Connect with us

Goleniów

Nowe odcinki wokół Zalewu Szczecińskiego

Goleniów, Stepnica. Do końca dobiegają prace na kolejnych odcinkach tras rowerowych wokół Zalewu Szczecińskiego w naszym powiecie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszałkowski, w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu procedur odbiorowych nowe odcinki tras będą już gotowe do użytkowania. Jesień to świetny czas na rowerowe przygody, tym bardziej warto wziąć udział w konkursie „Jesień na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego, przejechać się po zachodniopomorskich szlakach, nagrać filmik lub zrobić zdjęcie i powalczyć o nagrody – szczegóły na końcu materiału.

Międzyzdroje – Łubczewo i Recław – Skoszewo

Dzięki kończonym właśnie nowym inwestycjom turyści rowerowi w komfortowych warunkach pokonają szlak od Międzyzdrojów, przez Zalesie, Wapnicę, i dalej do Lubczewa, a także Zagórza i Skoszewa. Powstało w sumie pięć ważnych łączników, o długości niemal 6,5 km, a także oznakowano dodatkowe 8 km szlaku. Wykonawcą była lokalna firma PRD Nowogard. Aktualnie trwają odbiory techniczne, a po ich zakończeniu szlak będzie otwarty dla użytkowników. Warte 6,9 mln zł inwestycje zrealizowano w ramach projektu „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko-niemiecki produkt turystyczny”, wspartego środkami Programu Współpracy INTERREG VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska.

Inoujście – Modrzewie oraz Skoszewo – Czarnocin

Piękne, urokliwe, prowadzone po wałach przeciwpowodziowych trasy rowerowe przyciągają turystów rowerowych. Obecnie trwają odbiory technicznych odcinków Inoujście – Modrzewie oraz Skoszewo – Czarnocin (razem 17,68 km), a po ich zakończeniu z trasy będą mogli korzystać miłośnicy turystyki rowerowej. Całkowita wartość projektu to ponad 4,8 mln zł, a został zrealizowany dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Odcinki obu tras można zobaczyć na filmie zrealizowanym w ramach kampanii „Pomorze Zachodnie, Bezpiecznie jak w domu” – https://www.youtube.com/watch?v=Bj0SKPhBdxg .

Pętla wokół Zalewu Szczecińskiego

To szlak, który wykorzystuje i uzupełnia zachodniopomorską Sieć Tras Rowerowych. „Pętla” na Velo Baltica prowadzi ze Świnoujścia do Międzyzdrojów, a na trasie Blue Velo, z Międzyzdrojów do Szczecina. Za Szczecinem pętlę po stronie polskiej domknie prowadzona aktualnie przebudowa i rozbudowa przejścia drogi wojewódzkiej nr 115 przez Tanowo (powiat policki). Obecnie przygotowywany jest przetarg na odcinku Łubczewo – Recław.

Licząca w sumie 292 km pętla (182 km po stronie polskiej) połączy zachodniopomorskie szlaki rowerowe z niemieckimi w Meklemburgii Pomorzu Przednim. Znajdzie się na obszarze chronionym Wolińskiego Park Narodowego oraz obszarach chronionych Natura 2000: Wolin i Uznam, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Zalew Szczeciński, Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk Ujście Odry i Zalew Szczeciński oraz rozlewiskach po stronie niemieckiej.

Rowerowy konkurs

Zadanie polega na przejechaniu rowerem minimum 30km po terenie Pomorza Zachodniego, w tym przynajmniej część po trasie wokół Zalewu Szczecińskiego, wykonaniu filmu, lub zdjęć tematycznych oraz dodaniu ich na grupie społecznościowej Rowerem przez Pomorze Zachodnie – https://www.facebook.com/groups/pomzachodnierowerem . Wpis musi zawierać informacje o przejechanej trasie potwierdzające jej długość w formie treści bądź mapy. Autorzy 15 wpisów z największą liczbą polubień otrzymają rowerowe upominki w postaci map, sakw, saszetek na telefon, pokrowców na rower, czy zestawów naprawczych z logo trasy. Konkurs trwa do 25 listopada br.

Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego docelowo będzie liczyła 1,1 tys. km. Nowo budowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są budowane przez lokalne samorządy. Większość inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85 proc. finansowania zapewniają środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 lub w ramach Programu Współpracy Interreg VA.

Aktualny stan prac można śledzić na www.trasyrowerowe.wzp.pl

Mapy części szlaków są dostępne na http://www.rowery.wzp.pl/mapy-rowerowe

red.

powiązane – „Wnioski o 128 mln zł”

Goleniów

750 tys sadzonek

Goleniów. W Nadleśnictwie Goleniów rozpoczęło się wyorywanie sadzonek wyhodowanych szkółce leśnej nadleśnictwa.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, w tym roku wiosną zamierza posadzić w lasach nadleśnictwa drzewka na powierzchni ponad 100 hektarów – ogółem ok. 750 tys. sztuk sadzonek.

Najwięcej sosny zwyczajnej – 351 tys. sztuk, dębu szypułkowego – 146 tys. szt. oraz buka zwyczajnego – 115 tys. szt.

Sadzonki zostaną przekazane również do innych nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie , tj.: Klinisk, Międzyzdrojów, Gryfic, Choszczna, Bierzwnika i Myśliborza.

red.

powiązane – „Spontaniczne przekazanie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Sami zrezygnowali

Goleniów. Rezygnację z pełnienia swojej funkcji złożył sołtys sołectwa Kliniska Wielkie oraz oraz członkowie Rady Sołeckiej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w związku z powyższym, burmistrz odwołuje zebranie wiejskie sołectwa Kliniska Wielkie zwołane na dzień 27 marca 2023 r. na godz. 17.00, na którym miało odbyć się głosowanie w sprawie odwołania sołtysa oraz Rady Sołeckiej Klinisk Wielkich.

red.

powiązane – „Odwołają sołtysa?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Nocą z Krzyżem do Maszewa

Goleniów. Będzie kolejna Nocna Droga Krzyżowa po starym nasypie kolejowym z Goleniowa do Maszewa.

Opublikowane

w dniu

Początek w najbliższy piątek 24 marca o godzinie 21.00. Wymarsz spod kościoła świętego Jerzego. Cała droga ma około 20 km. I odbywa się w ciszy.
Powrót z Maszewa do Goleniowa we własnym zakresie.

red.

powiązane – „ODNAJDUJEMY RODZINY OFIAR I ZWRACAMY IM TE RZECZY…”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie