Connect with us

Powiat

Lobbują za połączeniem lotniczym z Ukrainą

Samorząd Województwa, Port Lotniczy w Goleniowie i jeden z największych pracodawców w regionie TTS z Goleniowskiego Parku Przemysłowego czynią starania, by takie połączenie zostało uruchomione.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

Tysiące pracowników z Ukrainy na co dzień wzmacniają zachodniopomorskie firmy i potencjał gospodarczy Pomorza Zachodniego. Bez takich udogodnień jak połączenie lotnicze Goleniów – Ukraina, może być ciężko o zatrzymanie pracowników ze wschodu, gdy za kilka miesięcy będą oni mieli szansę na wyższe zarobki w Niemczech. Dostępność pracowników to dziś jeden z kluczowych warunków przyciągania nowych inwestycji i reinwestycji – czyli rozwoju firm, które już na Pomorzu Zachodnim są obecne. To zarówno specjaliści o wysokich kwalifikacjach, jak i ci, którzy są gotowi do wykonywania prac prostszych. Najczęściej są to właśnie pracownicy z Ukrainy, których znaczenie dla lokalnej gospodarki w ciągu ostatnich lat znacząco wzrosło. Według ostatnich danych ZUS, w Szczecinie oficjalnie pracuje 19 tys. obywateli Ukrainy. W ocenie pracodawców część z nich może skorzystać z otwarcia niemieckiego rynku pracy. Zachętą do pozostania w zachodniopomorskiem mogłoby być połączenie lotnicze z Ukrainą. Mając tego świadomość Zarząd Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego i firmą Technologie Tworzyw Sztucznych Sp. z o.o. prowadzi rozmowy z różnymi liniami lotniczymi, by takie połączenie udało się uruchomić.

Ponad 1 tys. pracujących w zachodniopomorskich przedsiębiorstwach obywateli Ukrainy jest zainteresowanych lotami z Goleniowa. To wyniki ankiety przeprowadzonej przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych Województwa Zachodniopomorskiego wśród regionalnych przedsiębiorców. Potencjał połączeń jest z pewnością większy, bo na apel o wypełnienie specjalnych ankiet odpowiedziało zaledwie trzydziestu z ponad 200 adresatów ankiety. 

Możliwość uruchomienia nowej destynacji była tematem dyskusji Radnych Województwa. W spotkaniu wzięli udział przedsiębiorcy, ale i Zarząd Poru Lotniczego Szczecin–Goleniów. 

Rozmowy trwają, w najbliższym tygodniu spotykamy się z kolejnym przewoźnikiem. Słyszymy o ograniczeniach związanych z dostępnością samolotów. Ogranicza nas również nasza infrastruktura, system świateł czy przepustowość terminala. Możemy przekonać przewoźnika do połączenia, ale jeśli ono się nie utrzyma, to stracimy na reputacji. Potrzebujemy od przedsiębiorców twardych dowodów na możliwy sukces

Prezes Zarządu Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Maciej Dziadosz

Prezes Lotniska w Goleniowie wskazywał, że taką zachętą mogły by być dopłaty pracodawców do biletów lotniczych dla pracowników. Od lat robią tak norweskie firmy zatrudniające polskich stoczniowców. W negocjacjach pomogłyby również informacje o średnich płacach. Za połączeniem lobbują m.in. przedsiębiorstwa z Goleniowskiego Parku Przemysłowego z firmą TTS na czele.

Władze Portu Lotniczego zabiegają o rozbudowę istniejącego terminala do obsługi pasażerów oraz wymianę ze względu na zużycie istniejącego systemu świetlnych pomocy nawigacyjnych, co podniesie jednocześnie możliwości obsługowe, gdyż w planach jest uruchomienie systemu CAT II. Za inwestycjami opowiadają się Samorządy będące wspólnikami w spółce: Szczecin, Goleniów i Województwo Zachodniopomorskie, które od lat dofinansowują  lotnisko.. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego posiada 18,41% udziałów w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów oraz aktywnie wspiera jego rozwój. W ciągu ostatnich 4 lat zainwestował w lotnisko 20 mln zł, dzięki czemu znacząco poprawiła się infrastruktura i wzrosła możliwość rozwoju siatki połączeń. 

Przeczytaj też:
Znowu zabrakło do 600 tysięcy
Terminal otwarty
Gdy jest konkurent

Powiat

Protest rolników

Powiat. Blokady dróg, wiaduktów oraz wizyty pod biurami poselskimi i senatorskimi. Tak wyglądać miały dzisiejsze protesty rolników reprezentujących głównie branżę futerkową i drobiarską.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje PR Szczecin, rolnicy zapowiadali, „stopniowy paraliż kraju” już od godz. Godzinie 8. W powiecie goleniowskim utrudnień na drogach z tego powodu nie było – najbliżej rolnicy protestowali w Stargardzie i Trzebiatowie.

  • Protest rolników dotyczy przede wszystkim tzw. „piątki dla zwierząt” – mówi przedsiębiorca z Nowogardu Damian Simiński. – Apeluję do posłów województwa zachodniopomorskiego o rozsądek i daleko idącą troskę i wzgląd na dobro obywatela naszego województwa. Patrząc przez pryzmat mojego powiatu – powiatu goleniowskiego – delegalizacja branży futerkowej i ograniczenie w branży drobiarskiej są wyrokiem na całe życie dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli tą działalność.

Zdaniem Damiana Simińskiego, tylko w powiecie goleniowskim zagrożonych utratą pracy w tej branży jest około 1,5 tysiąca osób.

red.

powiązane – „Samospis idzie słabo”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Liczenia nie było

Powiat. W ostatniej chwili odwołano liczenie uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i przyjmowania Najświętszego Sakramentu.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

W specjalnym komunikacie wydanym w piątek przez biuro prasowe Konferencja Episkopatu Polski poinformowano, że w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach, oraz w trosce o zdrowie i życie wiernych, planowane na niedzielę 18 października coroczne liczenie wiernych nie odbędzie się w podanym terminie.

red.

powiązane – „Policzymy się w kościele”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Powiat jednak nie pozbawił dróg…

Powiat. Na wczorajszej sesji starosta wycofał uchwały dotyczące pozbawienia kilku dróg kategorii dróg powiatowych.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Na wcześniejszej komisji interweniowali w tej sprawie burmistrzowie z Goleniowa i Maszewa, których gminy miały przejąć odcinki dróg od powiatu. Uznał to starosta i uchwały, które były jedynym punktem obrad wycofał – co zakończyło parominutową sesję.

red.

powiązane – „Będą pozbawiać drogi…”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie