Connect with us

Aktualności

Niekonstytucyjne konsultacje

STEPNICA. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał po części niekorzystny dla władz Stepnicy wyrok, dotyczący przeprowadzonych niedawno konsultacji społecznych.

Opublikowane

w dniu

Poszło o formę kart, z użyciem których mieszkańcy gminy zdecydować mieli, czy Stepnica ma pozostać wsią, czy stać się miastem. Problem w tym, że oddanie głosu wymagało podania swoich danych personalnych oraz złożenia podpisu. To w oczywisty sposób daje władzom gminy wgląd w to, jakie poglądy mają znane im z imienia i nazwiska osoby.

Skargę w tej sprawie wniosła do NSA Maria Szczeblewska (na zdjęciu), a po dwóch latach wydany został wyrok. Jak podaje portal Nowa Stepnica, w uzasadnieniu wyroku wskazano na fundamentalną kwestię łamania konstytucyjnych praw i wolności człowieka. Wyjaśniono przy tym, że zmuszanie kogoś do ujawnienia preferencji jest niedopuszczalne z punktu widzenia zasad demokratycznego państwa prawa. Mówiąc wprost: karty do głosowania powinny być anonimowe. Tak samo, jak choćby w przypadku wyborów parlamentarnych.

Co ciekawe, NSA podkreślił też, że w przypadku konsultacji prawo do głosowania mają nie tylko osoby dysponujące czynnym prawem wyborczym. Wystarczy, że są mieszkańcami terenu objętego konsultacją.

NSA oddalił skargę kasacyjną, uznał jednak, że uchwała w sprawie konsultacji została podjęta z naruszeniem prawa, a skarżącej zasądził zwrot kosztów.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie