Connect with us

Aktualności

Lokalni dziennikarze w Komisji Europejskiej

Na początku września przedstawiciele mediów lokalnych z całej Polski, w tym „Gazety Goleniowskiej”, pojechali na kilka dni do Brukseli. W ramach projektu „InForMe” mogli dowiedzieć się z pierwszej ręki, od polskich urzędników, czym zajmuje się Komisja Europejska.

Opublikowane

w dniu

Komisja Europejska to instytucja, o której działalności zdecydowana większość Polaków, a pewnie i obywateli innych unijnych krajów, ma bardzo mgliste pojęcie. Instytucja przy tym niezwykle ważna, bo ma ogromny wpływ na bieżącą politykę Unii, nadzoruje prace wszystkich jej agencji oraz – to sprawa z naszego punktu widzenia kluczowa – zarządzająca unijnymi funduszami. To ona de facto decyduje o tym, gdzie i w jakiej skali pieniądze z unijnego budżetu trafią.

Główna siedziba KE, znana z licznych relacji w telewizyjnych programach informacyjnych, nie jest dostępna dla każdego odwiedzającego. Tuż obok, przy bardzo ruchliwej Rue de la Loi, znajduje się jednak budynek nazwany „Charlemagne”, w którym mieści się Dział Wizyt Informacyjnych. To tutaj kierowane są grupy, przybywające do Brukseli ze wszystkich krajów Unii, sądząc po wyświetlanym przy wejściu terminarzu kolejnych spotkań, chętnych nie brakuje. A każda „wycieczka”, po przejściu kontroli bezpieczeństwa i odebraniu przepustek, przyjmowana jest przez urzędników z kraju jej pochodzenia. To, oczywiście, znacznie ułatwia komunikację.

Pierwszą osobą, z którą spotkali się przedstawiciele i czytelnicy (ci ostatni pojechali do Brukseli w nagrodę za hasło promujące politykę spójności Unii Europejskiej) lokalnych mediów z Polski była Maria Galewska, specjalistka od polityki regionalnej. Mówiła przede wszystkim o tym, jak wykorzystywane są unijne fundusze w Polsce, chwaląc przy tym regiony za to, w jakim tempie dotacje przeznaczane są na realizację inwestycji, a następnie rozliczane. Na tle wielu innych krajów, Polska wypada pod tym względem bardzo dobrze. M. Galewska zapowiedziała też, że z unijnego budżetu na lata 2021 – 2027 w ramach polityki spójności nasz kraj nadal będzie otrzymywał najwięcej pieniędzy.

Znacznie ciekawsza z dziennikarskiego punktu widzenia była rozmowa z Robertem Sołtykiem – specjalistą ds. komunikacji w KE, a przy okazji byłym dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. Mówił on przede wszystkim o tym, jak duże są problemy z kształtowaniem przez media opinii publicznej w ten sposób, by doceniła ona wkład Unii Europejskiej w to, jak zmienia się w ostatnich latach Polska. Próbował przekonać dziennikarzy do tego, by nie podawali oni suchej informacji o tym, z jakich źródeł sfinansowana została budowa tego czy innego obiektu, a opisywali historie konkretnych ludzi, statystycznego pana Janka, których życie dzięki realizacji inwestycji stało się łatwiejsze. Zwracał też uwagę, że raczej należy unikać obecnej co prawda w urzędniczej nomenklaturze, ale kompletnie niezrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy nowomowy. Samokrytycznie stwierdził zresztą, że sama KE ma duży problem z wyjściem z własnym pozytywnym przekazem na zewnątrz, bo jest mało obecna choćby w mediach społecznościowych. Co ciekawe, zostało mu to momentalnie wytknięte, jego Twitterowe konto jest „zakłódkowane”.

Trzecim rozmówcą był Piotr Szymański, przedstawiciel przedsiębiorców przy Komisji Europejskiej, a mówiąc wprost – akredytowany w Brukseli lobbysta. Opowiadał on o znaczeniu jego kolegów po fachu przy tworzeniu unijnego prawa, dodając że Polska ma w KE zbyt mało przedstawicieli poszczególnych branż, przez co ich interesy nie zawsze są uwzględniane.

Dziennikarze lokalnych gazet i towarzyszący im czytelnicy zwiedzili również „Parlamentarium”, czyli podobne jak w przypadku KE centrum dla zwiedzających. Mieli też okazję pospacerować po przepięknej, tętniącej życiem Brukseli, fantastycznie prezentującym się nocą Grand Place i przyległych do niego uliczek z licznymi lkalami, w których zjeść można nieomylnie kojarzące się ze stolicą Belgii omułki z frytkami bądź gofry czy wypić wytrawne piwo z miejscowych browarów (Tripel Karmeliet będzie świetnym wyborem).

Będąc w Brukseli po to, żeby zapoznać się z tym, w jaki sposób funkcjonują unijne instytucje, warto swoją drogą pomyśleć o wyprawie do francuskiego Strasburga. To drugi „filar” unijnej biurokracji, w którym mieści się między innymi główna siedziba Parlamentu Europejskiego z salą plenarną. Do stolicy niebywale urokliwej Alzacji z Brukseli dostać można się w prosty sposób autobusem linii Flixbus (bilet można kupić za 103 zł), warto się tam wybrać dla samej starówki czy położonych nieco dalej na południe miejscowości pokroju Colmar, Ribeauvillé czy Riquewihr. Zdecydowanie polecamy.

 

Działania w ramach projektu „InForMe – Działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności przez media lokalne w Polsce” przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkursu 2017CE16BAT063 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE”. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

OGŁOSZENIE

BURMISTRZ WOLINA OGŁASZA

Opublikowane

w dniu

BURMISTRZ WOLINA

ogłasza nabór na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze „Główny księgowy, Kierownik Referatu Gospodarki Finansowej” w Urzędzie Miejskim w Wolinie.

  1. Wymagania niezbędne:
  1. obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, chyba że odrębne ustawy uzależniają zatrudnienie w jednostce sektora finansów publicznych od posiadania obywatelstwa polskiego,
  2. pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
  3. brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko: mieniu, obrotowi gospodarczemu, działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe,
  4. nieposzlakowana opinia,
  5. znajomość języka polskiego, w mowie i piśmie, w zakresie koniecznym do wykonywania obowiązków głównego księgowego,
  6. spełnianie jednego z poniższych warunków:
    a) ukończenie ekonomicznych jednolitych studiów magisterskich, ekonomicznych wyższych studiów zawodowych, uzupełniających ekonomicznych studiów magisterskich lub ekonomicznych studiów podyplomowych i posiadanie co najmniej 3-letniej praktyki w księgowości,
    b) wpisanie do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,
    c) posiadanie certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów,
  7. posiadanie 5-letniego stażu pracy,
  8. dobra znajomość m. in. ustaw o: finansach publicznych, rachunkowości, samorządzie gminnym, pracownikach samorządowych, postępowaniu egzekucyjnym w administracji, odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, Ordynacja podatkowa, Kodeks postępowania administracyjnego,
  9. dobra znajomość rozporządzeń, w szczególności: dotyczących zasad rachunkowości i planów kont, dla jednostek sektora finansów publicznych, w sprawie sprawozdawczości budżetowej, w sprawie klasyfikacji budżetowej.

Wymagania dodatkowe:

  1. doświadczenie zawodowe na stanowisku głównego księgowego w jednostce samorządu terytorialnego,
  2. posiadanie doświadczenia na stanowiskach kierowniczych,
  3. praktyczna znajomość w zakresie księgowości budżetowej, planowania i wykonywania budżetu, sporządzania sprawozdawczości budżetowej i finansowej,
  4. praktyczna znajomość w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia rachunkowości budżetowej, dekretacji dokumentów, sporządzania sprawozdawczości budżetowej, rozliczania inwestycji w jednostkach budżetowych,
  5. umiejętność: zarządzania zasobami ludzkimi, pracy pod presją czasu, analitycznego oraz logicznego myślenia, korzystania i stosowania przepisów prawnych, pracy w zespole, dokładność, rzetelność, systematyczność,
  6. znajomość obsługi: systemu FK „Ratusz” firmy Rekord, MS Office, programów finansowo-księgowych, programów bankowości elektronicznej.
  1. Zakres obowiązków:

1. Prowadzenie rachunkowości jednostki.

2. Nadzorowanie gospodarki środkami budżetowymi, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowości wydatkowania środków oraz zawierania umów z punktu widzenia przepisów finansowych.

3. Wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi.

4. Dokonywanie wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.

5. Prawidłowe gospodarowanie sumami depozytowymi.

6. Nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów finansowo-księgowych.

7. Opracowanie wewnętrznych dokumentów i zarządzeń niezbędnych do prawidłowego działania w zakresie rachunkowości.

8. Kontrola windykacji należności.

9. Rozliczanie inwentaryzacji majątku.

10. Przygotowanie analiz, sprawozdań budżetowych i finansowych oraz innych bieżących informacji.

11. Rozdział pracy podległym pracownikom, zgodnie z ich zakresami czynności, sprawowanie kontroli i nadzoru nad prawidłowością i terminowością wykonywanych prac.

12. Przygotowywanie decyzji w zakresie podatku od spadków i darowizn.

13. Wykonywanie innych zadań, które z mocy prawa lub przepisów wewnętrznych należą do kompetencji Głównego Księgowego.

Powyższe obowiązki są realizowane w szczególności poprzez:

  1. organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie całokształtu prac z zakresu rachunkowości Urzędu Miejskiego,
  2. organizowanie, nadzorowanie i współuczestniczenie w ustaleniu rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
  3. dokonywanie kontroli formalnej i rachunkowej dowodów księgowych,
  4. prowadzenie ksiąg rachunkowych dla organu,
  5. sporządzanie bilansu z wykonania budżetu,
  6. sporządzanie łącznego sprawozdania finansowego,
  7. dokonywanie odpisów dla izb rolniczych oraz na ZFŚS,
  8. prowadzenie rozliczeń z jednostkami organizacyjnymi gminy,
  9. przekazywanie i rozliczanie udzielonych dotacji celowych,
  10. dokonywanie okresowych analiz wykorzystania środków przydzielonych z budżetu lub środków pozabudżetowych i innych, będących w dyspozycji gminy,
  11. kształtowanie polityki rachunkowości poprzez opracowywanie i aktualizację zasad (polityki) rachunkowości dla Urzędu Miejskiego w Wolinie – jednostka i organ,
  12. opracowywanie i aktualizację procedur i instrukcji regulujących gospodarkę finansową urzędu i wnioskowanie do Burmistrza o dokonanie zmian w wewnętrznych przepisach finansowych,
  13. monitorowanie realizacji polityki rachunkowości z uwzględnieniem wyników kontroli, audytów, wymogów wytycznych do projektów z dofinansowaniem zewnętrznym oraz zaleceń Skarbnika Gminy Wolin,
  14. inicjowanie działań mających na celu usprawnianie funkcjonowania przebiegu operacji gospodarczych i finansowych,
  15. kierowanie pracą podległych pracowników Referatu Gospodarki Finansowej,
  16. dokonywanie kontroli wewnętrznej w zakresie pracy zespołów księgowości i podatków,
  17. nadzór nad prawidłowością bieżących rozliczeń wynikających z zatrudnienia pracowników, w tym publiczno-prawnych (naliczanie i rozliczanie wynagrodzeń, zasiłków, składek ZUS, PFRON, PPK, zaliczek US, itp.),
  18. nadzór w zakresie ewidencji i rozliczenia podatków oraz opłat (podatki dochodowe, lokalne, VAT itp.),
  19. nadzór nad przygotowywaniem projektów uchwał w zakresie podatków i opłat lokalnych,
  20. kontrola przestrzegania przepisów prawa i regulacji wewnętrznych regulujących gospodarkę finansową Urzędu,
  21. współudział przy opracowywaniu projektu budżetu w zakresie realizowanym przez Referat,
  22. kontrola i analiza wykonywania budżetu zgodnie z okresami sprawozdawczymi,
  23. kontrola i nadzór nad prawidłowym sporządzaniem jednostkowych sprawozdań budżetowych jednostek organizacyjnych gminy,
  24. sporządzanie zbiorczych sprawozdań budżetowych i ich terminowe przekazywanie,
  25. współpraca z głównymi księgowymi jednostek organizacyjnych gminy,
  26. nadzór nad prawidłowym i terminowym realizowaniem zadań windykacyjnych,
  27. nadzór nad terminowym ściąganiem należności, dochodzeniem roszczeń spornych oraz spłaty zobowiązań,
  28. współpraca z innymi referatami w zakresie pozyskiwania, wykorzystywania i rozliczania środków z dofinansowaniem unijnym i zewnętrznym,
  29. dokonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec pracowników podległych:
  1. udział w rekrutacji nowych pracowników,
  2. wprowadzanie nowego pracownika w zakres obowiązków, w tym przeszkolenie na stanowisku pracy,
  3. planowanie i udzielanie urlopów,
  4. planowanie szkoleń zewnętrznych,
  5. udział w okresowej ocenie pracowników,
  6. przestrzeganie polityki organizacji dotyczącej zarządzania ryzykiem

w zakresie mającym wpływ na pełnione obowiązki,

  1. składanie kontrasygnaty na dokumentach, w których wyrażona jest czynność prawna mogąca spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, w czasie nieobecności Skarbnika, w ramach posiadanych upoważnień,
  2. wykonywanie innych zadań zleconych przez przełożonych.

Dokumenty można składać do w terminie do dnia 31.01.2023 r., do godziny 11:00. Więcej informacji na https://bip.gminawolin.pl/strony/16567.dhtml

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie