Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Aktualności

List po śmierci Stanisława Krężla

Wprawdzie Stanisław Krężel, ojciec Marzeny Domańskiej, zmarł 15 września br, jednak publikujemy teraz list, jaki otrzymaliśmy od naszego czytelnika, który jest krótkim wspomnieniem jego pracy w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy dwie znaczące dla Goleniowa postacie – św. p. Pawła Kołpaczyńskiego i św.p. Stanisława Krężla.

O ile odejście pierwszego zostało zauważone w Goleniowie, to odejście drugiego przeszło prawie bez echa. A szkoda. Św.p. Stanisław Krężel był jedną z tych postaci, która zaznaczyła się, na można by rzec historii polskiego Goleniowa. Był inicjatorem zaprojektowania i wykonania obejścia drogowego miasta (obecna S-3). Dzięki jego staraniom Goleniów zawdzięcza obecny układ komunikacji drogowej. To on „wydeptał” u ówczesnych decydentów możliwość realizacji tej inwestycji, co w tamtych latach / 1976-1977/ nie było proste. Ponadto jako szef Powiatowego Zarządu Dróg Lokalnych, a następnie Rejonu Dróg Publicznych , doprowadził do połączenia wsi i przysiółków w okolicach Goleniowa drogami utwardzonymi. Drogi te budowane w ówczesnych standardach przetrwały do dzisiaj. Po przemianach ustrojowych nie utrzymywane i remontowane wyglądają jak wyglądają. Jego mottem był cytat z klasyka „cywilizacja przychodzi po drucie elektrycznym i dobrej drodze”. Był dyrektorem jednego z najlepszych Rejonów Dróg w ówczesnej Polsce. Firma którą kierował wybudowała pierwszy w woj. wtedy szczecińskim odcinek drogi dwupasmowej co w minionym ustroju było nie lada wyczynem. Firma dysponowała 3 ładowarkami, 1 rozściełaczem asfaltu i kilkunastoma wywrotkami (star i kamaz), co przy dzisiejszym usprzętowieniu takich inwestycji może się wydawać śmieszne. Jednakże faktem jest, że obwodnica powstała a dzisiejsi młodzi goleniowianie zapewne mają wrażenie iż tak było od zawsze. Potem nastały czasy przemian ustrojowych,wprowadzania kapitalizmu kompradorskiego co doprowadziło do upadku a następnie likwidacji prężnie działającej firmy. Obecnie na jej terenie funkcjonuje między innymi tzw.”szrot” i dystrybucja jaj.Niszcząc prężnie działającą firmę , trzeba było zniszczyć człowieka, który jej bronił. Dalsze swoje życiowe losy związał ze Słupskiem. Tam w gminie Kobylnica stworzył znaczącą w regionie firmę drogową „ KRĘŻEL”. Kto był w Darłowie i innych miejscowościach regionu mógł podziwiać pięknie brukowane zabytkowe ulice place wykonane przez firmę „Krężel”.

Dlatego niezrozumiałym dla mnie jest, że na pogrzebie człowieka, który zostawił swój ślad w polskim Goleniowie, zabrakło skromnej delegacji naszego miasta. Były delegacje z Gryfic, Lipian  Koszalina, Słupska/Kobylnicy. Zabrakło również kogoś z zarządzającej obecnie obwodnicą S-3 GDKiA. Przykrym też dla mnie było, że do wyjazdu na pogrzeb św. p. Stanisława Krężla udało się namówić aż dwóch byłych pracowników byłej firmy. Trochę przykro. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Słupsku. Cześć Jego pamięci.

Janusz Wentruba

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie