Connect with us

Aktualności

Nie po drodze z Naturą

STEPNICA. W niedalekiej przyszłości znaczna część Zalewu Szczecińskiego może zostać objęta czasowym lub nawet stałym wyłączeniem z połowów i wprowadzony tam zakaz uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Ograniczenia mają służyć ochronie populacji ptactwa wodnego żyjącego nad zalewem. Te plany nie podobają się rybakom i przedstawicielom sektora turystyczno-rekreacyjnego.

Opublikowane

w dniu

 Ograniczenia wynikające z regulacji Natura 2000 mają dotyczyć strefy przybrzeżnej, gdzie żyje najwięcej ptactwa, a która jest najbardziej atrakcyjna dla rybaków oraz dużej części osób uprawiających sporty wodne. Na wniosek zainteresowanych przedsiębiorców w poniedziałek spotkał się z nimi wiceminister środowiska, Stanisław Gawłowski. Przez półtorej godziny rozmawiano na temat przyszłych regulacji. Rybacy kwestionowali tezę, że ptactwa wodnego na Zalewie Szczecińskim ubywa i wymaga ono dodatkowych środków ochronnych. Twierdzili, że jest wręcz przeciwnie, populacja prawie wszystkich gatunków (z wyjątkiem perkoza dwuczubego) rośnie i nieprawdą jest, że sieci rybackie w istotny sposób ptakom zagrażają. Zdecydowanie wypowiadali się przeciw planom czasowego lub stałego ograniczania dostępu do atrakcyjnych łowisk na terenie Zalewu. W podobnym tonie mówili przedstawiciele branży turystycznej, nie chcący ograniczeń dla żeglarzy, windsurferów i katesurferów.  Minister Gawłowski kategorycznie wykluczył możliwość odstąpienia od planów dodatkowych działań ochronnych na terenach objętych Naturą 2000. Jak tłumaczył, Polska zobowiązana jest stosować prawo unijne, a program Natura 2000 jest jego elementem. Kwestią do dyskusji jest zakres przewidywanych regulacji, który z kolei dyskutować można jedynie na bazie rzetelnych danych na temat środowiska naturalnego.  Poziom emocji nieco się obniżył, kiedy padło zapewnienie, że nic jeszcze nie zostało przesądzone, projekty regulacji dotyczących Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Kamieńskiego i Zatoki Pomorskiej są wciąż na etapie konsultacji i na pewno będą modyfikowane. Dotąd wpłynęło około 270 wniosków i uwag, które zostaną rozpatrzone przez zespół przygotowujący dokumentację, na podstawie której Minister Środowiska przygotuje rozporządzenie regulujące zasady korzystania z wód na trzech wymienionych obszarach.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Menadżer skarbnikiem

Goleniów. Andrzej Cieśliński opuścił fotel prezesa PGK i przeniósł się do UMiG – jest nowym skarbnikiem gminy.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami podsumowuje swoja dwuletnia pracę w PGK, mówiąc o aktualnym stanie spółki i jej głównym zadaniu, czyli odbiorze gminnych śmieci. Druga część rozmowy traktuje o wyzwaniach jakie niesie ze sobą funkcja skarbnika. Cieśliński mówi nam dlaczego będąc „menadżerem do wynajęcia” przyjął propozycje burmistrza i czy będzie tylko głównym księgowym budżetu, czy kreatywnym finansistą.

Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Cieśliński za Guzikiewicza

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie