Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Aktualności

Łatwiej jest wracać do nie naszej przeszłości

Z Wojciechem Jandą, prezesem Goleniowskiego Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”, rozmawiamy o społecznikowskim zainteresowaniu historią naszego powiatu.

Opublikowane

w dniu

– Nie ma tu śladów polskości, bo przed wojną mieszkali tu Niemcy. A teraz, kiedy minęła słuszna wrogość Polaków pokolenia wojennego do Niemców i wszystkiego co niemieckie, łatwiej jest wracać do tej nie naszej przeszłości. Z różnych zresztą względów. Troska o poniemieckie cmentarze to w dużej mierze wynik naszego katolickiego wychowania, które każe szanować doczesne szczątki wszystkich ludzi. Poza tym wiele osób z młodszego pokolenia dopiero teraz dowiaduje się, że w ich wiosce taki cmentarz jest i oni chętnie pomagają nam w jego porządkowaniu i dalszym utrzymaniu.

Trzeba też pamiętać, że niemiecka przeszłość jest też przeszłością naszej cywilizacji i jej materialne pozostałości są częścią historii w ogóle. Sam odczuwam taką satysfakcję, gdy uda mi się znaleźć lub gdzieś odkupić pochodzący z niemieckiej przeszłości przedmiot, bo to kawałek świata, którego już nie ma. Ostatnio nabyłem widelec z przedwojennego hotelu w Gollnow, mam też fragment popielniczki stamtąd. Wielu z nas ma różne przedmioty po Niemcach, stare meble, bibeloty. Nie jest teraz ważne, że są poniemieckie, ważne że są stare – mówi W. Janda.

Pełen tekst rozmowy w dzisieszym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej".

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie