Connect with us

Nowogard

Nowa organizacja ruchu na DK6

Wykonawca drogi S6 na odcinku Nowogard – Płoty planuje dzisiaj w godzinach popołudniowych (po uprzednim pozytywnym odbiorze oznakowania) wprowadzenie zmiany organizacji ruchu.

Opublikowane

w dniu

Będzie ona obejmowała skierowanie ruchu z obecnej DK6 na południową (w stronę Koszalina) jezdnię drogi S6 na całym odcinku o dł. 20 km. Spowodowane jest to koniecznością zamknięcia w kilku miejscach dotychczasowej DK6 po to, aby dokończyć na niej prace. Ruch dwukierunkowy na nowej jezdni będzie przejazdem przez plac budowy z ograniczeniem prędkości do 70 km/h i zakazem wyprzedzania na całym odcinku.
Zakończenie całości inwestycji i oddanie do ruchu drogi już w pełnym dwujezdniowym przekroju planowane jest w IV kwartale tego roku.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Nowogard

Nowy sprzęt diagnostyczny

Nowogard. Szpital Rejonowy w Nowogardzie otrzymał nowy sprzęt od wojewody.

Opublikowane

w dniu

To m.in. najnowszej generacji aparat USG – mobilny ultrasonograf z innowacyjną technologią poczwórnej głowicy i supernowoczesne łóżka do intensywnej terapii pacjenta. Środki finansowe przekazał placówce wojewoda zachodniopomorski – 336 tyś zł tysięcy złotych.

red.

powiązane – „Inwestycja w oszczędzanie”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Inwestycja w oszczędzanie

Nowogard. Modernizacja oświetlenia ulicznego wraz z systemem redukcji mocy, sterowania i zarządzania oświetleniem na terenie Nowogardu przewiduje program SOWA

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, drastyczne podwyżki cen prądu, gazu i paliw w 2022 r. napędzające inflację i drenują budżety samorządów. Dlatego gmina podejmuje działania zmierzające do znalezienia oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Podjęte w tym zakresie starania to nie tylko działania ograniczające konsumpcję energii ale przede wszystkim inwestycyjne, które służyć będą mieszkańcom Nowogardu przez lata. Dlatego bardzo istotną kwestią jest poprawa efektywności energetycznej systemów oświetlenia zewnętrznego. Żeby docelowo nasze oświetlenie uliczne zużywało mniej energii, gmina ogłosiła przetarg na realizację zadania „Modernizacja oświetlenia ulicznego wraz z systemem redukcji mocy, sterowania i zarządzania oświetleniem na terenie miasta Nowogard”.

W ramach niniejszego zadania planowana jest modernizacja układów sterowania umieszczonych w szafach oświetleniowych oraz wymiana istniejących 680 szt. opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED. Stare lampy zamontowane w latach 70-80 XX wieku, zostaną zastąpione przez lepiej świecące, trwalsze i precyzyjnie ustawione, tak aby światło skierowane było na drogę, a nie rozproszone na boki, co zapewni to lepszą widoczność na drogach. Nowy system oświetlenia ma być oszczędny i proekologiczny. Dzięki automatycznemu sterowaniu większe natężenie światła będzie w godzinach, kiedy ruch uliczny i pieszy jest wzmożony i słabsze natężenie światła w godzinach kiedy ruch jest minimalny. Lampy nie będą świeciły pełną mocą całą noc, co pozwoli zaoszczędzić na opłatach za prąd. Z kolei mniejsze zużycie energii elektrycznej oznaczać będzie zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza, w tym dwutlenku węgla.

Nowe oświetlenie będzie zlokalizowane na ulicach: Bohaterów Warszawy, 700-lecia, Warszawska, Armii Krajowej, Gen. Bema, 3-go Maja, Aleje nad jeziorem, Zielona, Plac Szarych Szeregów, Plac Wolności, Radosława, Wojska Polskiego, Zamkowa, Waryńskiego, Głowackiego, M. Rataja, Kościuszki, Łąkowa, Grota Roweckiego, Krótka, Rondo Sybiraków, Poniatowskiego, Ogrodowa, Jana Pawła II, Zaciszna, Wolności, Kosynierów, Racławicka, Roosevelta, Wybickiego, 15 lutego, 5 marca, Kowalska, Blacharska, Nadtorowa, Cmentarna, Fabryczna, Dworcowa, Pileckiego, Promenada, Szkolna, Droga do Smużyn, Dworcowa. W tym miejscu wspomnieć należy, że Gmina nie jest właścicielem wszystkich lamp w mieście – część należy do spółki Enea. Lampy, które nie są własnością Gminy nie mogą być objęte programem SOWA i wymienione.

Realizacja tej wielkiej inwestycji jest możliwa dzięki pomocy finansowej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie. Dofinansowanie w wysokości 1 537 346 zł , które Gmina Nowogard otrzymała, w efekcie starań Burmistrza Roberta Czapli, to pożyczka na bardzo preferencyjnych warunkach, z niskim oprocentowaniem na poziomie 1%, a w dodatku 10% całej kwoty jest umarzalna.

red.

powiązane – „Mieszkania z dotacji”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Mieszkania z dotacji

Nowogard. Gmina planuje budowę komunalnego budynku mieszkalnego dla 24 rodzin.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, chodzi o budynek komunalny z 24 lokalami mieszkalnymi przy ul. Cmentarnej w Nowogardzie. Dostęp do mieszkań na parterze zapewniony będzie poprzez utwardzone dojście (zadaszony taras), natomiast mieszkania na piętrze dostępne będą z zewnętrznej klatki schodowej przylegającej bezpośrednio do tarasu. Na parterze budynku wydzielono pomieszczenie gospodarcze zarządcy, 3 mieszkania jednopokojowe (w tym jedno dla osób niepełnosprawnych), 7 mieszkań dwupokojowych (w tym jedno dla osób niepełnosprawnych) oraz 2 mieszkania trzypokojowe. Na piętrze wydzielono 3 mieszkania jednopokojowe, 7 mieszkań dwupokojowych oraz 2 mieszkania trzypokojowe.

Wartość kosztorysowa prac to blisko 7 mln zł, jednak gmina chce uzyskać dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie blisko 5,8 mln zł (80% wartości).
Czas oczekiwania na decyzję banku to ok. 3 miesiące. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, budowę obiektu będzie można rozpocząć już w przyszłym roku.

Jak z tej infoamcji wynika, bez wspomnianej dotacji gmina tego budynku sama nie wybuduje.

red.

powiązane – „Centrum logistyczne w Kikorzu?”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie