Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Goleniów

Mieszkańcy Załomia zablokują drogę

Goleniów. Jutro, w szczycie majówkowych wyjazdów, chcą zaprotestować.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje portal wszczecinie.pl „zostali zmuszeni do wyjścia na ulicę”. W materiale portalu czytamy m.in. że mieszkańcy Załomia są zirytowani, bo to przez ich teren ma przebiegać objazd prowadzący w kierunku morza. Spodziewają się, że w wakacje tę okolicę zaleje fala samochodów jadących ze Szczecina. Jak mówiła na antenie Radia Plus Iwona Kadrzyńska, sołtys Załomia, to sytuacja niedopuszczalna, bo mieszkańcy będą narażeni na ciągły ruch aut, co uniemożliwi im swobodne przemieszczanie się. Na piątek zaplanowano protest i blokadę drogi.

W najbliższy piątek (29 kwietnia) w godz. 14:00–17:00, czyli w szczycie majówkowych wyjazdów, mieszkańcy wyjdą na ulicę i zablokują drogę. Możliwe więc poważne korki w tych okolicach. Protest odbywać się będzie na ul. Lubczyńskiej.

– Brak pobocza, brak sygnalizacji świetlnej, a to jest priorytet, bo wszystko tu jest w budowie. My już trzy lata temu protestowaliśmy, ale poprawiono infrastrukturę drogi, co spowodowało, że auta jeżdzą jeszcze szybciej. Włodarze Szczecina i Goleniowa powinni się dogadać. W naszej ocenie powinni się spotkać i dokonać formalności. Mieszkańcy są Goleniowa, a droga w kawałkach należy do Szczecina, Goleniowa i nadleśnictwa. Na całej Lubczyńskiej są budowy, a o pieszych nikt nie zadbał. Zależy nam na chodniku na odcinku 1300 metrów, gdzie bardzo duża rzesza pracowników okolicznych firm jeździ rowerami czy wraca na pieszo i wszyscy przemieszczają się polem – mówi sołtys

Jak dodaje , w długie weekendy mieszkańcy ul. Lubczyńskiej nie mają szans wyjechać z własnej posesji.

– Korek jest od Dąbia po Kliniska i Czarną Łąkę. Lubczyna zakorkowana, Rurzyca, Załom, wszystko stoi. Musieliśmy podjąć decyzję wyjścia ponownie na ulicę – mówi Iwona Kadrzyńska.

red.

powiązane – „Prezydent jest oszustem”

Goleniów

Rondo Zajki zagospodarowane

Goleniów. Rondo imienia Henryka Zajki na ul. Maszewskiej zmieniło wygląd.

Opublikowane

w dniu

Jak nam dzisiaj powiedział prezes PGK Zbigniew Pankiewicz, właśnie zakończyły się wykonywane przez tę spółkę prace przy zagospodarowania centrum tego ronda nasadzeniami i innymi odpowiednimi elementami. Całość prac PGK wykonała w ramach umowy z gminą.

red.

powiązane – „Otwarty spichlerz”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Ekomural przy Szarych Szeregów

Goleniów. W Goleniowie ekomural powstanie przy ulicy Szarych Szeregów 7.

Opublikowane

w dniu

Wykona go Wallart Tomasz Smieszkol, a kompozycja przedstawiać będzie dziewczynkę na tle czystego, zielonego miasta. W 2022 roku w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, współfinansowanego z funduszy europejskich RPO WZ 2014-2020 w kwocie 300 tys. zł, zaplanowano wykonanie siedmiu ekomurali. Powstaną w sześciu miastach regionu w tym jeden w Goleniowie.

Ekomurale powinny pojawić się na elewacjach budynków podczas wakacji. Wszystko zależy od porozumień z artystami i przyjętych harmonogramów prac. Do wykonania malowideł użyte zostaną farby fotokatalityczne, które działają tak samo jak zadrzewiony skwer, neutralizując zanieczyszczenia. Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie. Co więcej – farba wychwytuje nie tylko gazy, ale również drobnoustroje. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby, a nawet nieprzyjemne zapachy. Jej wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania czy mycia.

red.

powiązane – „Otwarty spichlerz”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

60. lat kapłaństwa

Goleniów. 25 czerwca ks. kanonik Bogdan Schmidt obchodził we wspólnocie parafialnej 60. rocznicę święceń kapłańskich.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia, po ukończeniu Seminarium Duchownego w Paradyżu, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wilhelma Pluty 24 czerwca 1962 roku w Międzyrzeczu Wielkopolskim. Jubileuszowej Mszy Świętej przewodniczył dostojny jubilat. W tej uroczystej dla niego chwili towarzyszyli mu Arcybiskup Andrzej Dzięga, proboszcz parafii i dziekan dekanatu Goleniów ks. Wacław Nowak, grono zaprzyjaźnionych kapłanów, burmistrz gminy Goleniów oraz liczna grupa parafian. Kazanie, poświęcone powołaniu oraz istocie kapłaństwa, wygłosił JE Arcybiskup. I w tym kontekście nawiązał do jubileuszu ks. Schmidta, podkreślając zwłaszcza jego zasługi w tworzeniu od podstaw parafii Świętego Jerzego, z którą związany jest od 48 lat, i dziękując za ogrom pracy, jaką w to dzieło oraz w budowę nowego kościoła włożył. Wyrazem uznania za jego wierną służbę Bogu było wręczenie ks. Bogdanowi jubileuszowego krzyża z sześcioma pierścieniami. Wzruszony Jubilat podziękował Księdzu Arcybiskupowi, księżom, z którymi współpracował w czasie swojej posługi kapłańskiej oraz wszystkim, których przez minione lata Pan Bóg na jego drodze stawiał. Po Eucharystii ustawiła się do Księdza Kanonika długa kolejka ludzi, którzy z okazji jubileuszu chcieli mu podziękować za pracę w parafii i złożyć życzenia z okazji kapłańskich „urodzin”. Obchody jubileuszu zwieńczyła wspólna uczta w plebanijnym ogrodzie, na której nie zabrakło urodzinowego tortu.

red.

powiązane – „Ołtarz poświęcony, kościół konsekrowany”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie