Connect with us

Powiat

Na granicy w Kołbaskowie

Powiat. Na autostradzie A6 przy granicy państwa powstanie nowa infrastruktura drogowa 

Opublikowane

w dniu

Minister Infrastruktury zatwierdził Program Inwestycji dla budowy infrastruktury drogowej na granicznym, początkowym odcinku autostrady A6. Oznacza to przyznanie finansowania na przygotowanie i realizację tej inwestycji. Zadanie będzie obejmowało budowę nowego wiaduktu na zachód od istniejącego MOP Kołbaskowo przy granicy polsko-niemieckiej wraz z drogami dojazdowymi i placami do zawracania. Realizacja inwestycji umożliwi zawracanie pojazdom przed granicą i ułatwi działania utrzymaniowe GDDKiA oraz działania kontrolne prowadzone przez służby państwowe, takie jak Policja, Straż Graniczna, Krajowa Administracja Skarbowa czy Inspekcja Transportu Drogowego.  
 
Graniczny odcinek autostrady A6 
W odległości 2,5 km przed granicą polsko-niemiecką znajduje się ostatni na autostradzie A6 węzeł drogowy – Kołbaskowo. Węzeł ten w przyszłości zastąpiony nowym węzłem – Szczecin Zachód, który będzie o kilometr dalej od granicy. Jednocześnie pierwszy węzeł po stronie niemieckiej znajduje się dopiero 9,5 km od granicy. Pojazdy nie mają żadnej możliwości zawrócenia na granicy państwa. Około 1 km przed granicą zlokalizowany jest MOP Kołbaskowo. Miejsce to jest wykorzystywane jest przez służby państwowe do działań kontrolnych, do czego jednak nie jest przystosowane. Również doświadczenie płynące z sytuacji związanej z wprowadzeniem ograniczeń w ruchu na granicach w związku z COVID-19 wpłynęły na konieczność budowy nowej infrastruktury drogowej w pobliżu granicy.  
 
Nowy wiadukt i jezdnie wspomagające 
Głównym elementem nowej infrastruktury drogowej przy granicy w Kołbaskowie, która da możliwość bezpiecznego zawracania przed samą granicą, będzie nowy wiadukt drogowy. Do wiaduktu będą doprowadzone drogi dojazdowe. Mają powstać również place do zawracania. Infrastruktura ta da również możliwość przygotowania miejsc do kontroli przez służby państwowe. Szczegółowe rozwiązania techniczne zostaną określone w dokumentacji projektowej. Przetarg na opracowanie tej dokumentacji planujemy ogłosić jeszcze w tym roku. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w 2025 roku. ?

red.

powiązane – „Zachodnie obejście Szczecina w Krajowym Programie Odbudowy?”

Powiat

Biogazownia R-XXI w Łobzie

Powiat. Utylizacja odpadów może być tania, a nawet dochodowa. Członkowie Celowego Związku Gmin R-XXI mają tego świadomość, dlatego podjęli uchwałę, na mocy której zbudowana zostanie biogazownia w Łobzie.

Opublikowane

w dniu

Biogazownia w Łobzie pomoże rozwiązać szereg problemów, które pojawiają się w związku z gospodarowaniem odpadami biodegradowalnymi i zielonymi. Przede wszystkim obniży koszty ich przetwarzania, a ponadto zredukuje wydatki na utrzymanie zakładu w Słajsinie. Biogaz zostanie przetworzony na gaz, ciepło oraz prąd. Energia elektryczna zasili biogazownię, a gaz posłuży jako paliwo do ciężarówek wywożących odpady.

– Będzie to instalacja fermentacyjna, podobna funkcjonuje w centrum Berlina – mówi Jacek Chrzanowski, prezes CZG R-XXI. – To nowoczesna, sprawdzona i tańsza od obecnej technologia, która nie będzie negatywnie oddziaływała na środowisko.

Na ostatnim zgromadzeniu R-XXI do którego należą wszystkie gminy naszego powiatu, delegaci gmin podjęli uchwałę o przekazaniu aportem do nowoutworzonej w Łobzie spółki działki o powierzchni prawie 7 ha, na której obszarze powstanie instalacja biogazowa. Spółka ma działać pod firmą „BioEneris R-XXI”, tworzą ją CZG R-XXI i firma ENERIS.

Według założeń budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a finalizacja projektu powinna nastąpić w ciągu 3 lat. Wsparcie finansowe dla budowy biogazowni związek 32 gmin pozyskał w ramach programu NFOŚiGW „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”.

Inwestorem będzie spółka utworzona z firmą ENERIS, która jest dostawcą technologii. Biogazowania ma być sfinansowana przez firmę ENERIS i eksploatowana wspólnie z R-XXI. Będzie ona mogła przetworzyć ok. 30 tys ton odpadów rocznie. Założenie jest takie, że 50% odpadów biodegradowalnych będzie pochodziło spoza obszaru związku i będzie przyjmowane i utylizowane po cenach komercyjnych. Instalacja ma produkować ok. 5 mln m3 biogazu, 2,5 m3 biometanolu i 15 tys. MWh energii elektrycznej.

red.

powiązane – „BioEneris R-XXI”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Blue Velo

Powiat. W roku 2022 powstały nowe odcinki trasy Blue Velo w gminach Stepnica, Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie dwa z nich, znajdują się między miejscowościami Krępsko i Kąty i powstały w pasie drogowym DW111 (patrz zdj). Całkowita długość nowych odcinków inwestycyjnych Blue Velo wyniosła blisko 6,68 km. Obok odcinków wzdłuż DW 111, jeden powstał wzdłuż DW 120 w Gryfinie (2,28 km) oraz dwa odcinki w Lubczynie (0,18 km).

Na odcinkach inwestycyjnych powstała droga dla rowerów o nawierzchni bitumicznej o szerokości od 2-2,5 m. Oznakowano też blisko 70,72 km trasy.

red.

powiązane – „Przed 30 kwietnia”

Kontynuuj czytanie

Powiat

48. fałszywych alarmów

Powiat. Wczoraj w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie odbyło się roczne podsumowanie działalności strażaków z terenu powiatu goleniowskiego za rok 2022.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, wzięli w nim udział: Komendant Wojewódzki Jarosław Tomczyk, strosta Tomasz Stanisławski oraz przedstawiciele gmin.

Komendant Powiatowy PSP w Goleniowie Arkadiusz Skrzypczak podsumował efekty pracy Komendy Powiatowej – w roku 2022 odnotowano 1736 zdarzeń (o 42% więcej niż w roku poprzednim) co oznacza pod tym względem 6. miejsce w województwie, w tym 451 pożarów (wzrost o 16%), 1237 innych zdarzeń (wzrost 0 60%) i 48 fałszywych alarmów (wzrost 0 10%).

red.

powiązane – „Nocny oblot”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie