Connect with us

Aktualności

Małe, ale dają duże możliwości

Fundusze Europejskie umożliwiają przedsiębiorcom nawiązywanie współpracy z uczelniami i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań.

Opublikowane

w dniu

28 września 2018 r. Urząd Marszałkowski  Województwa Zachodniopomorskiego, który zarządza Regionalnym Programem Operacyjnym (RPOWZ), ogłosił nabór na dofinansowanie małych projektów badawczo-rozwojowych (B+R) 

Czy warto poszukiwać takiej współpracy? – Zasoby wiedzy wewnątrz każdej firmy są ograniczone. Natomiast jeśli skorzystamy z zasobów zewnętrznych, to dajemy sobie szansę na pokonanie własnych ograniczeń. Wykorzystanie potencjału jednostki naukowej do prac badawczo-rozwojowych powinno być najważniejszą motywacją w ubieganiu się o tego typu dotacje – przekonuje Arkadiusz Świech, kierownik działu handlowego spółki Finomar, która w ubiegłym roku zrealizowała mały projekt B+R przy współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym. 

Także współpraca firmy FOSFAN SA z wykonawcą usługi B+R – Akademią Morską –przyniosła konkretny efekt. – Przy okazji wymieniliśmy się doświadczeniami: my poznaliśmy bardziej podejście teoretyków, Akademia Morska zdobyła perspektywę praktyków. Myślę, że obie strony mogą być zadowolone z rezultatów tej współpracy – uważa Rafał Kot, dyrektor ds. produkcji i rozwoju w firmie FOSFAN.

Obie firmy pokazały, że można osiągnąć więcej, odwołując się do potencjału naukowców. 

Innowacje w stoczni 
W tym przemyśle wprowadzanie innowacji ma duży wpływ na konkurencyjność firmy.  Finomar skorzystał ze wsparcia z RPO WZ na mały projekt badawczy, by poprawić jakość kontroli wymiarowej i jej wykorzystania w procesie produkcji kadłubów okrętowych. 

Statek ładny i dzielny
Jakie są dodatkowe korzyści z wdrożenia systemu? – Wysyłamy rynkowi sygnał, że budujemy statki ładniejsze niż 2-3 lata temu. Oprócz tego, że statek będzie dobrze spełniał swoją funkcję techniczną, to będzie się podobał armatorowi i jego klientom. Sprzedawanie „ładnych statków” zapewnia na przyszłość kolejne kontrakty. Może nie jest to twarde, weryfikowalne kryterium, ale za to najtrudniejsze do spełnienia – przekonuje Arkadiusz Świech. 

Z kolei Michał Gołębiowski patrzy na to bardziej technicznie: – Kryterium „statek ładny” należy odnosić nie tylko do części nadbudówki i poszycia wystającego ponad linię wody. O tym, że statek jest „ładny”, decyduje precyzja jego wykonania. A ta jest szczególnie ważna w odniesieniu do części podwodnej kadłuba – pofalowania i odkształcenia mają duży wpływ na dzielność statku, czyli na jego osiągi. Jeżeli burta jest pofalowana, stwarza większy opór. Nieprecyzyjne wykonanie kadłuba negatywnie wpływałoby na tor poruszania się statku, jego prędkość i zużycie paliwa. System kontroli wymiarowej zapobiega również takim błędom – wyjaśnia. 

Finomar dobrze się odnajduje na rynku małych i średnich statków, liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów długości. Nie rezygnuje z dalszego wprowadzania innowacji. 

Baza większych możliwości
Ze wsparcia na mały projekt B+R skorzystała także spółka FOSFAN SA, producent nawozów rolniczych i ogrodniczych. Obok działalności produkcyjnej świadczy usługi przeładunkowe chemikaliów sypkich oraz płynnych. 

Tej drugiej części działalności dotyczył projekt badawczo-rozwojowy, który polegał na opracowaniu koncepcji rozbudowy bazy do przeładunku płynnych produktów chemicznych. – Rozbudowa pozwoliłaby osiągnąć pułap nawet 750 tys. ton rocznie, co zwiększyłoby nasze możliwości przeładunkowe – wyjaśnia Rafał Kot dyrektor ds. produkcji i rozwoju w firmie FOSFAN.

Polubili B+R
Spółka zachęcona pozytywnymi doświadczeniami poszła o krok dalej. Drugi, większy projekt B+R zakończy się w 2019 r. Wdrożenie nowej technologii pozwoli na wprowadzenie do produkcji i sprzedaży nowej, innowacyjnej gamy wysokoazotowych produktów. 

Dotacje na badania 
Z dotacji do 100 tys. zł w ramach RPOWZ mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. Uzyskają oni zwrot do 85% kosztów zakupu usługi badawczo-rozwojowej związanej z opracowaniem lub przetestowaniem nowego bądź ulepszonego produktu, wyrobu, usługi, technologii produkcji czy projektu wzorniczego. 

Usługę taką może wykonać np. jednostka naukowa czy centrum transferu technologii. 

Projekty muszą być realizowane w ramach inteligentnych specjalizacji województwa zachodniopomorskiego oraz branż z nimi powiązanych. Szczegóły na www.rpo.wzp.pl w zakładce nabory wniosków lub pod telefonem: 91-44-11-100.

Jerzy Gontarz/Smartlink

 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

OGŁOSZENIE

BURMISTRZ WOLINA OGŁASZA

Opublikowane

w dniu

BURMISTRZ WOLINA

ogłasza nabór na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze „Główny księgowy, Kierownik Referatu Gospodarki Finansowej” w Urzędzie Miejskim w Wolinie.

  1. Wymagania niezbędne:
  1. obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, chyba że odrębne ustawy uzależniają zatrudnienie w jednostce sektora finansów publicznych od posiadania obywatelstwa polskiego,
  2. pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
  3. brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko: mieniu, obrotowi gospodarczemu, działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe,
  4. nieposzlakowana opinia,
  5. znajomość języka polskiego, w mowie i piśmie, w zakresie koniecznym do wykonywania obowiązków głównego księgowego,
  6. spełnianie jednego z poniższych warunków:
    a) ukończenie ekonomicznych jednolitych studiów magisterskich, ekonomicznych wyższych studiów zawodowych, uzupełniających ekonomicznych studiów magisterskich lub ekonomicznych studiów podyplomowych i posiadanie co najmniej 3-letniej praktyki w księgowości,
    b) wpisanie do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,
    c) posiadanie certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów,
  7. posiadanie 5-letniego stażu pracy,
  8. dobra znajomość m. in. ustaw o: finansach publicznych, rachunkowości, samorządzie gminnym, pracownikach samorządowych, postępowaniu egzekucyjnym w administracji, odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, Ordynacja podatkowa, Kodeks postępowania administracyjnego,
  9. dobra znajomość rozporządzeń, w szczególności: dotyczących zasad rachunkowości i planów kont, dla jednostek sektora finansów publicznych, w sprawie sprawozdawczości budżetowej, w sprawie klasyfikacji budżetowej.

Wymagania dodatkowe:

  1. doświadczenie zawodowe na stanowisku głównego księgowego w jednostce samorządu terytorialnego,
  2. posiadanie doświadczenia na stanowiskach kierowniczych,
  3. praktyczna znajomość w zakresie księgowości budżetowej, planowania i wykonywania budżetu, sporządzania sprawozdawczości budżetowej i finansowej,
  4. praktyczna znajomość w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia rachunkowości budżetowej, dekretacji dokumentów, sporządzania sprawozdawczości budżetowej, rozliczania inwestycji w jednostkach budżetowych,
  5. umiejętność: zarządzania zasobami ludzkimi, pracy pod presją czasu, analitycznego oraz logicznego myślenia, korzystania i stosowania przepisów prawnych, pracy w zespole, dokładność, rzetelność, systematyczność,
  6. znajomość obsługi: systemu FK „Ratusz” firmy Rekord, MS Office, programów finansowo-księgowych, programów bankowości elektronicznej.
  1. Zakres obowiązków:

1. Prowadzenie rachunkowości jednostki.

2. Nadzorowanie gospodarki środkami budżetowymi, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowości wydatkowania środków oraz zawierania umów z punktu widzenia przepisów finansowych.

3. Wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi.

4. Dokonywanie wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.

5. Prawidłowe gospodarowanie sumami depozytowymi.

6. Nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów finansowo-księgowych.

7. Opracowanie wewnętrznych dokumentów i zarządzeń niezbędnych do prawidłowego działania w zakresie rachunkowości.

8. Kontrola windykacji należności.

9. Rozliczanie inwentaryzacji majątku.

10. Przygotowanie analiz, sprawozdań budżetowych i finansowych oraz innych bieżących informacji.

11. Rozdział pracy podległym pracownikom, zgodnie z ich zakresami czynności, sprawowanie kontroli i nadzoru nad prawidłowością i terminowością wykonywanych prac.

12. Przygotowywanie decyzji w zakresie podatku od spadków i darowizn.

13. Wykonywanie innych zadań, które z mocy prawa lub przepisów wewnętrznych należą do kompetencji Głównego Księgowego.

Powyższe obowiązki są realizowane w szczególności poprzez:

  1. organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie całokształtu prac z zakresu rachunkowości Urzędu Miejskiego,
  2. organizowanie, nadzorowanie i współuczestniczenie w ustaleniu rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
  3. dokonywanie kontroli formalnej i rachunkowej dowodów księgowych,
  4. prowadzenie ksiąg rachunkowych dla organu,
  5. sporządzanie bilansu z wykonania budżetu,
  6. sporządzanie łącznego sprawozdania finansowego,
  7. dokonywanie odpisów dla izb rolniczych oraz na ZFŚS,
  8. prowadzenie rozliczeń z jednostkami organizacyjnymi gminy,
  9. przekazywanie i rozliczanie udzielonych dotacji celowych,
  10. dokonywanie okresowych analiz wykorzystania środków przydzielonych z budżetu lub środków pozabudżetowych i innych, będących w dyspozycji gminy,
  11. kształtowanie polityki rachunkowości poprzez opracowywanie i aktualizację zasad (polityki) rachunkowości dla Urzędu Miejskiego w Wolinie – jednostka i organ,
  12. opracowywanie i aktualizację procedur i instrukcji regulujących gospodarkę finansową urzędu i wnioskowanie do Burmistrza o dokonanie zmian w wewnętrznych przepisach finansowych,
  13. monitorowanie realizacji polityki rachunkowości z uwzględnieniem wyników kontroli, audytów, wymogów wytycznych do projektów z dofinansowaniem zewnętrznym oraz zaleceń Skarbnika Gminy Wolin,
  14. inicjowanie działań mających na celu usprawnianie funkcjonowania przebiegu operacji gospodarczych i finansowych,
  15. kierowanie pracą podległych pracowników Referatu Gospodarki Finansowej,
  16. dokonywanie kontroli wewnętrznej w zakresie pracy zespołów księgowości i podatków,
  17. nadzór nad prawidłowością bieżących rozliczeń wynikających z zatrudnienia pracowników, w tym publiczno-prawnych (naliczanie i rozliczanie wynagrodzeń, zasiłków, składek ZUS, PFRON, PPK, zaliczek US, itp.),
  18. nadzór w zakresie ewidencji i rozliczenia podatków oraz opłat (podatki dochodowe, lokalne, VAT itp.),
  19. nadzór nad przygotowywaniem projektów uchwał w zakresie podatków i opłat lokalnych,
  20. kontrola przestrzegania przepisów prawa i regulacji wewnętrznych regulujących gospodarkę finansową Urzędu,
  21. współudział przy opracowywaniu projektu budżetu w zakresie realizowanym przez Referat,
  22. kontrola i analiza wykonywania budżetu zgodnie z okresami sprawozdawczymi,
  23. kontrola i nadzór nad prawidłowym sporządzaniem jednostkowych sprawozdań budżetowych jednostek organizacyjnych gminy,
  24. sporządzanie zbiorczych sprawozdań budżetowych i ich terminowe przekazywanie,
  25. współpraca z głównymi księgowymi jednostek organizacyjnych gminy,
  26. nadzór nad prawidłowym i terminowym realizowaniem zadań windykacyjnych,
  27. nadzór nad terminowym ściąganiem należności, dochodzeniem roszczeń spornych oraz spłaty zobowiązań,
  28. współpraca z innymi referatami w zakresie pozyskiwania, wykorzystywania i rozliczania środków z dofinansowaniem unijnym i zewnętrznym,
  29. dokonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec pracowników podległych:
  1. udział w rekrutacji nowych pracowników,
  2. wprowadzanie nowego pracownika w zakres obowiązków, w tym przeszkolenie na stanowisku pracy,
  3. planowanie i udzielanie urlopów,
  4. planowanie szkoleń zewnętrznych,
  5. udział w okresowej ocenie pracowników,
  6. przestrzeganie polityki organizacji dotyczącej zarządzania ryzykiem

w zakresie mającym wpływ na pełnione obowiązki,

  1. składanie kontrasygnaty na dokumentach, w których wyrażona jest czynność prawna mogąca spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, w czasie nieobecności Skarbnika, w ramach posiadanych upoważnień,
  2. wykonywanie innych zadań zleconych przez przełożonych.

Dokumenty można składać do w terminie do dnia 31.01.2023 r., do godziny 11:00. Więcej informacji na https://bip.gminawolin.pl/strony/16567.dhtml

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie