Connect with us

Aktualności

Norman Davies w Goleniowie

Na zaproszenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej 31 sierpnia przebywał w Goleniowie Norman Davies – wybitny historyk i pisarz. Sala konferencyjna Urzędu Gminy z ledwością pomieściła wszystkich, którzy chcieli wziąć udział w spotkaniu z autorem wielu książek dotyczących historii Polski.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie, ze swadą i poczuciem humoru poprowadził Krystian Nehrebecki, opowiadając między innymi jak do niego, dzięki wielomiesięcznym staraniom i uporowi pani dyrektor biblioteki Anity Jurewicz, doszło. Rozmowa dotyczyła książek znakomitego autora, jego pasji historycznej i sposobu prezentowania historycznych wydarzeń. „Historia to fakty, ale narracja musi być ciekawa, bo inaczej ludzie książki historycznej by nie przeczytali” – stwierdził Norman Davies, autor takich dzieł historycznych jak: „Boże igrzysko” (Historia Polski), „Serce Europy” (Krótka historia Polski), „Orzeł biały – czerwona gwiazda” (Wojna polsko-sowiecka 1919-1920), Europa (Między Wschodem a Zachodem), Mikrokosmos (Portret Wrocławia), „Powstanie `44”. „Szlak Nadziei” (O  marszu Armii Andersa przez trzy kontynenty), „Zaginione królestwa”, „Wyspy”. Najnowszym dziełem Daviesa jest „Na krańce świata” – podróż historyka przez historię. Książka wydana została w 2017 r., można ją było kupić przed spotkaniem, a po spotkaniu poprosić autora o autograf. Był też czas na zadawanie gościowi pytań, z czego wiele osób skorzystało. Dot. one jego twórczości, a także poglądów na wydarzenia historyczne i współczesne.
Norman Davies – brytyjsko-polski historyk walijskiego pochodzenia, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, autor prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich, kawaler Orderu Orła Białego.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

W piątek nadzwyczajna sesja śmieciowa.

W najbliższy piątek radni spotkają się na nadzwyczajnej sesji zwołanej na wniosek burmistrza.

Opublikowane

w dniu

Tematem będą propozycje uchwał przygotowane przez burmistrza mające rozwiązać „kryzys śmieciowy”. Sesja rozpocznie się o 9:00.

Kolejny tydzień Goleniów i gmina coraz bardziej „zatapiają” się w nieodbieranych śmieciach. Najbardziej widoczne to jest na ulicach gdzie uliczne kosze są mocno przepełnione.

Gdyby taka sytuacja potrwała jeszcze dłużej gminie grozi zarząd komisaryczny, który może wprowadzić Wojewoda.

powiązane – „PGK – w każdej chwili jesteśmy gotowi odbierać śmieci”

red.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie