Connect with us

Aktualności

Lubię las

Z Piotrem Kmetem, nadleśniczym Nadleśnictwa Kliniska, rozmawiamy o okolicznych lasach i administrowaniu nimi przez nadleśnictwa.

Opublikowane

w dniu

"Potocznie w społeczeństwie jest takie przekonanie, że my w Lasach prowadzimy rabunkową i nieracjonalną gospodarkę, wycinając drzewa. Jak bym nie był leśnikiem, myślałbym pewnie podobnie. Tymczasem nasza leśna gospodarka oparta jest na szczegółowym planowaniu. Co 10 lat przeprowadzamy planową inwentaryzację lasu. Określa się miąższość drzewostanu, potencjał przyrostowy i wylicza się masę drewna do pozyskania zatwierdzaną przez ministra.
To, co najbardziej widać z naszej pracy, czyli wycinkę drzew, w Polsce prowadzimy na poziomie 60% tego, co rocznie przyrasta. Tak więc 40% przyrostu co roku powiększa stan naszych zasobów leśnych. Przeanalizowałem sobie kiedyś 4 takie ostatnie 10-letnie okresy planowania do obecnego i wyszło mi, że wszystkie parametry mówiące o strukturze lasu ulegają poprawie. Wzrósł zapas na 1 ha, przeciętny wiek drzewostanu i zróżnicowanie gatunkowe", mówi P. Kmet.

Pełen tekst rozmowy w ostatnim papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej".

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie