Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Goleniów

Muzeum Ziemi Goleniowskiej

Goleniów. Tak się oficjalnie nazywa od minionej soboty prywatne muzeum założone przez Jarosława Jancelewicza.

Opublikowane

w dniu

Nadanie nazwy dobyło się podczas konferencja naukowowej poświęconej stosunkom polsko-czeskim pn.: „Dziedzictwo kulturowe Goleniowa i regionu, a tradycje kontaktów polsko/pomorsko-czeskich”.

Prywatnego muzeum historii Goleniowa, które teraz jest Muzeum Ziemi Goleniowskiej, założył i prowadzi Jarosław Jancelewicz. Choć – jak sam o sobie mówi – jest historykiem amatorem, to przez wiele lat w swoim mieszkaniu gromadził wyszukane gdzieś albo podarowane przez innych przedmioty, dokumenty, fotografie, gazety i wszystko to, co świadczyło o bogatej wielowiekowej historii Goleniowa i jego mieszkańców. A ponieważ powiększające się z roku na rok zbiory nie mieściły się już w mieszkaniu, a ponadto uznał, że warto je udostępnić innym, w połowie 2018 roku w piwnicznych pomieszczeniach przychodni POLMED przy ul. Pocztowej urządził własnym sumptem niewielkie muzeum. W pomysłowo i profesjonalnie zaaranżowanych wnętrzach obejrzeć można (i dotknąć) kilkaset eksponatów z różnych okresów dziejów Goleniowa. Najstarsze – są to monety – pochodzą z XIV wieku; ciekawostką są też naklejki na serki topione, z których Goleniów kiedyś słynął. A że pan Jancelewicz jest znakomitym gawędziarzem, ciekawie i z pasją o wielu z nich opowiada, warto się do tego muzeum wybrać…

red.

powiązane – „Pieniądze na remont”

Goleniów

Półkolonie w GDK

Goleniów. 2 czerwca o godz. 16.00 w sali koncertowej Goleniowskiego Domu Kultury (wejście od ul. Młynarskiej) rozpoczynają się zapisy na „Wakacje z Goleniowskim Domem Kultury”.

Opublikowane

w dniu

]Jak podają organizatorzy, w tym roku wszystkie półkolonie mają ten sam program, który już teraz zamieszczony jest na stronie GDK. Są tam też dokładne terminy i lista osobowa wychowawczyń, które będą odpowiedzialne za dzieci w danym turnusie. Koszt półkolonii to 150 zł. Bez zmian pozostają godziny i dni: każdy turnus trwa od pon. do pt. w godz. 9.00 – 15.00.

red.

powiązane – „Jutro na Placu Pileckiego”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Wracają loty do Oslo

Goleniów. Po pandemicznej przerwie wraca połączenie z Norwegią. Obsługuje je linia Norwegian.

Opublikowane

w dniu

Jak pdoaje Radi Szczecin, pierwszy samolot do Oslo z goleniowskiego lotniska odleci 4 czerwca. Loty będą odbywać się w każdy wtorek i sobotę.

  • To kolejne przywrócone połączenie – mówił radiu Krzysztof Domagalski, rzecznik lotniska. – Cieszy nas to, że linie lotnicze oprócz zwykłych tzw. powrotów na trasy, które były obsługiwane przed pandemią, coraz śmielej myślą o nowych kierunkach. Pozostałe linie lotnicze już uruchomiły, albo w niedługim czasie uruchomią te trasy, które były przed pandemią.

red.

powiązane – „Na czym lotnisko zarabia najwięcej?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Aleja prawie gotowa

Goleniów. Kończą się prace remontowe ulicy Aleja Róż.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, pozostało wykonanie ostatniej, ścieralnej warstwy asfaltu, dokończenie układania nawierzchni chodników, regulacja lamp oświetleniowych, uporządkowanie terenu i wykonanie stałej organizacji ruchu. Zakończenie całości robót ma nastąpić do 6 lipca 2022 r.

red.

powiązane – „Porozumienie… nieporozumień”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie