Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Stepnica

Największa rodzina w Czarnocinie

Stepnica. Uciekli z siódemką dzieci przed atakiem rosyjskich wojsk w Kijowie, schronienie znaleźli w Czarnocinie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje radio Szczecin, Vitalina Holovata i jej mąż, tworzący rodzinę zastępczą dla trzech chłopców i czterech dziewczyn w wieku od 8 do 14, znajdują się w ośrodku „Frajda” w Czarnocinie koło Stepnicy, w którym przebywa aktualnie 90 uchodźców z Ukrainy. W prowadzonej przez „Frajdę” zbiórce na rzecz uchodźców zebrano już ponad 100 tys zł.

Jest to największa rodzina z Ukrainy znajdująca się w naszym regionie. Kobieta wraz z mężem i ze swoimi dziećmi uciekli w pierwszy dzień wojny. Ich tułaczka trwała trzy dni, aż znaleźli dach na głową.

  • Bardzo pozytywnie zaskoczyło nas przyjęcie naszej rodziny przez Polaków. Nawet nie marzyliśmy o tak ciepłym przyjęciu w waszym kraju. Jesteśmy szczęśliwi, że nie musimy nigdzie uciekać, że nie ma alarmów przeciwbombowych, nie ma wybuchów bomb. Czujemy się tu bardzo dobrze – przyznaje radiu pani Vitalina.

W ucieczce z Ukrainy przed wojną rodzicom z siódemką dzieci pomogła fundacja ESPA zajmująca się niesieniem pomocy ludziom młodym w szczególności: osieroconym, osamotnionym i porzuconym.

red.

powiązane – „176 uchodźców w gminie”

Stepnica

Stepnica w „dziesiątce”

Stepnica. Gmina Stepnica znalazał się wśród 10. najlepszych gmin w rankingu „Perły Samorządu 2022” w kategorii gmin miejsko- wiejskich w ogólnopolskim rankingu organizowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, „Perły” zostały wręczone 18 maja podczas Kongresu „Perły Samorządu” w Gdyni zorganizowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną” oraz Miasto Gdynia. Nagrodę odebrała sekretarz gminy Mariola Kwiryng.

W rankingu oceniane były m.in. sposób pozyskiwania środków zewnętrznych, zadania realizowane przez gminę na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, inwestycje w infrastrukturę, współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz działania mające na celu aktywizację mieszkańców. Bardzo ważnym elementem oceny była jakość i terminowość świadczonych usług publicznych, działania na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa swoich mieszkańców zwłaszcza w ostatnim trudnym okresie pandemii. Gmina Stepnica nie posiada zadłużenia, a bezrobocie na koniec roku 2021 spadło poniżej 3%. Oprócz ciągłych inwestycji w infrastrukturę turystyczną Stepnica kontynuuje działania na rzecz mieszkalnictwa komunalnego budując obecnie 2 bloki z 46 mieszkaniami. Ponadto przygotowuje tereny pod budownictwo jednorodzinne uzbrajając je w kanalizację i wodociągi, nowe drogi i oświetlenie uliczne. Gmina uczestniczy także w programach „Czyste Powietrze” i „Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego” dzięki czemu mieszkańcy mają dostęp do dofinansowania na wymianę nie ekologicznych kotłów grzewczych, mogą się starać także o środki na termomodernizację budynków jednorodzinnych. W tym roku zaplanowano ponad 20 milionów złotych na inwestycje.

Gmina Stepnica w tym rankingu utrzymuje się w krajowej czołówce gmin wiejsko-miejskich od kilka lat zajmując dwukrotnie pierwsze miejsce, raz drugie i raz dziesiąte.

red.

powiązane – „Pumptrack”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Pumptrack

Stepnica. W sąsiedztwie wybudowanego niedawno miasteczka rowerowego w stepnickim parku powstał nowy obiekt infrastruktury turystycznej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, jest to pumptrack, czyli rowerowy tor asfaltowy, składający się z szybkich zakrętów i muld. Wyrabia on u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję. Profesjonalizm z jakim został wybudowany powoduje, że jest bezpieczny dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych, którzy chcą sprawdzić lub doskonalić swoje umiejętności w jeździe na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce. Dzięki temu, że pumptrack został wybudowany przy miasteczku rowerowym, można połączyć zabawę z nauką lub skorzystać z pozostałych atrakcji znajdujących się w parku. Jest tu jeszcze plac zabaw, boisko wielofunkcyjne oraz skatepark. Cała infrastruktura rekreacyjna w parku powstała przy wsparciu środków unijnych.

Budowa rowerowego toru asfaltowego typu pumptrack w Stepnicy dofinansowana została ze środków Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2014-2020 za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Szanse Bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego.

red.

powiązane – „Termin przedłużony”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Termin przedłużony

Stepnica. O 7 miesięcy ma być przedłużona realizacja inwestycji: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 111 na odcinku Recław – Stepnica”.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, powodem są prace konserwatorskie narzucone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ponieważ pod obecną nawierzchnią drogi ujawniono belki prawdopodobnie z XV – XVI wieku. Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków belki te muszą być odsłonięte w celu wykonania dokumentacji archeologicznej. Dopiero po wykonaniu tej dokumentacji belki mogą być usunięte i może być wykonana nowa podbudowa i nowa nawierzchnia drogi. Narzucona procedura budowy przez konserwatora zabytków spowoduje wydłużenie terminu realizacji inwestycji o około 7 miesięcy.

W związku z przebudową drogi planuje się wprowadzenie następujące zmiany w organizacji ruchu drogowego w Stepnicy:

  • w dniu 9 maja 2022 r. będzie frezowana nawierzchnia asfaltowa drogi, w związku z tym wystąpią chwilowe utrudnienia w ruchu,
  • od 11 maja 2022 r. rozpoczną się prace związane z ułożeniem nowej nawierzchni drogi wraz z jej podbudową. W pierwszej kolejności będzie realizowany odcinek od ulicy Tęczowej do ulicy B. Chrobrego, a następnie od ulicy Tęczowej do końca ulicy W. Sikorskiego.

Prace te będą realizowane kolejno na całej szerokości drogi w odcinkach 50 – 100 metrowych. W tym czasie odcinki te nie będą przejezdne, będą zorganizowane objazdy.

red.

powiązane – „Czasowe zamknięcie drogi”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie