Connect with us

Osina

Najpiękniejszy wieniec w województwie

Osina. W minioną sobotę odbyły się Dożynki Wojewódzkie w Przelewicach, gdzie bardzo dobrze wypadło sołectwo Kościuszki.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, gminę Osina reprezentowała kilkunastoosobowa delegacja z sołectwa Kościuszki z sołtyską oraz wójt. W trakcie dożynek zostały ogłoszone wyniki konkursów, na Wieniec Dożynkowy i „Piękna Zachodniopomorska Wieś”, w których startowało sołectwo Kościuszki.

W konkursie na Wieniec Dożynkowy startowało 21 sołectw z całego województwa. Decyzją komisji konkursowej, najpiękniejszym wieńcem na Wojewódzkich Dożynkach został wybrany wieniec miejscowości Kościuszki. Pani sołtys wraz z delegacją mieszkańców odebrała z rąk marszałka województwa dyplom i czek na 2 tysiące złotych. Wieniec Kościuszek zajął również pierwsze miejsce na tegorocznych dożynkach gminnych w Kościuszkach.

Sołectwo Kościuszki startowało również w tegorocznej edycji konkursu marszałka województwa Piękna Zachodniopomorska Wieś. Na początku września br. wniosek Sołectwa został decyzją Kapituły Konkursu zakwalifikowany do drugiego etapu, w którym znalazło się 10 miejscowości. Po wizji lokalnej w tych miejscowościach komisja konkursowa zdecydowała, że Sołectwo Kościuszki zajęło bardzo dobre 5 miejsce. Pierwsze miejsce zdobyło Sołectwo Stuchowo z gminy Świerzno.

red.

powiązane – „Kościuszki z najładniejszym wieńcem”

Osina

Osina oszczędza

Osina. Oświetlenie uliczne we wszystkich miejscowościach gminy Osina będzie wyłączane w godzinach nocnych, tj. od godz. 24,00 do godz. 5,00.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, to decyzja wójta wymuszona m.in. faktem, że ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2127), wprowadza obowiązkowy cel 10% zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy w grudniu 2022 r. w stosunku do średniorocznego zużycia energii elektrycznej w latach 2018–2019 i kolejne 10 % oszczędność energii od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. w stosunku do zużycia energii elektrycznej w 2022 r.

Cel ten w gminie realizowany jest m.in. poprzez ograniczenie oświetlenia zewnętrznego budynków, ograniczenie iluminacji świątecznej, obniżenie temperatury w budynku urzędu gminy, szkoły i w świetlicach wiejskich, a także właśnie przez skrócenie czasu świecenia lamp oświetlenia ulicznego.

Kolejnym powodem takiej decyzji jest fakt zwiększenia ceny energii elektrycznej, którą gmina zobowiązane będzie płacić od dnia 1 stycznia 2023 r. Aktualne stawki wynikające z umowy z dostawcą prądu wynoszą 426,40 zł netto za MWh. Od nowego roku zobowiązani będziemy ponosić koszty w wysokości 785,00 zł netto za MWh. Będzie to więc 84,1 % więcej, niż obecnie.

Całonocne oświetlenie uliczne zostanie przywrócone jedynie w okresie świąteczno-noworocznym.

red.

powiązane – „2 922,58 zł na mieszkańca”

Kontynuuj czytanie

Osina

Boiska przebudowane

Osina. W czwartek 10.11.2022r. w Szkole Podstawowej im. Bronisława Malinowskiego w Osinie odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanych boisk sportowych do piłki nożnej i piłki ręcznej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w wydarzeniu wziął udział marszałek województwa zachodniopomorskiego wraz ze współpracownikami.
W wyniku tej inwestycji wymieniono m.in nawierzchnię boiska na trawę syntetyczną, tym samym dając możliwość lepszej amortyzacji i poprawiając warunki uprawiania tej dyscypliny sportowej. Wymieniono bramki, a boisko do mini piłki nożnej zyskało nowe ogrodzenie i piłkochwyty. Zrewitalizowano również pozostałą część nawierzchni poliuretanowej na całym obiekcie oraz zmieniono dotychczasowy kort do tenisa na boisko do gry w piłkę ręczną.

red.

powiązane – „Centrum logistyczne w Kikorzu?”

Kontynuuj czytanie

Osina

Centrum logistyczne w Kikorzu?

Osina. Trwają prace przygotowawcze do powstania centrum logistycznego w Kikorzu

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, spółka „NEXT STEP CAPITAL” z siedzibą w Poznaniu, planuje budowę centrum logistycznego wraz z infrastrukturą w miejscowości Kikorze na działkach nr 55/6, 58/5, 59, 60 obręb Kikorze, gmina Osina – w pobliżu motelu „15 południk” i zjazdu z drogi S3.

red.

powiązane – „Boiska w przebudowie”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie