Connect with us

Powiat

Nagrody Starosty

Powiat. 17 października 2022 r. w restauracji „Duet” w Goleniowie odbył się Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, w spotkaniu udział wzięli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez powiat goleniowski oraz nauczyciele, którzy otrzymali Nagrodę Starosty Goleniowskiego. Oto lista nauczycieli, którzy otrzymali Nagrodę Starosty Goleniowskiego:

  1. Joanna Sochacka – nauczyciel j. niemieckiego i wychowawca w internacie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie
  2. Rafał Rożek – nauczyciel historii i wychowawca w internacie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie
  3. Jolanta Mielewczyk – nauczyciel chemii, biologii i wdż w I Liceum Ogólnokształcącym im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie
  4. Barbara Papuszka – nauczyciel fizyki, matematyki i podstaw przedsiębiorczości I Liceum Ogólnokształcącym im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie
  5. Agata Maciąg-Dawidowska – pedagog w Specjalistycznej Poradni Terapeutycznej dla Dzieci, Młodzieży i ich Rodzin w Nowogardzie
  6. Ewa Szczerkowska – nauczyciel gry na wiolonczeli w Szkole Muzycznej I Stopnia w Goleniowie
  7. Hanna Szczepaniak – nauczyciel fortepianu dodatkowego w Szkole Muzycznej I Stopnia w Goleniowie
  8. Alicja Mikołajewska – nauczyciel matematyki w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Nowogardzie
  9. Dorota Adamowska – nauczyciel funkcjonowania osobistego i społecznego, zajęć rozwijających

red.

powiązane – „Nauczyciele nagrodzeni”

Powiat

Rozpoczął się tegoroczny Adwent

Powiat. W Kościele Katolickim dzisiejsza niedziela rozpoczyna Adwent – czas oczekiwania na narodziny Jezusa.

Opublikowane

w dniu

Adwent (z łac. adventus – przyjście, przybycie) to okres w roku liturgicznym Kościoła, który w tym roku rozpoczyna się w niedzielę 28 listopada, a potrwa cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Stanowi pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym.

Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów:

czasu, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie);
czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.

W Adwencie w kościołach odprawiane są poranne Msze Święte zwane Roratami, poprzedzane odśpiewaniem „Godzinek ku czci Najświętszej Marii Panny”. Na Roraty wierni przychodzą z zapalanymi lampionami lub świecami.

red.

powiązane – „Niezwykły obraz”

Kontynuuj czytanie

Powiat

5,5 mln noclegów

Powiat. Za nami szczyt turystycznego sezonu 2022 roku na Pomorzu Zachodnim. Tylko w te wakacje udzielono w naszym województwie ponad 5,5 mln noclegów. Osiągnięty wynik pozwolił regionowi utrzymać pod tym względem pozycję krajowego lidera.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszłakowski, wiele wskazuje na to, że zarówno tegoroczny, jak i ubiegłoroczny sezon był dla rodzimej branży turystycznej udany. To niezwykle cenne informacje, szczególnie w kontekście wciąż niełatwych, bo popademicznych warunków odpoczynku, wpływu wojny w Ukrainie i wysokiej inflacji towarów oraz usług. Według danych całorocznych za 2021 rok oraz za sezon wakacyjny obejmujący lipiec i sierpień 2022 roku, województwo zachodniopomorskie nadal utrzymuje pozycję lidera w zakresie liczby udzielonych noclegów turystom krajowym oraz zagranicznym, a także liczby obiektów i miejsc noclegowych.

– W tym roku aż 22% turystów korzystających z hoteli w Polsce było właśnie u nas. To świetny wynik. Cieszę się, że każdego roku nasze plaże, rzeki, jeziora, piękne lasy i zabytkowe miasta przyciągają coraz więcej osób.Turystyka to jedna z wiodących gałęzi zachodniopomorskiej gospodarki. Udział turystyki w PKB województwa wynosi ok. 15%. To efekt działania małych rodzinnych firm i średnich przedsiębiorców, które podołały pandemii i zapewniają miejsca pracy. To był dobry sezon – mówi marszałek województwa.

Zachodniopomorskie wyprzedziło w tej klasyfikacji zarówno województwo pomorskie (4,1, mln noclegów) oraz Małopolskę (3,4 mln noclegów), dlatego władze samorządu województwa z uznaniem odnoszą się do wysiłków turystycznych przedsiębiorców w regionie.

Dobre wyniki, na które wskazują statystyki to także dobry prognostyk na przyszłość dla zachodniopomorskiej turystyki. Pomorze Zachodnie ma silne podstawy, by utrzymać swoją pozycję lidera. Region dysponuje 1400 obiektami noclegowymi, z czego 150 to hotele, motele i pensjonaty dysponujące ponad 10 tys. pokoi dla 22 tys. turystów. Nieustannie rozwija się infrastruktura. Do unikatowego na skalę europejską Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego z 38 nowoczesnymi portami jachtowymi, dołączają coraz liczniejsze przystanie kajakowe m.in. na Odrze, Drawie, Inie, Parsęcie, jeziorze Szczucze oraz Dąbiu czy gęstniejąca sieć tras rowerowych np. w ramach Blue Velo, Velo Baltica, Trasy Pojezierzy Zachodnich i Starego Kolejowego Szlaku. Co więcej, region jest na etapie aktualizacji szlaków kamperowych, gwieździście rozchodzących się z Drawska Pomorskiego granic województwa (do Wałcza, Szczecinka, Gwdy, Cedyni, Szczecina i Świnoujścia, Kołobrzegu czy Darłowa). Nie można zapominać również o dziedzictwie kulturowym regionu, czyli np. Skansenie Słowian i Wikingów w Wolinie, przebiegającym przez najważniejsze miasta regionu Szlaku Gryfitów, XXIX-wiecznych fortach w Świnoujściu, sieci umocnień z II wojny światowej w Wałczu, czy niedawno oznakowanym Szlaku Rejonu Pamięci Narodowej w okolicach Cedyni, Siekierek, Gozdowic i Łysogórek. Całości dopełnia budowany od niedawna nowy produkt turystyczny województwa – Festiwal Wina promujący lokalną sztukę winiarską i rodzinne winnice, w tym tę największą w Polsce – Winnicę Turnau.

red.

powiązane – „Od 5.30 do 22.00”

Kontynuuj czytanie

Powiat

„Piszcie sobie reklamacje”

Powiat. Pasażer opisuje problemy na jakie natrafiają podróżujący lokalnymi pociągami w naszym powiecie.

Opublikowane

w dniu

„Dzien dobry

Pozwoliłem sobie napisać do Państwa dlatego iż to kolejny raz jak ludzie są zdani sami na siebie korzystając z usług przewoźnika PKP. Nie jest to pierwszy raz jak PKP na trasie (pociąg 88645) Kołobrzeg-Szczecin puszcza tak mały skład. W poniedziałek 10.10.2021 ten sam pociąg miał opóźnienie ponad 65 minut i tak jest kilka razy w miesiącu. Czarę goryczy dolewa pociąg który PKP wykorzystuje na tej trasie. Jak widać z załączonych zdjęć może on zabrać tylko kilkudziesięciu pasażerów jednak ludzie korzystający w tej godzinie jadą do szkoły, pracy czy lekarza i decydują się jednak wsiąść i jechać w karygodnych warunkach (ściśnięci jak sardynki w puszcze). Powoduje to iż niektórym robi się źle mają duszności i potrzebna jest interwencja lekarza co widać na dzisiejszym zdjęciu. Jak Państwo mogą zauważyć ile ludzi wysiadło z tego pociągu dzisiejszego czekając na peronie na kolejny. Konduktor którego ID załączam odpowiadający za skład nic sobie z tym nie robi jest bardzo niemiły wręcz mówi cyt: „piszcie sobie reklamacje do PKP”. Niemniej jednak to konduktor odpowiada za bezpieczeństwo i to on powinien zgłosić iż ten pociąg jest nie wystarczający na takiej trasie a ludzie jeżdżą w bardzo trudnych warunkach. Co więcej jeśli jedzie normalny skład jest on bardzo zatłoczony ludzie stoją na korytarzu nie mając gdzie usiąść, a co dopiero w tak małym składzie. Chciałbym nadmienić iż w kasie PKP dowiedziałem się iż mogę pisać reklamacje do Pana Marszalka gdyż to on decyduje jaki skład zostanie wystawiony. Bardzo mnie to zdziwiło gdyż raczej Pan Marszalek oczywiście dofinansowuje przewozy regionalne ale śmiem wątpić iż to on decyduje o wystawieniu tak małego składu pociągu na takiej trasie. Dlatego będę wdzięczny jeśli Państwo się zajmą tą sprawą i może uda się choć trochę poprawić warunku podróżowania gdyż naprawdę ilość ludzi korzystających z przewozów regionalnych jest coraz większa i może warto rozważyć aby na takiej trasie szczególnie rano gdzie jeździ tyle ludzi uczniów szkól podstawić większy skład jaki np jedzie o godzinie 8.45 ze Świnoujścia do Poznania. Może PKP powinno wysłać na takowa trasę obserwatora który podejmie decyzje iż faktycznie pociąg jest przeludniony i należy rozważyć podstawienie większego składu. Co więcej w kasie Pani sprzedaje bilety natomiast jak ludzie nie wsiada już do tak małego składu nikogo to nie interesuje tak wiec albo musza czekać na kolejny pociąg albo wybrać inna formę dojazdu do Szczecina i tym samym tracąc nie mają co zrobić z niewykorzystanym biletem.

Z poważaniem

Podróżnik PKP”

Autor listu piszą co PKP stosuje zapewne pewne uogólnienie, bo widoczne na jego zdjęciach pociągi obsługuje „POLREGIO”, na co wskazuje też identyfikator konduktora.

red.

powiązane – „Kolej za miliard niezagrożona”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie