Connect with us

Goleniów

Marszałek się wycofuje

Goleniów. Olgierd Geblewicz przyznał, że jego decyzja była presją na rządzie, aby zrekompensował straty za pandemię.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Radio Szczecin marszałek wycofał się z decyzji o wstrzymaniu finansowania lotniska w Goleniowie. RWEedług radia rząd pieniądze na te rekompensatę zarezerwował już dawno, czekał tylko na zgodę Komisji Europejskiej, aby je przekazać. Tej zgody wciąż nie ma, ale mimo to rząd pieniądze przekaże. Będzie to możliwe, dzięki nowelizacji odpowiedniej ustawy.

Dialog z Komisją Europejską trwa zbyt długo, nie wiadomo czy Komisja ostatecznie się zgodzi, a działać trzeba szybko – mówił w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

  • Dokonujemy przeformułowania podstawy prawnej i to właściwie – można powiedzieć – zmiana formalna, która pozwoli szybciej te środki uruchomić, te środki są. Wszystko po stronie rządu polskiego zostało wykonane, co musi być wykonane – tłumaczył Horała.

O nowelizacji ustawy poinformował w środę też na konferencji prasowej marszałek Geblewicz. Stwierdził on jednak, że polski rząd niepotrzebnie czekał na zgodę Komisji Europejskiej. Z tym, że zgodnie z art. 108. Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, to konieczne. Teraz, kiedy sprawa się już wyjaśniła Olgierd Geblewicz zapowiada „happy end”, a to oznacza, że jest też gotowy do dalszego finansowania lotniska w Goleniowie.

  • Otwierają się możliwości do tego, żebyśmy powrócili do kwestii dokapitalizowania tego długookresowego – podkreślał Geblewicz.

Radio podaje, że polski rząd zrekompensuje straty za trzy miesiące kiedy przez pandemię lotnisko w Goleniowie nie funkcjonowało kwotą 1,5 miliona złotych. Natomiast marszałek Geblewicz, w ramach umowy o dokapitalizowanie, ma przekazać lotnisku 3,5 miliona złotych.

red.

powiązane – „Zabezpieczenie na 7 miesięcy”

Goleniów

Cena ogrzewania

Goleniów. PEC chce utrzymać ceny za dostarczane ciepło do końca tego sezonu grzewczego.

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedział prezes Tomasz Majewski, obowiązująca teraz taryfa została skalkulowana przy cenach głównych składników kosztów, czyli uprawnien emisyjnych na poziomie ok. 40 euro za tonę oraz zakupionego wcześniej miału weglowego. Ponieważ aktualne ceny uprawnień to ok. 60 euro/t, a nowe dostawy miału są po znacznie wyższych cenach niż ostatno, przełoży się to najpewniej na wyższe na ceny w nowej taryfie. Jednak jeżeli nie zajdzie nic nadzywczajnego , zdaniem prezesa Majewskiego PEC powinien utrzymać aktulane ceny produkowanego ciepła do końca tego sesonu grzewczego.

red.

powiązane – „PEC – nowe źródła energii”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Wiceburmistrz potwierdza

Goleniów. Tomasz Banach potwierdził, że projekt Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej jest poważnie zagrożony.

Opublikowane

w dniu

W tej sprawie interweniowały w ministerstwie infrastruktury władze szczecińskiej metropoli, której członkami są gminy Goleniów i Stepnica. Zdaniem Banacha zagrożona jest część kolejowa projektu, czyli linie kolejowe i przystanki. Opóźnienia w realizacji tej cześci mogą doprowadzić do utraty jego unijnego finansowania. W gminie Goleniów dotyczy to planowanego przystanku Goledniów Park Przemysłowy. Natomiast nie jest zagrożone finansowanie budowy nowego dworca kolejowego w Goleniowie i przystanku w Załomiu. Jednak problemy z kolejową częścia projektu według wiceburmistrza stawiają pod znakiem zapytania sensowność całości.

red.

powiązane – „Nie będzie SKM?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Rozbiórka się opóźnia

Goleniow. Nadal nie wiadomo kiedy dojdzie do rozbiórki przejścia dla pieszych nad torami przy ul. Maszewskiej.

Opublikowane

w dniu

To część budowy nowego dworca kolejowego w Goleniowie. Od kilku miesięcy wykonawca tej inwestycji nie może uzgodnić z koleją warunków i terminu rozbiórki stalowo-betonowej kładki.
Podobne kłopoty ma PEC, który też od klku miesięcy próbuje znaleźć wykonawcę remontu sąsiadujacej bezpośrednio z kładką sieci PEC przechodzącej nad torami. Kolejni wykonawcy wycofują się z powodu trudnych uzgodnień z PKP.
Obie operacje są z tego powodu odwlekane w czasie bez terminu ich przeprowadzenia.

red.

powiązane – „Dworzec – czekają na PKP”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie