Connect with us

Goleniów

Nowe odcinki wokół Zalewu Szczecińskiego

Goleniów, Stepnica. Do końca dobiegają prace na kolejnych odcinkach tras rowerowych wokół Zalewu Szczecińskiego w naszym powiecie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszałkowski, w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu procedur odbiorowych nowe odcinki tras będą już gotowe do użytkowania. Jesień to świetny czas na rowerowe przygody, tym bardziej warto wziąć udział w konkursie „Jesień na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego, przejechać się po zachodniopomorskich szlakach, nagrać filmik lub zrobić zdjęcie i powalczyć o nagrody – szczegóły na końcu materiału.

Międzyzdroje – Łubczewo i Recław – Skoszewo

Dzięki kończonym właśnie nowym inwestycjom turyści rowerowi w komfortowych warunkach pokonają szlak od Międzyzdrojów, przez Zalesie, Wapnicę, i dalej do Lubczewa, a także Zagórza i Skoszewa. Powstało w sumie pięć ważnych łączników, o długości niemal 6,5 km, a także oznakowano dodatkowe 8 km szlaku. Wykonawcą była lokalna firma PRD Nowogard. Aktualnie trwają odbiory techniczne, a po ich zakończeniu szlak będzie otwarty dla użytkowników. Warte 6,9 mln zł inwestycje zrealizowano w ramach projektu „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko-niemiecki produkt turystyczny”, wspartego środkami Programu Współpracy INTERREG VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska.

Inoujście – Modrzewie oraz Skoszewo – Czarnocin

Piękne, urokliwe, prowadzone po wałach przeciwpowodziowych trasy rowerowe przyciągają turystów rowerowych. Obecnie trwają odbiory technicznych odcinków Inoujście – Modrzewie oraz Skoszewo – Czarnocin (razem 17,68 km), a po ich zakończeniu z trasy będą mogli korzystać miłośnicy turystyki rowerowej. Całkowita wartość projektu to ponad 4,8 mln zł, a został zrealizowany dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Odcinki obu tras można zobaczyć na filmie zrealizowanym w ramach kampanii „Pomorze Zachodnie, Bezpiecznie jak w domu” – https://www.youtube.com/watch?v=Bj0SKPhBdxg .

Pętla wokół Zalewu Szczecińskiego

To szlak, który wykorzystuje i uzupełnia zachodniopomorską Sieć Tras Rowerowych. „Pętla” na Velo Baltica prowadzi ze Świnoujścia do Międzyzdrojów, a na trasie Blue Velo, z Międzyzdrojów do Szczecina. Za Szczecinem pętlę po stronie polskiej domknie prowadzona aktualnie przebudowa i rozbudowa przejścia drogi wojewódzkiej nr 115 przez Tanowo (powiat policki). Obecnie przygotowywany jest przetarg na odcinku Łubczewo – Recław.

Licząca w sumie 292 km pętla (182 km po stronie polskiej) połączy zachodniopomorskie szlaki rowerowe z niemieckimi w Meklemburgii Pomorzu Przednim. Znajdzie się na obszarze chronionym Wolińskiego Park Narodowego oraz obszarach chronionych Natura 2000: Wolin i Uznam, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Zalew Szczeciński, Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk Ujście Odry i Zalew Szczeciński oraz rozlewiskach po stronie niemieckiej.

Rowerowy konkurs

Zadanie polega na przejechaniu rowerem minimum 30km po terenie Pomorza Zachodniego, w tym przynajmniej część po trasie wokół Zalewu Szczecińskiego, wykonaniu filmu, lub zdjęć tematycznych oraz dodaniu ich na grupie społecznościowej Rowerem przez Pomorze Zachodnie – https://www.facebook.com/groups/pomzachodnierowerem . Wpis musi zawierać informacje o przejechanej trasie potwierdzające jej długość w formie treści bądź mapy. Autorzy 15 wpisów z największą liczbą polubień otrzymają rowerowe upominki w postaci map, sakw, saszetek na telefon, pokrowców na rower, czy zestawów naprawczych z logo trasy. Konkurs trwa do 25 listopada br.

Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego docelowo będzie liczyła 1,1 tys. km. Nowo budowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są budowane przez lokalne samorządy. Większość inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85 proc. finansowania zapewniają środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 lub w ramach Programu Współpracy Interreg VA.

Aktualny stan prac można śledzić na www.trasyrowerowe.wzp.pl

Mapy części szlaków są dostępne na http://www.rowery.wzp.pl/mapy-rowerowe

red.

powiązane – „Wnioski o 128 mln zł”

Goleniów

Cena ogrzewania

Goleniów. PEC chce utrzymać ceny za dostarczane ciepło do końca tego sezonu grzewczego.

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedział prezes Tomasz Majewski, obowiązująca teraz taryfa została skalkulowana przy cenach głównych składników kosztów, czyli uprawnien emisyjnych na poziomie ok. 40 euro za tonę oraz zakupionego wcześniej miału weglowego. Ponieważ aktualne ceny uprawnień to ok. 60 euro/t, a nowe dostawy miału są po znacznie wyższych cenach niż ostatno, przełoży się to najpewniej na wyższe na ceny w nowej taryfie. Jednak jeżeli nie zajdzie nic nadzywczajnego , zdaniem prezesa Majewskiego PEC powinien utrzymać aktulane ceny produkowanego ciepła do końca tego sesonu grzewczego.

red.

powiązane – „PEC – nowe źródła energii”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Wiceburmistrz potwierdza

Goleniów. Tomasz Banach potwierdził, że projekt Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej jest poważnie zagrożony.

Opublikowane

w dniu

W tej sprawie interweniowały w ministerstwie infrastruktury władze szczecińskiej metropoli, której członkami są gminy Goleniów i Stepnica. Zdaniem Banacha zagrożona jest część kolejowa projektu, czyli linie kolejowe i przystanki. Opóźnienia w realizacji tej cześci mogą doprowadzić do utraty jego unijnego finansowania. W gminie Goleniów dotyczy to planowanego przystanku Goledniów Park Przemysłowy. Natomiast nie jest zagrożone finansowanie budowy nowego dworca kolejowego w Goleniowie i przystanku w Załomiu. Jednak problemy z kolejową częścia projektu według wiceburmistrza stawiają pod znakiem zapytania sensowność całości.

red.

powiązane – „Nie będzie SKM?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Rozbiórka się opóźnia

Goleniow. Nadal nie wiadomo kiedy dojdzie do rozbiórki przejścia dla pieszych nad torami przy ul. Maszewskiej.

Opublikowane

w dniu

To część budowy nowego dworca kolejowego w Goleniowie. Od kilku miesięcy wykonawca tej inwestycji nie może uzgodnić z koleją warunków i terminu rozbiórki stalowo-betonowej kładki.
Podobne kłopoty ma PEC, który też od klku miesięcy próbuje znaleźć wykonawcę remontu sąsiadujacej bezpośrednio z kładką sieci PEC przechodzącej nad torami. Kolejni wykonawcy wycofują się z powodu trudnych uzgodnień z PKP.
Obie operacje są z tego powodu odwlekane w czasie bez terminu ich przeprowadzenia.

red.

powiązane – „Dworzec – czekają na PKP”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie