Connect with us

Aktualności

Lekarze rodzinni – gdzie się leczymy?

W powiecie goleniowskim blisko 75 tys. pacjentów jest w tym roku zadeklarowanych do lekarza rodzinnego. Zdecydowanym liderem wśród podmiotów prowadzących Podstawową Opiekę Zdrowotną (POZ) jest wciaż NZOZ POLMED w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Według aktualnej informacji z zachodniopomorskiego oddziału NFZ, w POLMEDZIE jest w tym roku zadeklarownych 21 136 pacjentów. Od roku 2013 ubyło mu ich jednak ponad 3200. Najpewniej przede wszystkim kosztem powiekszającego systematycznie swój udział w tym rynku Szpitala Powiatowego w Goleniowie, który rozpoczynał w roku 2013 z poziomu 1436 pacjentów z końcowego miejsca w zestawieniu powiatowych POZ, by w tym roku awansować o 5 pozycji w górę – 2558. O potencjale tego szpitala w zakresie POZ świadczy wysokie drugie miejsce w stawce szpitala w Nowogardzie z 10 649 zadeklarownymi pacjentami. Warto też zwrócić uwagę, na wciąż znacznie bardziej zróżnicowaną i konkurencyjną efertę POZ w  Nowogardzie – jest ich tam aż 6. Tymczasem rynek goleniowski dzielą miedzy siebie tylko 3 przychodnie.

W tabelce obok prezentujemy zestawienie liczby pacjentów w wybranych powiatowych POZ w latach 2013 – 2015. Podajemy też przelicznie liczby pacjentów w poszczegółnych POZ przez tzw. stawkę kapitacyjną (roczny ryczałt, jaki otrzymuje lekarz rodzinny od  1 zadeklarowanego pacjenta niezależnie od tego, czy się on u niego pojawi choć raz, czy nie). Do roku 2014 ta stawka wyniosiła 96 zł/rok, od tego roku wzrosła do 140 zł/rok. Jak z tego zestawienia widać, kowoty inkasowane przez POZ idą rocznie w setki tysiecy zł, a w niektórych wypadkach znacznie przekraczają milion zł.

Warto pamiętać, że ramach tej stawki lekarz rodzinny powinien bezpłatnie (bo opłaca to w ramach stawki kapitacyjnej NFZ) kierować swoich pacjentów na ok. 70 rodzajów badań diagnostycznych. Pacjenci więc powinni je śmiało od swoich lekarzy rodzinnych egzekwować.

W tym roku NFZ rozpoczął pilotażowe badanie poziomu satysfakcji pacjentów POZ ze swego lekarza rodzinnego. Robi to za pomocą specjalnej, anonimowej ankiety, udostępnionej na stronie internetowej NFZ oraz w wersji papierowej w odziałach wojewódzkich Funduszu. Zbieranie ankiet potrwa do końca listopada r.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie