Connect with us

Goleniów

Nowe odcinki wokół Zalewu Szczecińskiego

Goleniów, Stepnica. Do końca dobiegają prace na kolejnych odcinkach tras rowerowych wokół Zalewu Szczecińskiego w naszym powiecie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszałkowski, w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu procedur odbiorowych nowe odcinki tras będą już gotowe do użytkowania. Jesień to świetny czas na rowerowe przygody, tym bardziej warto wziąć udział w konkursie „Jesień na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego, przejechać się po zachodniopomorskich szlakach, nagrać filmik lub zrobić zdjęcie i powalczyć o nagrody – szczegóły na końcu materiału.

Międzyzdroje – Łubczewo i Recław – Skoszewo

Dzięki kończonym właśnie nowym inwestycjom turyści rowerowi w komfortowych warunkach pokonają szlak od Międzyzdrojów, przez Zalesie, Wapnicę, i dalej do Lubczewa, a także Zagórza i Skoszewa. Powstało w sumie pięć ważnych łączników, o długości niemal 6,5 km, a także oznakowano dodatkowe 8 km szlaku. Wykonawcą była lokalna firma PRD Nowogard. Aktualnie trwają odbiory techniczne, a po ich zakończeniu szlak będzie otwarty dla użytkowników. Warte 6,9 mln zł inwestycje zrealizowano w ramach projektu „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko-niemiecki produkt turystyczny”, wspartego środkami Programu Współpracy INTERREG VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska.

Inoujście – Modrzewie oraz Skoszewo – Czarnocin

Piękne, urokliwe, prowadzone po wałach przeciwpowodziowych trasy rowerowe przyciągają turystów rowerowych. Obecnie trwają odbiory technicznych odcinków Inoujście – Modrzewie oraz Skoszewo – Czarnocin (razem 17,68 km), a po ich zakończeniu z trasy będą mogli korzystać miłośnicy turystyki rowerowej. Całkowita wartość projektu to ponad 4,8 mln zł, a został zrealizowany dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Odcinki obu tras można zobaczyć na filmie zrealizowanym w ramach kampanii „Pomorze Zachodnie, Bezpiecznie jak w domu” – https://www.youtube.com/watch?v=Bj0SKPhBdxg .

Pętla wokół Zalewu Szczecińskiego

To szlak, który wykorzystuje i uzupełnia zachodniopomorską Sieć Tras Rowerowych. „Pętla” na Velo Baltica prowadzi ze Świnoujścia do Międzyzdrojów, a na trasie Blue Velo, z Międzyzdrojów do Szczecina. Za Szczecinem pętlę po stronie polskiej domknie prowadzona aktualnie przebudowa i rozbudowa przejścia drogi wojewódzkiej nr 115 przez Tanowo (powiat policki). Obecnie przygotowywany jest przetarg na odcinku Łubczewo – Recław.

Licząca w sumie 292 km pętla (182 km po stronie polskiej) połączy zachodniopomorskie szlaki rowerowe z niemieckimi w Meklemburgii Pomorzu Przednim. Znajdzie się na obszarze chronionym Wolińskiego Park Narodowego oraz obszarach chronionych Natura 2000: Wolin i Uznam, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Zalew Szczeciński, Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk Ujście Odry i Zalew Szczeciński oraz rozlewiskach po stronie niemieckiej.

Rowerowy konkurs

Zadanie polega na przejechaniu rowerem minimum 30km po terenie Pomorza Zachodniego, w tym przynajmniej część po trasie wokół Zalewu Szczecińskiego, wykonaniu filmu, lub zdjęć tematycznych oraz dodaniu ich na grupie społecznościowej Rowerem przez Pomorze Zachodnie – https://www.facebook.com/groups/pomzachodnierowerem . Wpis musi zawierać informacje o przejechanej trasie potwierdzające jej długość w formie treści bądź mapy. Autorzy 15 wpisów z największą liczbą polubień otrzymają rowerowe upominki w postaci map, sakw, saszetek na telefon, pokrowców na rower, czy zestawów naprawczych z logo trasy. Konkurs trwa do 25 listopada br.

Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego docelowo będzie liczyła 1,1 tys. km. Nowo budowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są budowane przez lokalne samorządy. Większość inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85 proc. finansowania zapewniają środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 lub w ramach Programu Współpracy Interreg VA.

Aktualny stan prac można śledzić na www.trasyrowerowe.wzp.pl

Mapy części szlaków są dostępne na http://www.rowery.wzp.pl/mapy-rowerowe

red.

powiązane – „Wnioski o 128 mln zł”

Goleniów

Będą dwie apelacje?

Goleniów. Nie tylko prokuratura zapowiada apelacje od wyroku w sprawie burmistrza Roberta Krupowicza.

Opublikowane

w dniu

Jak nam wczoraj powiedział jego obrońca Wojciech Szóstak (na zdjęciu stoi wraz z prokuratorem obok burmistrza Krupowicza), złożenie przez obronę apelacji jest bliskie pewności. Wcześniej apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Goleniowie w sprawie burmistrza Roberta Krupowicza złożyła już prokuratura.

26 kwietnia br, goleniowski sąd uznał go winnym zarzucanego czynu, ale odstąpił od ukarania i zasądził od niego 2 tys zł na cele społeczne. W ustnym uzasadnieniu sędzia Michał Krzywulski uznał, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości, ale jej szkodliwość społeczna jest wprawdzie powyżej „znikomej”, ale też poniżej „znacznej”

Prokuratura postanowiła zaskażyć warunkowe umożenie kary i będzie się domagała ukarania burmistrza.

Krupowicz był oskarżony o naruszenie tajemnicy skarbowej, przez publiczne ujawnienie na jednej z sesji rady miejskiej w Goleniowie w roku 2021, danych personalnych i wysokości zadłużenia z tytułu opłaty za odpady komunalne kilkorga radnych. Oskarżony na pierwszej rozprawie oświadczył, że „nie ma poczucia winy”, ale fakt ujawnienia wspomnianych danych potwierdza, tłumacząc go działaniem w interesie społecznym. Powiedział też, że mając dzisiejszą wiedzę na temat tajemnicy skarbowej, zrobił by to samo, tylko inaczej. Ujawnił też, że listę z nazwiskami i poziomem zadłużenia radnych otrzymał przed ową sesją od urzędnika, chociaż sam o nią nie wnioskował.

red.

powiązane – „Będzie apelacja”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Jazz w „Rampie”

Goleniów. Dorota Miśkiewicz, Anna Gadt, Marek Napiórkowski, Jose Torres, kubański trębacz Carlos Sarduy i amerykańska wokalistka Dorrey Lin Lyles to gwiazdy wakacyjnych koncertów jazzowych, na które zaprasza urząd marszałkowski – w lipcu wystapia także w Golenbiowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszałkowski, pierwsza muzyczna uczta 24 czerwca w Wałczu, a w lipcu zaplanowane są koncerty w Choszcznie, Goleniowie, Stargardzie, Szczecinku, Kołobrzegu i Koszalinie.

Znani jazzmani i młode talenty, lubiane standardy i ciekawe improwizacje, przyjazny klimat i spontaniczna publiczność – takie są plenerowe koncerty „Jazzowe Pomorze Zachodnie”. W latach 2021 i 2022 jazzowe granie rozpoczynało się na przełomie lipca i sierpnia. Tegoroczny cykl wystartuje już 24 czerwca, czyli w pierwszy dzień wakacji. Natomiast 14 lipca w Goleniowie (Rampa Kultury, godz. 18) wystąpią Jose Torres i znakomity kubański trębacz Carlos Sarduy.

Na początek swoim jazzowym wokalem zaczaruje Dorota Miśkiewicz. Podczas występu w Wałeckim Centrum Kultury (sobota, 24 czerwca, godz. 16) towarzyszył jej będzie gitarzysta Marek Napiórkowski. Jako support zagrają Adam Tadel & Olga Tadel.
Kolejny koncert zaplanowany jest 9 lipca w Choszcznie (Dom Kultury, godz. 17). Na scenie zaprezentuje się duet Rey & Syl, czyli Dorrey Lin Lyles i Sylwester Ostrowski. Szczeciński saksofonista zaprosił na Pomorze Zachodnie znakomitą amerykańską wokalistkę łącząca różne gatunki i style – gospel, blues, R&B, jazz. Szerokiej publiczność znaną z grupy The Weather Girls i przeboju „Its Raining Man”.
Dorrey Lin Lyles będzie można usłyszeć także 16 lipca w Stargardzie (Teatr Letni, godz. 16). W nieco innym repertuarze, z towarzyszeniem Cantore Gospel Stargardzkiego Centrum Kultury. Na rozgrzewkę zagra Tytus Łajdecki, młody szczeciński saksofonista jazzowy. Natomiast 14 lipca w Goleniowie (Rampa Kultury, godz. 18) wystąpią Jose Torres i znakomity kubański trębacz Carlos Sarduy.
Na koniec świetna informacja dla miłośników talentu Anny Gadt – charyzmatyczna wokalistka na dłużej zagości na Pomorzu Zachodnie. 26 lipca wystąpi w Szczecinku, a później w Kołobrzegu (27 lipca) i Koszalinie (28 lipca). Atrakcyjny support ostatniego koncertu zapewni Krzysztof Kuśmierek Trio.

Opisane muzyczne wydarzenia finansuje urząd marszałkowski województwa zachodniopomorskiego.
Wstęp na wszystkie koncerty „Jazzowe Pomorze Zachodnie” będzie bezpłatny.

red.

powiązane – „Otwarcie muzeum”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Adoracja i pielgrzymka

Goleniów. Dzisiaj Pierwszy Piątek miesiąca Goleniów. Jak co miesiąc, w nocy z piątku 2 czerwca na sobotę 3 czerwca będzie specjalna nocna adoracja Najświętszego Sakramentu dla każdego w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Opublikowane

w dniu

2 czerwca w Pierwszy Piątek miesiąca, w kościele pw. Św. Katarzyny w Goleniowie – początek adoracji po Mszy Św. o godz. 19.00.
A 3 czerwca, w Pierwszą Sobotę miesiąca rano po Mszy Św., o godz. 7.45 startuje piesza pielgrzymka rodzin do Krępska

W parafii pw. Św. Jerzego w Pierwszą Sobotę miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały dzień.

red.

powiązane – „W 75. rocznicę egzekucji”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie