Connect with us

Aktualności

Nie chcą likwidacji szkoły

Na adres naszej redakcji dotarło pismo do burmistrza gminy Goleniów, które jest wyrazem sprzeciwu wobec planowanej likwidacji szkoły po wygaszeniu Gimnazjum nr 1 w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Goleniów, 19 grudnia 2016 r.

Pan
Robert Krupowicz
Burmistrz Gminy Goleniów

Zamiar likwidacji szkoły przy ulicy Kilińskiego 11 w Goleniowie, gdzie obecnie mieści się Gimnazjum nr 1, sprowokował nas do tego, żeby przypomnieć Panu ideę Małej Ojczyzny, którą Stefan Starczewski opisuje tymi słowy: „To miejsce doniosłych doświadczeń i przeżyć osobistych jej mieszkańców, formowania się ich biografii, to świat, z którym zrosło się ich życie i z którym wiąże ich częstokroć silna więź emocjonalna. Mała Ojczyzna jest płaszczyzną tworzenia więzi lokalnych, zakorzenienia ludzi we własnej tradycji i historii”.

Uważamy, że pierwszą i najważniejszą Pana powinnością jest najpierw pielęgnowanie tego, co jest najlepszą, w tym przede wszystkim polską spuścizną mieszkańców, a dopiero potem jej pomnażanie. Pozwalamy sobie przypomnieć Panu, że polskość miasta naznaczyły ledwie dwa, trzy pokolenia. Nie zakorzenimy silnie miasta w polskości zamykając szkoły, a szumnie otwierając kolejny supermarket z obco brzmiącą nazwą. Przypominamy także, że budynek przy ulicy Kilińskiego 11 w 1953 roku pomieścił Szkołę Podstawową nr 1 z jej patronem Tadeuszem Kościuszko, która swoją działalność zainaugurowała już 17 września 1945 roku.

Całkiem niedawno, bo w 2005 roku, uroczyście obchodziliśmy 60-lecie polskiej oświaty na Ziemi Goleniowskiej – niestety już bez Szkoły Podstawowej nr 1 i wyrzuconego na śmietnik historii Tadeusza Kościuszki – właśnie w gmachu przy ulicy Kilińskiego 11, który ze słowem „oświata” zrósł się, jak żaden inny. Zarówno Szkoła Podstawowa nr 1 jak i Gimnazjum nr 1 w okresie pierwszych ośmiu lat swego istnienia wypracowały dorobek, który napawa dumą. W ciągu 59 lat mury naszej „Jedynki” opuściło około 6 tysięcy absolwentów, których znaczna większość pozostała w mieście i przyczynia się do jego rozwoju, także dzięki temu, że kiedyś była jej uczniami. I jeszcze jedno. Gimnazjum nr 1 – jak to już wspomnieliśmy – w okresie pierwszych ośmiu lat swej działalności cieszyło się powszechnym uznaniem i jesteśmy w stanie to udowodnić. Jego problemy rozpoczęły się wraz ze zmianą na stanowisku dyrektora i narastały przez lata przy Pana absolutnie biernej postawie! A wystarczyła jedna decyzja personalna, aby ten stan zmienić. Jedna decyzja!

„Jedynka” przez lata była – używając tak modnej ostatnio terminologii – marką Goleniowa, tak jak Goleniowskie Fabryki Mebli czy 2 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków”. Dzisiaj fabryki i pułku już nie ma, a jutro za sprawą Pana decyzji, z krajobrazu miasta zniknąć może także najstarsza goleniowska szkoła. Jeśli jednak ustalenia dotyczące fabryki czy pułku zapadły poza Goleniowem i jego ówczesnymi władzami, to rozstrzygnięcia przesądzające o losach naszej szkoły będą Pana suwerenną decyzją, wszak to Pan przygotuje projekt uchwały w tej sprawie i Pan – oby nie – będzie jej wykonawcą.

Panie burmistrzu, szkoła to nie guma, którą po przeżuciu można – jak to czynią niektórzy – po prostu wypluć!

Problem godnej siedziby dla lokalnej kultury nie pojawił się dzisiaj. Przypominamy Panu, że budynek urzędu, którym Pan zarządza, został zaprojektowany i wznoszony był jako siedziba Goleniowskiego Domu Kultury. Nie jesteśmy cyniczni i nie proponujemy Panu ulokowanie urzędu gdziekolwiek indziej, a budynkowi przy Placu Lotników przywrócenie jego pierwotnego przeznaczenia!

Kończąc, przypominamy Panu cenną łacińską myśl: „W rzeczach wielkich wystarczy chcieć”. Dla nas istnienie szkoły jest sprawą wielką, a Pana nakazem i obowiązkiem jest, żeby się Panu chciało!

W imieniu mieszkańców, emerytowanych i czynnych nauczycieli
oraz pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki i Gimnazjum nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi im. Noblistów Polskich w Goleniowie

pismo skierowane do Burmistrza podpisały następujące osoby:

Małgorzata Herman, Halina Lipińska, Grzegorz Wegnerowski, Krystyna Wielgus, Leszek Soroczyński, Bogusław Pilawa, Danuta Faryniarz, Irena Henkelman, Roman Kopiński, Waldemar Tunkiewicz, Marzena Budek.
 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie