Connect with us

Powiat

MOP Wyszogóra

Powiat. Rusza przetarg na dzierżawę leżącego tuż za granica naszego powiatu MOP Wyszogóra na S6 .

Opublikowane

w dniu

Jak podaje GDDKiA w Szczecinie, Miejsce Obsługi Podróżnych Wyszogóra na drodze S6 między Nowogardem, a Płotami, to najbardziej na zachód wysunięty MOP na S6. Dzierżawca MOP będzie musiał wybudować stację paliw i restaurację. Następnie w zamian za stałą opłatę (czynsz podstawowy) i czynsz od przychodu będzie przez 20 lat od daty odbioru nieruchomości, prowadził swoją działalność. Na wybudowanie stacji paliw przewidziano 18 miesięcy, a na restaurację 24 miesiące od daty podpisania umowy dzierżawy.

Parkingi i toalety w ramach budowy drogi

W ramach budowy drogi ekspresowej S6 Goleniów – Koszalin powstały dwie pary MOP-ów kategorii II (docelowo) – Wyszogóra między Płotami i Nowogardem oraz Jarkowo między Kiełpinem i Kołobrzegiem. Obiekty te posiadają oświetlenie, jezdnie manewrowe, parkingi, toalety oraz tereny odpoczynku. Na terenie MOP-ów została wydzielona rezerwa terenu pod budowę stacji paliw i restauracji.
Dla MOP Jarkowo została już zawarta umowa dzierżawy i w październiku tego roku teren MOP przekazano firmie Orlen. Obecnie trwają prace nad dokumentacją i w przyszłym roku dzierżawca rozpocznie budowę stacji paliw i restauracji.

Stację paliw i restaurację wybuduje dzierżawca

Wybudowanie części komercyjnej MOP i utrzymanie całości terenu będzie należeć do zadań dzierżawcy, który zostanie wybrany w otwartym przetargu. W postępowaniu tym będą mogły wziąć udział firmy, które posiadają minimum trzy stacje paliw oraz minimum trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności polegającej na obsłudze podróżnych, w miejscach obsługi podróżnych na autostradach, drogach ekspresowych lub drogach krajowych. Jednocześnie zgodnie z antymonopolową zasadą ABC pomiędzy stacjami tego samego dzierżawcy muszą być przynajmniej dwie inne stacje paliw. Kryteriami oceny ofert będzie zadeklarowana wysokość czynszu podstawowego (nie mniejsza niż 15 tys. złotych miesięcznie za jeden MOP). Dzierżawcy będą również zobowiązani do płacenia miesięcznego czynszu od przychodów w wysokości 1 proc. od sprzedaży paliw i 4 proc. od pozostałej działalności. Dochody z dzierżawy MOP zasilają Krajowy Fundusz Drogowy. Okres dzierżawy to 20 lat od daty odbioru nieruchomości.

red.

powiązane – „MOP Przybiernów”

Powiat

Biogazownia R-XXI w Łobzie

Powiat. Utylizacja odpadów może być tania, a nawet dochodowa. Członkowie Celowego Związku Gmin R-XXI mają tego świadomość, dlatego podjęli uchwałę, na mocy której zbudowana zostanie biogazownia w Łobzie.

Opublikowane

w dniu

Biogazownia w Łobzie pomoże rozwiązać szereg problemów, które pojawiają się w związku z gospodarowaniem odpadami biodegradowalnymi i zielonymi. Przede wszystkim obniży koszty ich przetwarzania, a ponadto zredukuje wydatki na utrzymanie zakładu w Słajsinie. Biogaz zostanie przetworzony na gaz, ciepło oraz prąd. Energia elektryczna zasili biogazownię, a gaz posłuży jako paliwo do ciężarówek wywożących odpady.

– Będzie to instalacja fermentacyjna, podobna funkcjonuje w centrum Berlina – mówi Jacek Chrzanowski, prezes CZG R-XXI. – To nowoczesna, sprawdzona i tańsza od obecnej technologia, która nie będzie negatywnie oddziaływała na środowisko.

Na ostatnim zgromadzeniu R-XXI do którego należą wszystkie gminy naszego powiatu, delegaci gmin podjęli uchwałę o przekazaniu aportem do nowoutworzonej w Łobzie spółki działki o powierzchni prawie 7 ha, na której obszarze powstanie instalacja biogazowa. Spółka ma działać pod firmą „BioEneris R-XXI”, tworzą ją CZG R-XXI i firma ENERIS.

Według założeń budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a finalizacja projektu powinna nastąpić w ciągu 3 lat. Wsparcie finansowe dla budowy biogazowni związek 32 gmin pozyskał w ramach programu NFOŚiGW „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”.

Inwestorem będzie spółka utworzona z firmą ENERIS, która jest dostawcą technologii. Biogazowania ma być sfinansowana przez firmę ENERIS i eksploatowana wspólnie z R-XXI. Będzie ona mogła przetworzyć ok. 30 tys ton odpadów rocznie. Założenie jest takie, że 50% odpadów biodegradowalnych będzie pochodziło spoza obszaru związku i będzie przyjmowane i utylizowane po cenach komercyjnych. Instalacja ma produkować ok. 5 mln m3 biogazu, 2,5 m3 biometanolu i 15 tys. MWh energii elektrycznej.

red.

powiązane – „BioEneris R-XXI”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Blue Velo

Powiat. W roku 2022 powstały nowe odcinki trasy Blue Velo w gminach Stepnica, Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie dwa z nich, znajdują się między miejscowościami Krępsko i Kąty i powstały w pasie drogowym DW111 (patrz zdj). Całkowita długość nowych odcinków inwestycyjnych Blue Velo wyniosła blisko 6,68 km. Obok odcinków wzdłuż DW 111, jeden powstał wzdłuż DW 120 w Gryfinie (2,28 km) oraz dwa odcinki w Lubczynie (0,18 km).

Na odcinkach inwestycyjnych powstała droga dla rowerów o nawierzchni bitumicznej o szerokości od 2-2,5 m. Oznakowano też blisko 70,72 km trasy.

red.

powiązane – „Przed 30 kwietnia”

Kontynuuj czytanie

Powiat

48. fałszywych alarmów

Powiat. Wczoraj w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie odbyło się roczne podsumowanie działalności strażaków z terenu powiatu goleniowskiego za rok 2022.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, wzięli w nim udział: Komendant Wojewódzki Jarosław Tomczyk, strosta Tomasz Stanisławski oraz przedstawiciele gmin.

Komendant Powiatowy PSP w Goleniowie Arkadiusz Skrzypczak podsumował efekty pracy Komendy Powiatowej – w roku 2022 odnotowano 1736 zdarzeń (o 42% więcej niż w roku poprzednim) co oznacza pod tym względem 6. miejsce w województwie, w tym 451 pożarów (wzrost o 16%), 1237 innych zdarzeń (wzrost 0 60%) i 48 fałszywych alarmów (wzrost 0 10%).

red.

powiązane – „Nocny oblot”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie