieciona.

Posadzone teraz drzewa będą rosły sto lat.

red.

powiązane – „Wiosenne narodziny”

Goleniów

Geblewicz za Marchewkę

Goleniów. Pochodzący ze Stepnicy, a mieszkający z rodziną w Goleniowie marszałek województwa Olgierd Geblewicz został w sobotę wybrany szefem zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej.

Opublikowane

w dniu

Zastąpił posła Arkadiusz Marchewka, którego wybrano na szefa PO w Szczecinie.

Geblewicz jest członkiem Platformy Obywatelskiej od momentu jej założenia. Dotychczas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Platformy w regionie, wcześniej sekretarza w regionie. W wyborach dostał prawie 93 procent głosów i nie miał kontrkandydata.

red.

powiązane – „Obwodnica w roku 2027”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Węzeł do likwidacji

Goleniów. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Goleniowie systematycznie realizuje działania mające na celu poprawę czystości powietrza w mieście, m.in. poprzez modernizację infrastruktury ciepłowniczej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje spółka, jednym z tych działań jest likwidacja grupowego węzła cieplnego Grunwaldzka 5, dzięki której zmniejszy się produkcja energii o 691 GJ, a w konsekwencji zmniejszy się również emisja dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery o 69Mg w ciągu roku.

Prezes zarządu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie pani Emilia Niemyt oraz prezes zarządu PEC Goleniów pan Tomasz Majewski podpisali w siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie umowę pożyczki na realizację zadania pod nazwą „Budowa nowego zawierającego węzły indywidualne systemu zasilania w ciepło zastępującego dotychczasowy system zasilany z węzła grupowego Grunwaldzka 5”.

Przedmiotem wniosku jest likwidacja węzła grupowego i budowa dziesięciu nowoczesnych indywidualnych węzłów cieplnych. Obejmie także wymianę zewnętrznej instalacji odbiorczej wykonanej w technologii tradycyjnej w kanałach żelbetowych na sieć wysokich parametrów wykonaną z rur preizolowanych. Długości sieci wyniesie 0,5 km, a wartość inwestycji 1.103.600,00 zł, z dofinansowaniem w kwocie 987,6 tys. zł. Zadanie jest już realizowane. Jego zakończenie zaplanowano na 15 września 2022 r.

red.

powiązane – „Cena ogrzewania”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Nocleg w szałasie

Goleniów. Nadleśnictwo Goleniów by sprostać wymaganiom, jak również móc zaoferować szerszą gamę możliwości korzystania z terenów leśnych przez turystów zamontowało w terenie szałas drewniany typu –shelter-.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, widoczne na zdjęciu zadaszenie pozwoli schronić się turystom na czas nocowania w terenie leśnym w wyznaczonym do tego obszarze zgodnie z wdrożonym programem przez Nadleśnictwo pn: „Zanocuj w Lesie”.

Obecny na fotografii –shelter- umiejscowiony jest na terenie leśnictwa Widzieńsko na polanie za leśniczówką.

red.

powiązane – „Sokół na szkoleniu”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie