Connect with us

Nowogard

Mandat utrzymany

Nowogard. Radni na sesji 15 grudnia podtrzymali ważność mandatu radnego Marcina Nieradki z PiS.

Opublikowane

w dniu

Chodziło o ustalenie czy obecny przewodniczący rady miejskiej jest aktualnie zameldowany na terenie gminy Nowogard, co jest wymagane by pełnić mandat radnego. Wojewoda zapytał o opinię radę i ta wyraziła większością głosów stanowisko w sprawie braku podstaw wygaśnięcia mandatu radnej Rady Miejskiej w Nowogardzie radnego Marcina Nieradki

Wcześniej przewodniczący Nieradka odczytał swoje stanowisko w tej sprawie, w którym powiedział m.in. że, :

”… jedyny argument przytoczony w zawiadomieniu do Wojewody Zachodniopomorskiego jakobym utracił prawo do sprawowania mandatu uważam, za całkowicie bezzasadny. Zawiadamiający wskazuje jedynie, że z powodu posiadania przeze mnie nieruchomości na terenie gminy Goleniów nie mogę sprawować mandatu radnego w gminie Nowogard.
Wyjaśniam zatem, że nieruchomość w gminie Goleniów nabyłem już w poprzedniej kadencji sprawowania mandatu radnego w gminie Nowogard, co wynika z moich oświadczeń majątkowych. Tym samym bezzasadne jest wiązanie z gminą Goleniów mojego centrum życiowego. Analizując oświadczenia majątkowe pozostałych radnych gminy Nowogard, pragnę zauważyć, że nie jestem jedyny w takowej sytuacji. Dodatkowej wątpliwości dodaje fakt, iż zawiadomienie do Wojewody Zachodniopomorskiego wpłynęło tuż po objęciu przeze mnie funkcji przewodniczącego Rady Miasta w Nowogardzie. Mimo, iż jak tłumaczy zawiadamiający wcześniej wiedział o posiadaniu przeze mnie nieruchomości w gminie Goleniów. Fakt ten nadaje sprawie charakter stricte polityczny i godzi w rzetelność informacji zawiadamiającego.
Adres, który wskazuję jako miejsce zamieszkania w dniu wyborów pozostaje aktualny m.in. z faktu, na odbieranie korespondencji poleconej. Za przykład niech posłuży spór sądowy z burmistrzem Nowogardu. Robert Czapla bowiem w trakcie kampanii wyborczej w 2018 roku pod wskazany adres zawiadomił mnie o procesie, w którym czynnie brałem udział.
Abstrahując od życia społeczno-kulturalnego w którym biorę udział w gminie Nowogard – choćby współorganizacja Marszu Niepodległości – posiadam wiele dodatkowych czynności cywilnoprawnych, które wskazują na fakt, gdzie jest moje centrum życiowe. Do takich czynności zaliczyć należy np. interpelacje, zapytania, oraz głosowania podczas posiedzeń w komisjach i sesjach Rady Miasta w Nowogardzie. Kolejną z takich czynności jest moje zatrudnienie na terenie gminy Nowogard. Ponad to rozliczam się z Urzędem Skarbowym w Goleniowie właściwym dla mojego adresu zameldowania – zamieszkania. W skutek czego część podatku trafia do budżetu gminy Nowogard.
Zamieszkiwanie nie terenie gminy Nowogard potwierdza również decyzja SSiO.5343.26.2019.SZ wydana przez Burmistrza Nowogard (patrz. kopia obok), będąca konsekwencją trwającego przez kilka miesięcy postępowania w sprawie wymeldowania mnie z lokalu położonego przy ul. Warszawskiej 10/96 w Nowogardzie oraz postępowanie dowodowe w ramach którego przesłuchano kilkudziesięciu świadków, nawet księży katolickich. W ramach postępowania kilkakrotnie miejsce mojego zamieszkania ustalała również policja.
W konsekwencji proszę Radę Miasta w Nowogardzie oraz Wojewodę Zachodniopomorskiego o zajęcie stanowiska, które zakończy postępowanie wyjaśniające wobec mojej osoby.
Zaznaczyć muszę też, że mandat radnego w gminie Nowogard sprawuję trzecią kadencję. Uzyskanie mandatu radnego wiąże się z zaufaniem społecznym, wyrażonym w demokratycznych wyborach, obliczonym wzorem D’Hondta. Wysoce nieracjonalnym, uderzającym w standardy demokracji byłoby prowadzenie dalszych działań mających na celu wygaszenie mojego mandatu na podstawie lakonicznych i kłamliwych zawiadomień, które wpływają do Wojewody Zachodniopomorskiego.
Zaznaczyć należy, iż nie potwierdzone doniesienia wypływające ze środowiska nowogardzkiego SLD mają charakter nękania mojej osoby…”.

red.

powiązane – „Czapla na Krupowicza?”

Nowogard

Zmarł Rajmund Zieliński

Nowogard. Był mieszkańcem Nowogardu i reprezentował LZS Nowogard.

Opublikowane

w dniu

Rajmund Zieliński, jeden z najwszechstronniejszych kolarzy polskich lat 60. XX wieku, zmarł w poniedziałek w wieku 81 lat. Był m.in. triumfatorem Tour de Pologne (1964) oraz olimpijczykiem z Tokio i Meksyku. Zieliński karierę rozpoczynał w LKS Gryf Szczecin. Potrafił wygrać Tour de Pologne (1964) i być rewelacją torowych mistrzostw świata w Brnie (1969), gdzie w indywidualnym wyścigu na 4 km zajął miejsce tuż za podium. Dwukrotnie startował na igrzyskach olimpijskich – w Tokio (1964) i Meksyku (1968), za pierwszym razem w kolarstwie szosowym, a cztery lata później na torze. W obu specjalnościach zdobył w sumie dziesięć tytułów mistrza kraju. Pierwszy polski zwycięzca „czasówki” w Wyścigu Pokoju Przeszedł do historii Wyścigu Pokoju jako pierwszy Polak, który wygrał etap jazdy indywidualnej na czas (54 km). Został wybrany najlepszym kolarzem szosowym w klasyfikacji PZKol i Challenge „PS” w roku 1964. Jako zawodnik reprezentował również barwy LZS Nowogard, Czarnych Radom i Arkonii Szczecin (1970). Po zakończeniu kariery zawodniczej był trenerem Gryfu Szczecin i Nasiennika Gryfice. Jego wychowankiem był m.in. Sławomir Krawczyk, kilkukrotny mistrz Polski i uczestnik mistrzostw świata.

red.

powiązane – „Szpital stracił płynność finansową, ale zwolnień nie będzie”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Nie będzie referendum?

Nowogard. Radni zdjęli z porządku obrad dzisiejszej sesji rady miejskiej projekt uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza.

Opublikowane

w dniu

Za zdjęciem uchwały z porządku obrad głosowało 11 radnych. Czy oznacza to definitywne odstąpienie od zwołania referendum w tej sprawie, czy tylko przełożenie na następna sesję – nie wiadomo.

red.

powiązanie – „Odwołają burmistrza?”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Odwołają burmistrza?

Nowogard. Na jutrzejszewj sesji rady miejskiej zapadnie decyzja, czy odbędzie się referendum w sprawie odwołania Roberta Czapli z funkcji burmistrza gminy.

Opublikowane

w dniu

To wynik nieudzielenia burmistrzowi na poprzedniej sesji votum zaufania i absolutorium za rok 2021. Oto porządek obrad sesji, która rozpocznie się jutro o godz. 9.00:

 1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
 2. Podjęcie stanowiska w sprawie zmian statutu Celowego Związku Gmin R-XXI.
 3. Rozpatrzenie skargi na uchwałę Rady Miejskiej w Nowogardzie (dot. nieudzielenia
  Burmistrzowi Nowogardu wotum zaufania).
 4. Rozpatrzenie skargi na uchwałę Rady Miejskiej w Nowogardzie (dot. nieudzielenia
  absolutorium Burmistrzowi Nowogardu).
 5. Podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie
  odwołania Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli przed upływem kadencji z powodu
  nieudzielenia absolutorium z wykonania budżetu Gminy Nowogard za 2021 rok.
 6. Informacje Przewodniczącej Rady.
 7. Interpelacje, wnioski i zapytania.

red.

powiązane – „Burmistrz bez absolutorium”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie