Connect with us

Goleniów

Nowego domu kultury nie będzie, a burmistrz zabronił skarbnikowi pomagać radnemu – następną sesja zdalna

Goleniów. Podczas zakończonej właśnie sesji rady miejskiej jej przewodnicząca zapowiedziała, że następna odbędzie się w trybie zdalnym.

Opublikowane

w dniu

Krystyna Jaworska poinformowała radnych, że na początku listopada odbędą się dla nich szkolenia na sprzęcie zakupionym niedawno przez gminę.

Pierwsze 3 godziny obrad zajęła prezentacja planów gminy co do pozyskania 43 mln zł z tzw. funduszy norweskich. Z tej kwoty 60% to projekty inwestycyjne – m.in. 12 mln zł na powstanie nowego parku przemysłowego przy lotnisku, prawie 2,4 mln zł na przystań kajakową oraz 1,4 mln na powstanie Centrum Usług Wspólnych. Mimo, że to była tylko prezentacja i to dokonana przez ekspertów z zewnątrz, wywołała burzliwą dyskusję. Radni zadawali pytania szczegółowe, kwestionując sensowność niektórych propozycji. To spowodowało reakcję ekspertów i wieceburmistrzów. Dyskusja była więc chwilami bardzo emocjonująca.
Radny Sypień zwrócił uwagę, że burmistrz obiecywał wybudowanie z tych funduszów nowego domu kultury, tymczasem w omawianych propozycjach jest tylko mowa o środkach na projekt pod hasłem centrum dialogu i integracji – co jego zdaniem oznacza, że przez najbliższe lata nowy dom kultury nie powstanie. Eksperci potwierdzili, że wspomniane centrum to właśnie ma być sala widowiskowa i nowoczesny dom kultury marzeń, ale nie ma szans by powstało ono w ciągu najbliższych 3 lat. Wiceburmistrz Banach dodał, że nie ma jeszcze w lokalnej społeczności zgody co do lokalizacji nowego domu kultury, a omawiany wniosek dotyczy tylko koncepcji projektowej.

Emocje wzbudziła też złożona ad hoc propozycja radnego Kuszyńskiego, który postulował, by gmina zwiększyła o ok. 30 tys zł wydatki w tegorocznym budżecie na zakup samochodu dla policji. Skarbnik poprosił aby zgodnie z procedurą radny podał, które wydatki w budżecie zmniejszyć o tę kwotę, albo zwiększyć wpływy. Podczas zarządzonej na tę okoliczność przerwy Kuszyński podszedł do skarbnika by ten wskazał mu odpowiednie zapisy budżetowe. Na to zdecydowanie zareagował p.o. burmistrza Henryk Zajko, jako przełożony zabraniając skarbnikowi udzielania tej informacji. Tłumaczył to tym, że radny powinien wcześniej przygotować się do uzasadnienia swojego wniosku od strony formalnej, a nie dopiero na sesji oczekiwać pomocy skarbnika. Kuszyński uznał to za celowe sabotowanie jego wniosku, który w głosowaniu nie uzyskał akceptacji radnych.

red.

powiązane – „GPP-3 i CWUO”

Goleniów

W rocznicę internowania

Goleniów. W czwartek 30 marca) odbędzie się spotkanie i dyskusja w ramach AREOPAGU ŚW. KATARZYNY pt. „WOKÓŁ PRYMASA KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO. W ROCZNICĘ INTERNOWANIA”.

Opublikowane

w dniu

Gościem specjalnym będzie uznany i wybitny historyk DR HAB. RAFAŁ ŁATKA (prof. UKSW Warszawa). Dyskusję poprowadzi DR ZBIGNIEW STANUCH (IPN Szczecin). Spotkanie o godz. 17:00 w sali na plebanii (wejście od strony Caritasu), wstęp wolny. Warto poznać historię Prymasa Wyszyńskiego i kontekst historyczny jego życia oraz posługi o czym będzie opowiadało dwóch wybitnych historyków, od lat specjalizujących się w rzetelnych badaniach historii Kościoła i Polski.

red.

powiązane – „Mniej księży”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Mniej księży

Goleniów. W sobotę, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, na Mszy Świętej o godz. 9:00, pożegnano ks. Bogumiła Dobosza, dziękując Bogu za jego służbę we wspólnocie parafi pw. Św. Katarzyny.

Opublikowane

w dniu

Przełożeni przenieśli go do parafii w Pyrzycach. Teraz w parafii św. Katarzyny będzie posługiwało o jednego kapłana mniej – pięciu księży, w tym jeden emeryt. W sąsiedniej parafii pw. Św. Jerzego posługuje trzech księży – w tym jeden emeryt.

red.

powiązane – „Kościół zastąpi namiot”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Sezon rozpoczęty

Goleniów. Powrót lotów Ryanair do Warszawy-Modlina oficjalnie rozpoczął sezon letni na goleniowskim lotnisku.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje kierownictwo portu, pierwszym rejsem z Modlina przyleciało 122 pasażerów, natomiast w drogę powrotną udał się prawie komplet, bo aż 180 osób.
Trasa Ryanair do Warszawy Modlin realizowana będzie 5 razy w tygodniu- w każdy poniedziałek, wtorek, czwartek, sobotę oraz niedzielę, a ceny biletów zaczynają się już od 49zł w jedną stronę.

Maciej Dziadosz, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów powiedział:

„To bardzo dobra informacja zarówno dla Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów jak i całego Pomorza Zachodniego, a w szczególności branży turystycznej. Powrót, po zimowej przerwie linii Ryanair ze swoją trasą do Warszawy Modlin pokazuje, że współpraca Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów oraz Ryanair opiera się na długofalowej chęci rozwoju siatki połączeń na szczecińskim lotnisku. Jesteśmy pewni, iż ta współpraca w niedługim czasie przyniesie kolejne informacje o nowych, atrakcyjnych kierunkach realizowanych z zachodniopomorskiego lotniska. Inauguracja połączenia do Warszawy Modlin to nie jedyna nowość w sezonie letnim! Po bardzo dobrym sezonie zimowym Polskie Linie Lotnicze LOT zadecydowały o zwiększeniu częstotliwości rejsów na trasie do Warszawy Chopin z 19 do 22 razy w tygodniu, dając jeszcze większą możliwość do korzystania z atrakcyjnych przesiadek w ramach bogatej siatki połączeń europejskich jak i dalekodystansowych realizowanych przez PLL LOT w swoim warszawskim hubie. Dodatkowo linia Ryanair zwiększy liczbę rejsów na trasach do Krakowa (z 2 do 3 razy w tygodniu) i Londynu Stansted (z 5 do 6 razy w tygodniu).
W sumie w letnim rozkładzie znajdzie się 8 połączeń regularnych oraz 2 wakacyjne trasy czarterowe, operujące z częstotliwością aż 6 razy w tygodniu.
Połączenia regularne:
PLL LOT do Warszawy Chopin
Ryanair do Dublina, Krakowa, Liverpoolu, Londynu, Warszawy Modlin
WizzAir do Oslo Torp
Norwegian do Oslo Gardermoen

Połączenia czarterowe
Antalya (od 03.06 do 14.10.2023r.) z biurami podróży TUI, Coral Travel, Itaka, Rainbow, Nekera
Burgas (od 05.06 do 06.09.2023r.) z biurami podróży TUI, Itaka, Coral Travel

red.

powiązane – „Blue Velo”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie