Connect with us

Goleniów

Nowe odcinki wokół Zalewu Szczecińskiego

Goleniów, Stepnica. Do końca dobiegają prace na kolejnych odcinkach tras rowerowych wokół Zalewu Szczecińskiego w naszym powiecie.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszałkowski, w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu procedur odbiorowych nowe odcinki tras będą już gotowe do użytkowania. Jesień to świetny czas na rowerowe przygody, tym bardziej warto wziąć udział w konkursie „Jesień na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego, przejechać się po zachodniopomorskich szlakach, nagrać filmik lub zrobić zdjęcie i powalczyć o nagrody – szczegóły na końcu materiału.

Międzyzdroje – Łubczewo i Recław – Skoszewo

Dzięki kończonym właśnie nowym inwestycjom turyści rowerowi w komfortowych warunkach pokonają szlak od Międzyzdrojów, przez Zalesie, Wapnicę, i dalej do Lubczewa, a także Zagórza i Skoszewa. Powstało w sumie pięć ważnych łączników, o długości niemal 6,5 km, a także oznakowano dodatkowe 8 km szlaku. Wykonawcą była lokalna firma PRD Nowogard. Aktualnie trwają odbiory techniczne, a po ich zakończeniu szlak będzie otwarty dla użytkowników. Warte 6,9 mln zł inwestycje zrealizowano w ramach projektu „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko-niemiecki produkt turystyczny”, wspartego środkami Programu Współpracy INTERREG VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska.

Inoujście – Modrzewie oraz Skoszewo – Czarnocin

Piękne, urokliwe, prowadzone po wałach przeciwpowodziowych trasy rowerowe przyciągają turystów rowerowych. Obecnie trwają odbiory technicznych odcinków Inoujście – Modrzewie oraz Skoszewo – Czarnocin (razem 17,68 km), a po ich zakończeniu z trasy będą mogli korzystać miłośnicy turystyki rowerowej. Całkowita wartość projektu to ponad 4,8 mln zł, a został zrealizowany dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Odcinki obu tras można zobaczyć na filmie zrealizowanym w ramach kampanii „Pomorze Zachodnie, Bezpiecznie jak w domu” – https://www.youtube.com/watch?v=Bj0SKPhBdxg .

Pętla wokół Zalewu Szczecińskiego

To szlak, który wykorzystuje i uzupełnia zachodniopomorską Sieć Tras Rowerowych. „Pętla” na Velo Baltica prowadzi ze Świnoujścia do Międzyzdrojów, a na trasie Blue Velo, z Międzyzdrojów do Szczecina. Za Szczecinem pętlę po stronie polskiej domknie prowadzona aktualnie przebudowa i rozbudowa przejścia drogi wojewódzkiej nr 115 przez Tanowo (powiat policki). Obecnie przygotowywany jest przetarg na odcinku Łubczewo – Recław.

Licząca w sumie 292 km pętla (182 km po stronie polskiej) połączy zachodniopomorskie szlaki rowerowe z niemieckimi w Meklemburgii Pomorzu Przednim. Znajdzie się na obszarze chronionym Wolińskiego Park Narodowego oraz obszarach chronionych Natura 2000: Wolin i Uznam, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Zalew Szczeciński, Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk Ujście Odry i Zalew Szczeciński oraz rozlewiskach po stronie niemieckiej.

Rowerowy konkurs

Zadanie polega na przejechaniu rowerem minimum 30km po terenie Pomorza Zachodniego, w tym przynajmniej część po trasie wokół Zalewu Szczecińskiego, wykonaniu filmu, lub zdjęć tematycznych oraz dodaniu ich na grupie społecznościowej Rowerem przez Pomorze Zachodnie – https://www.facebook.com/groups/pomzachodnierowerem . Wpis musi zawierać informacje o przejechanej trasie potwierdzające jej długość w formie treści bądź mapy. Autorzy 15 wpisów z największą liczbą polubień otrzymają rowerowe upominki w postaci map, sakw, saszetek na telefon, pokrowców na rower, czy zestawów naprawczych z logo trasy. Konkurs trwa do 25 listopada br.

Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego docelowo będzie liczyła 1,1 tys. km. Nowo budowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są budowane przez lokalne samorządy. Większość inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85 proc. finansowania zapewniają środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 lub w ramach Programu Współpracy Interreg VA.

Aktualny stan prac można śledzić na www.trasyrowerowe.wzp.pl

Mapy części szlaków są dostępne na http://www.rowery.wzp.pl/mapy-rowerowe

red.

powiązane – „Wnioski o 128 mln zł”

Goleniów

„Bosman” dla Iny

Goleniów. Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy otrzymało grant 37 tys zł w programie „Bosman dla regionu”.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Z uzyskanych funduszy Towarzystwo zrealizuje nasadzenia drzew nad rzeką Iną, rozbuduje małą infrastrukturę turystyczną oraz urządzi żwirowe tarliska w głównym korycie Iny.

To pierwsza edycja programu grantowego „Bosman dla regionu”, organizowanego przez markę i Browar Bosman w Szczecinie. Celem konkursu jest wsparcie lokalnych inicjatyw z regiony Szczecina i okolic, społecznych, ekologicznych i infrastrukturalnych, które przyczyniają się do podnoszenia komfortu życia mieszkańców regionu oraz stymulują integrację lokalnej społeczności.
 
Spośród nadesłanych aż kilkuset zgłoszeń wybrane zostały 22 projekty, które otrzymały granty o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Nagrodzone projekty dotyczyły różnych sfer życia – integracji społecznej, walki z wykluczeniem, ekologii, ochrony przyrody czy wsparcia dla służb. Dzięki ich realizacji organizacje z regionu odpowiedziały na wiele ważnych potrzeb lokalnych społeczności.
 

red.

powiązane – Zielone światło dla lokalnych spalarni

Kontynuuj czytanie

Goleniów

PEC edukuje

Goleniów. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Goleniowie przekazało cztery filmiki edukacyjne szkołom, podstawowym do wykorzystania na tzw. Lekcjach ciepła.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Nauczyciele otrzymali także scenariusze wraz z materiałem informacyjnym do ich przeprowadzenia. Dzieci będą mogły na zajęciach dowiedzieć się w jaki sposób z ciepła można mądrze korzystać oraz dlaczego ciepło systemowe zapobiega powstawaniu niskiej emisji i smogu. Do przeprowadzenia zajęć niezbędne jest posiadanie wiedzy w poruszanych tematach. Aby ułatwić realizację lekcji materiały zostały przygotowane w taki sposób, by obecność pracowników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Goleniowie nie była konieczna na zajęciach. Temu celowi służą scenariusze lekcyjne dla nauczycieli, które mogą być dla nich inspiracją.

Jak podaje PEC, “Lekcje ciepła” mają tę zaletę, że się nie starzeją. To materiał, który warto realizować co roku w szkołach. Warto, gdyż co roku do szkół przychodzą nowi uczniowie, którzy jeszcze nie mieli styczności z tematem.

red.

powiązane – „Zielone światło dla lokalnych spalarni”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Gaz pod Odrą

Goleniów. GAZ-SYSTEM zakończył ważny etap przebudowy gazociągu Goleniów – Police

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Spółka w listopadzie br. zakończyła pierwszy etap tej inwestycji, który zakładał realizację przewiertu sterowanego HDD w technologii Intersect pod rzeką Odrą.
„Na przebudowie gazociągu Goleniów – Police skorzysta gospodarka województwa zachodniopomorskiego. Dodatkowo dzięki takiemu sposobowi przeprowadzenia inwestycji możliwy będzie transport między Świnoujściem a Szczecinem jednostkami śródlądowymi o większym tonażu” – powiedział Krzysztof Jackowski, wiceprezes GAZ-SYSTEM.

Gazociąg Goleniów – Police jest jednym z najważniejszych elementów gazowej sieci przesyłowej na Pomorzu Zachodnim. Zasila w gaz m.in. miasto Szczecin oraz zakłady chemiczne w Policach. Inwestycja ta została podzielona na dwa etapy.

Pierwszy z nich obejmuje przekroczenie Roztoki Odrzańskiej metodą przejścia podziemnego oraz demontaż dwóch nitek starego gazociągu DN500 i DN400. Podczas tych prac na terenie Roztoki wykonano w listopadzie pierwszy w Polsce przewiert sterowany HDD w technologii Intersect, o długości 1814 m. Prace z wykorzystaniem tej metody polegały na jednoczesnym wierceniu otworu pilotowego z przeciwległych brzegów rzeki w dwóch kierunkach. Przewiert wraz z wciągnięciem gazociągu wykonywany był od września do listopada.

Drugi etap inwestycji rozpocznie się w przyszłym roku. Zgodnie z przyjętymi założeniami na terenie gmin Police oraz Stepnica zostanie ułożony nowy gazociąg o długości 8 km. W tym przypadku także zostanie wykorzystana technologia bezwykopowa. Łącznie wykonane zostaną cztery przewierty o długości od 700 m do 2 000 m. Zakończenie tego etapu planowane jest w 2023 roku.

Aspekt środowiskowy tego przedsięwzięcia jest także bardzo istotny. Zakres prac obejmuje bowiem usunięcie ok. 4 km odcinka starego gazociągu, biegnącego przez tereny Rezerwatu Olszanki. Demontaż rury znosi obowiązek utrzymania strefy kontrolowanej dla gazociągu, dlatego nie będzie potrzeby monitorowania i ingerowania w tamtejszą przyrodę. Efektem będzie większy rozwój fauny i flory oraz swobodna migracja zwierząt na terenie rezerwatu.

red.

powiązane – „Gazociąg Goleniów-Police”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie