Connect with us

Osina

Nowe w Redostowie i Węgorzy

Osina. Cmentarz w Węgorzy ma nowy chodnik, a w Redostwie powstało miejsce rekreacyjne.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, 27 października 2022 r. w miejscowości Węgorza, odbył się oficjalny odbiór techniczny projektu pn. „Przejście z przeszłości do teraźniejszości” zrealizowanego przez gminę Osina, współfinansowanego z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Konkursu „Granty sołeckie 2022”.
Dzięki temu projektowi, na cmentarzu komunalnym wykonano chodnik z kostki betonowe –
połączył istniejący już ciąg pieszy w starej części cmentarza z główną aleją na cmentarzu.

Całkowity koszt inwestycji to 15 600 zł, z czego:

15.000 zł – dofinansowanie z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego
600 zł – dofinansowanie z funduszu sołeckiego

Również 27 października 2022 r. w miejscowości Redostowo odbył się oficjalny odbiór techniczny projektu pn. „Utworzenie miejsca rekreacyjnego w centrum sołectwa Redostowo” zrealizowanego przez Gminę Osina, współfinansowanego z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Konkursu „Granty sołeckie 2022”.
W wyniku powyższego projektu gruntownie został oczyszczony z zarośli oraz namułu zbiornik ppoż. znajdujący się w centrum miejscowości. W obrębie zbiornika zostały wymienione rury retencyjne oraz na oczyszczonych poboczach zbiornika posiano trawę.
Dodatkowo dokonano zakupu zestawu mebli ogrodowych, który zostały ustawiony przy zbiorniku ppoż.

Całkowity koszt inwestycji to 20 160 zł, z czego:

15.000 zł – dofinansowanie z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego
5 160 zł – dofinansowanie z funduszu sołeckiego

red.

powiązane – „26 mln – rząd samorządom”

Osina

Osina oszczędza

Osina. Oświetlenie uliczne we wszystkich miejscowościach gminy Osina będzie wyłączane w godzinach nocnych, tj. od godz. 24,00 do godz. 5,00.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, to decyzja wójta wymuszona m.in. faktem, że ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2127), wprowadza obowiązkowy cel 10% zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy w grudniu 2022 r. w stosunku do średniorocznego zużycia energii elektrycznej w latach 2018–2019 i kolejne 10 % oszczędność energii od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. w stosunku do zużycia energii elektrycznej w 2022 r.

Cel ten w gminie realizowany jest m.in. poprzez ograniczenie oświetlenia zewnętrznego budynków, ograniczenie iluminacji świątecznej, obniżenie temperatury w budynku urzędu gminy, szkoły i w świetlicach wiejskich, a także właśnie przez skrócenie czasu świecenia lamp oświetlenia ulicznego.

Kolejnym powodem takiej decyzji jest fakt zwiększenia ceny energii elektrycznej, którą gmina zobowiązane będzie płacić od dnia 1 stycznia 2023 r. Aktualne stawki wynikające z umowy z dostawcą prądu wynoszą 426,40 zł netto za MWh. Od nowego roku zobowiązani będziemy ponosić koszty w wysokości 785,00 zł netto za MWh. Będzie to więc 84,1 % więcej, niż obecnie.

Całonocne oświetlenie uliczne zostanie przywrócone jedynie w okresie świąteczno-noworocznym.

red.

powiązane – „2 922,58 zł na mieszkańca”

Kontynuuj czytanie

Osina

Boiska przebudowane

Osina. W czwartek 10.11.2022r. w Szkole Podstawowej im. Bronisława Malinowskiego w Osinie odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanych boisk sportowych do piłki nożnej i piłki ręcznej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w wydarzeniu wziął udział marszałek województwa zachodniopomorskiego wraz ze współpracownikami.
W wyniku tej inwestycji wymieniono m.in nawierzchnię boiska na trawę syntetyczną, tym samym dając możliwość lepszej amortyzacji i poprawiając warunki uprawiania tej dyscypliny sportowej. Wymieniono bramki, a boisko do mini piłki nożnej zyskało nowe ogrodzenie i piłkochwyty. Zrewitalizowano również pozostałą część nawierzchni poliuretanowej na całym obiekcie oraz zmieniono dotychczasowy kort do tenisa na boisko do gry w piłkę ręczną.

red.

powiązane – „Centrum logistyczne w Kikorzu?”

Kontynuuj czytanie

Osina

Centrum logistyczne w Kikorzu?

Osina. Trwają prace przygotowawcze do powstania centrum logistycznego w Kikorzu

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, spółka „NEXT STEP CAPITAL” z siedzibą w Poznaniu, planuje budowę centrum logistycznego wraz z infrastrukturą w miejscowości Kikorze na działkach nr 55/6, 58/5, 59, 60 obręb Kikorze, gmina Osina – w pobliżu motelu „15 południk” i zjazdu z drogi S3.

red.

powiązane – „Boiska w przebudowie”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie