Connect with us

Aktualności

Na wybory nie dojadą, bo i którędy?

Ciężkie ciężarówki rozjeżdżają do cna, dzień w dzień naszą jedyną drogę do cywilizacji. Nie pomagają monity i prośby naszej sołtysowej, pewnie nikt z decydentów czy urzędników tą drogą nigdy nie przejechał – pisze w liście do redakcji czytelniczka ze wsi Żdżary.

Opublikowane

w dniu

Czytając plan budżetu gminy na obecny rok zwróciłam uwagę na jeden punkt: wykonanie zadaszenia kortów tenisowych. Poraził mnie nieźle ten wydatek – dla elit, które spędzać chcą czas wolny w komfortowych warunkach – cóż wydatek pierwszej, jak widać potrzeby, bez tego gmina nie może się obyć. Przemawia przeze mnie nie ironia, ale gorycz, gorycz ludzi, którzy przez szereg lat nie mogą się doprosić tak prozaicznej rzeczy jak droga dojazdowa do domu. Jestem mieszkańcem wsi Zdżary, tej ciemnej części (dosłownie) wsi pod lasem, gdzie nie ma latarni, wodociągu i drogi. Bez tych dwóch pierwszych udogodnień można się jakoś obejść, ale droga do domu to podstawowa sprawa i o nią walczymy od wielu lat. Niby ona jest wzdłuż lasu, ale jest wirtualnie, bo realnie przebiega po łąkach i działkach budowlanych. Stara droga zarosła lata temu i nikt dokładnie nie wie, jak powinna obecnie przebiegać. Jej stan zawsze był tragiczny, zwłaszcza w mokrej porze roku można było utknąć po kolana w błocie, albo zakopać się autem.

Teraz, gdy coraz więcej osób buduje się na wsi, ruch samochodowy jest intensywny, więc idąc na łatwiznę zaczęto rozjeżdżać łąki i pobliskie działki wytyczając samowolnie nową dziką drogę, ba, nawet trzypasmówkę , co jednak jej jakości nie poprawiło. W dalszym ciągu jest to jednak droga przez mękę. Część mieszkańców domów pod lasem wybrała sobie drogę przez las, ale jest to droga leśna, czyli podlegająca leśnictwu i tylko dzięki ich uprzejmości (do czasu) mogą sobie nią jeździć ryzykując urwanie zawieszenia. Ludzie szukając spokoju i ciszy budują się coraz gęściej pod żdżarskim lasem, ciężkie ciężarówki rozjeżdżają do cna, dzień w dzień naszą jedyną drogę do cywilizacji. Nie pomagają monity i prośby naszej sołtysowej, pewnie nikt z decydentów czy urzędników tą drogą nigdy nie przejechał – bo i po co – nikt ważny tutaj nie mieszka. O tą drogę proszą tylko szaraczkowie, zwykli mieszkańcy, emeryci; oni nie pójdą grać na zadaszonych kortach, ale i na wybory też nie dojadą, bo i którędy?

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie