Connect with us

Goleniów

Nowe centrum

Goleniów. Nowe centrum przesiadkowe dla autobusów powstaje w podszczecińskim Załomiu.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Radio Szczecin, zlokalizowane jest na skrzyżowaniu ulic Lubczyńskiej i Leśnej na trasie ze Szczecina w kierunku Pucic i Klinisk Wielkich. Zostanie oddane do użytku pasażerów prawdopodobnie już na początku grudnia.

Na nowym obiekcie znajduje się także poczekalnia dla podróżnych. Wyposażona została w toaletę oraz tablicę elektroniczną informującą o czasie odjazdu autobusów.

  • Przy węźle przesiadkowym powstaje także parking dla 60 samochodów oraz parking dla rowerów. Bardzo dużo dzieci przyjeżdża na przystanek autobusowy rowerami, teraz będą miały gdzie je zostawić. Mamy cały teren oświetlony, wykonaną wiatę, która jest konstrukcji żelbetowo-drewnianej, którą bez wyjścia na deszcz można się przemieszczać z budyneczku na peron – mówił radiu przedstawiciel wykonawcy Jarosław Sajewicz.

Wykonawcą inwestycji jest firma Elbud. Koszt budowy węzła przesiadkowego, to ponad 10 milionów złotych.

red.

powiązane – „Centrum w Załomiu”

Goleniów

Kochan nadal z immunitetem

Goleniów. Wczoraj senatorowie głosowali w sprawie uchylenia immunitetu mieszkającej w Goleniowie senator Magdaleny Kochan z Koalicji Obywatelskiej.

Opublikowane

w dniu

Wniosek został odrzucony jednogłośnie. Dotyczył zdarzenia z 2018 roku, gdy przed wyborem rzecznika praw dziecka, M. Kochan zacytowała z mównicy słowa kandydatki PiS Agnieszki Dudzińskiej na to stanowisko. Wynikało z nich, że w przypadku niepełnosprawnych dzieci, wymagających opieki, „chyba należałoby postulować eutanazję”. A. Dudzińska twierdziła wówczas, że jej wypowiedź została zmanipulowana i ostatecznie skierowała w tej sprawie wniosek do Komisji Etyki Poselskiej i wniosła prywatny akt oskarżenia.
M. Kochan jest przewodniczącą Rada Powiatu Goleniowskiego Platformy Obywatelskiej.

red.

powiązane – „Kochan za Stanisławskiego”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Porozumienie… nieporozumień

Goleniów. Prezydent Szczecina podważa porozumienie z władzami gminy Goleniów, a nowe centrum przesiadkowe w Załomiu nadal stoi puste.

Opublikowane

w dniu

W tej sprawie goleniowskie władze gminy wysłały niedawno dwa listy – do prezydenta Szczecina i kierownictwa Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (SOM). Do tego drugiego z wnioskiem o mediację, bowiem zarówno Szczecin jak i Goleniów są członkami SOM i w ramach SOM oba samorządy realizowały inwestycję w Załomiu. W ich wyniku doszło do spotkania wiceburmistrza Tomasza Banacha z wiceprezydent Szczecina, na którym Banach przedstawił jej kompromisową propozycję wyjścia z impasu w tej sprawie – bez ponoszenia przez gminę Goleniów dodatkowych kosztów.
Wczoraj natomiast doszło do spotkania wiceburmistrza Banacha z prezydentem Krzystkiem podczas obrad SOM. Jak nam powiedział Banach, prezydent Szczecina próbował podważać porozumienie z 2016 roku, które sam podpisał sugerując drogę prawną by wątpliwości rozstrzygnąć. Jak nam wiadomo goleniowskie władze są pewne swego i wyniku prawnej konfrontacji, jednak zamiast długiego procesu proponują łatwiejsze, kompromisowe załatwienie sprawy, by jak najszybciej centrum przesiadkowe w Załomiu zaczęło działać zgodnie z zawartym porozumieniem.

Niedawno szczecińscy radni przyjeli uchwałę, która ma uruchomić dojazd szczecińskich autobusow do Załomia za odpowiednią opłatą ze strony gminy Goleniów. Nie zgadzają się na takie postawienie sprawy goleniowskie władze, które stoją na gruncie wciąż obowiązujej uchwały rady miasta Szczecina z 2016 roku i będącego jej skutkiem porozumienia burmistrza Krupowicza i prezydenta Krzystka z września tego samego roku.

Szczecińscy radni uchwalili wtedy:”…upoważnia się prezydenta miasta do podpisania porozumienia z gminą Goleniów w sprawie realizacji projektu „Budowa ul. Leśnej w dz. nr 143 w obr. Załom w gminie Goleniów” jako części centrum przesiadkowego komunikacji publicznej obydwu gmin w Załomiu…”, a następnie burmistrz z prezydentem podpisali porozumienie, w którym czytamy m.in:”… (miasto Szczecin) uruchomi po wybudowaniu i oddaniu do użytku ul. Leśniej linię autobusową w rejonie objętym dokumentacją projektową, w celu obsługi obu gmin, BEZ PONOSZENIA PRZEZ GMINĘ (Goleniów) KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z REALIZACJĄ USŁUG ZDiTM SZCZECIN NA JEJ TERENIE…”

Zdaniem wiceburmistrza Banacha gmina Goleniów swoje zobowiązania wynikające z tego porozumienia wypełniła i oznacza to, że żadne nowe porozumnienie nie jest potrzebne bo nadal obowiązujue to z 2016 roku.

red.

powiązane – „Prezydent jest oszustem”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Na czym lotnisko zarabia najwięcej?

Goleniów. Wbrew pozorom, goleniowskie lotnisko najwięcej nie zarabia na sezonie wakacyjnym, a na lotach biznesowych.

Opublikowane

w dniu

To nie pasażerowie przynoszą największą część przychodów. Najwięcej (w roku 2019 było to aż 86 proc.) przychodów lotnisko ma z opłat parkingowych oraz wynajmu i zarządzania powierzchniami handlowymi czytamy w materiale Tomasza Tokarzewskiego „Lotniskowe podsumowanie. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów dźwiga się po pandemii” zamieszczonego na stronie 24Kurier.pl.

Dalej autor pisze m.in., że lotnisku udało się utrzymać przewoźników i kierunki sprzed pandemii. W latach 2017-2019 z usług lotniska co roku korzystało niemal 600 tys. pasażerów. Kolejne 2 lata to niewiele ponad 180 tys. rocznie. Po zamknięciu przestrzeni powietrznej i wstrzymaniu lotów, według danych udostępnionych przez spółkę „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów”, w kwietniu 2020 r. obsłużono w Goleniowie… 11 pasażerów, a w maju… 45. W tym roku do tej pory pasażerów było już ok. 60 tys.

Lotnisko najwięcej nie zarabia na sezonie wakacyjnym, a na lotach biznesowych. Dużej szansy dla goleniowskiego lotniska Maciej Dziadosz upatruje w przywróceniu stricte biznesowych lotów do Kopenhagi. Sprzedaż biletów na tę trasę już trwa. Według prognoz w 2022 r. liczba pasażerów może wrócić do poziomu z 2015 r., czyli ok. 400 tys. pasażerów. Duży wpływ na to mogą mieć też czarterowe loty do Turcji czy Chorwacji.

  • Te ostatnie osobiście polecam – zachwala prezes. – Jazda samochodem to czasem dwie doby, tymczasem korzystając z połączenia lotniczego o godz. 13 można być jeszcze na plaży, a kolację zjeść już w domu.

Trwają też rozmowy z liniami KLM oraz Air France w sprawie uruchomienia połączenia do Amsterdamu, bo tego – tak wynika z ankiet i analiz – oczekują mieszkańcy regionu.

By jednak przyciągnąć pasażera, trzeba przyciągnąć też i utrzymać linie lotnicze. Nie będzie tanich biletów, jeśli lotnisko nie zaproponuje atrakcyjnych warunków.

  • Mamy jedne z najwyższych stawek, jakie pobieramy od linii lotniczych za każda tonę samolotu. Chcielibyśmy stosować preferencyjne stawki, albo nawet czasem zrezygnować z opłat, ale nie możemy – tłumaczy Maciej Dziadosz. – Urząd Lotnictwa Cywilnego narzuca nam, ilu musimy zatrudniać pracowników, jakie mamy mieć stawki i jaki sprzęt kupować, a to są spore wydatki. W takich warunkach ciężko coś proponować. Małe lotniska mają w tym względzie znacznie gorzej.

Do tego lotnisko musi się rozbudować. Przestarzały terminal powstawał z myślą o obsłudze dwóch samolotów, które mieściły ok. 60 pasażerów. Dziś na pokład jednorazowo wchodzi nawet 240 osób. Plan zakłada inwestycje do 2028 r. za ponad 100 mln zł.

  • Mamy na to środki, ale Komisja Europejska nie zgadza się, by pochodziły one w całości z Budżetu Państwa. Nakazuje wziąć komercyjny kredyt i to w wysokości 17 mln zł – mówi prezes portu. – Negocjujemy mniejszy, 10 mln., ale nie wiemy, czym to się skończy.

Gdyby plany udało się zrealizować, terminal powiększy się o 300 m2. Dodatkowo inwestycja w tzw. system ILS II kategorii, który jest, tylko trzeba go wdrożyć, podniesie poziom bezpieczeństwa. Plan zakłada, że po tych inwestycjach w 2028 r. z lotniska pod Goleniowem mogłoby skorzystać nawet 1,5 mln pasażerów.

red.

powiązane – „Kiedy wzrośnie ruch na lotnisku?”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie