Connect with us

Aktualności

List otwarty do organizatorów „Goleniowskiej Mili Niepodległości”

Opublikowane

w dniu

Szanowni Państwo,
 
za Państwa pośrednictwem zwracam się do organizatorów Mili Goleniowskiej oraz zarządzających Miastem Goleniów o wskazanie podstawy, przede wszystkim prawnej, ale i faktycznej, które stały za sytuacjami, iż 11 listopada b.r. w godzinach trwania Mili Goleniowskiej, m. in. w godzinach między 14.00 a 16.00 ograniczano wolność mieszkańców miasta i swobodę poruszania się po mieście Goleniów, m. in. mieszkańcom ul. Szczecińskiej, Piaskowej, Sportowej, Matejki, albowiem zgłoszone mi zostały sytuacje, iż mieszkańcy m. in. ul. Szczecińskiej nie mogli opuścić żadną drogą swojego osiedla, co może nosić znamiona czynu zabronionego pozbawiania wolności art. 189 par. 1 k.k.
O ile rozumiem, ograniczenia, utrudnienia w ruchu z uwagi na odbywające się biegi i bezpieczeństwo biegaczy w tym dniu, to trudno mi przyjąć, że np. sytuacja wymagała, aby przez bite dwie godziny trzymać mieszkańców i nie pozwalać im wyjść, wyjechać z terenu osiedla, tak że nie mogli oni udać się do swoich obowiązków np. zawodowych.
Dochodzą mnie głosy, że służby porządkowe potrafiły straszyć mieszkańców „zamknięciem ich”, jeśli nie dostosują się do ich poleceń.
 
Nie mam nic przeciwko biegom, biegaczom i imprezie sportowo – kulturalnej zwanej Milą Goleniowską, ale wymaga wyjaśnienia przynajmniej niektórym mieszkańcom, jak mają możliwość korzystania w tym dniu ze swojego niezbywalnego prawa do wolności i swobody poruszania się, tak aby jednocześnie nie stanowić zagrożenia dla uczestniczących w ww. wydarzeniu.
Trudno bowiem przyjąć, że z uwagi na Milę Goleniowską zamykane są wszystkie drogi wyjazdowe z osiedla, mieszkańcy nie mogą się wydostać przez dwie godziny z osiedla czy to do pracy, czy to w innych celach; a co gdyby ktoś kierował się do szpitala z podejrzeniem udaru, wylewu? Z informacji mi przekazanej wynika, że służby porządkowe wręcz chwaliły się mieszkańcowi Goleniowa, że nawet nie wypuścili mężczyzny, który miał jechać do rodzącej żony.
Jak przypuszczam impreza zwana Milą Goleniowską miała być rozrywką i zabawą dla mieszkańców, a nie więzieniem i uciążliwością.
 
W imieniu mieszkańca, który dziś zgłosił mi ten problem, którego dane mogę podać Redakcji Gazety Goleniowskiej celem weryfikacji sytuacji i w imieniu sąsiadów tego mieszkańca, uprzejmie proszę o wyjaśnienie tej sytuacji.
 
Z wyrazami szacunku:
adwokat
Arletta Maria Słowińska

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie