Connect with us

Aktualności

Kulturalne wybory

Czy życie kulturalne miasta i gminy może mieć realne przełożenie na wybór burmistrza Goleniowa? Niewykluczone, że tym razem odpowiedź na to pytanie może być twierdząca. Pozostali na placu „boju” kandydaci różnią się bowiem zasadniczo w tej kwestii.

Opublikowane

w dniu

Rzecz nawet nie w samym kształcie owego życia, rozbieżnościach co dotyczących promowania odmiennych dziedzin sztuki czy sporach ideowych co do wartości, jakie dotowane przez gminę instytucje kultury winny promować. Pretendenci biorący udział w grze o "tron" dzieli pogląd na rzecz dalece bardziej przyziemną – główną bazę dla działań artystycznych.

Obecnie urzędujący burmistrz czas jakiś temu ogłosił, że należy wybudować zupełnie nowe centrum kultury, które miałoby stanąć w okolicach dzisiejszego dworca kolejowego. Pomieścić miałyby się w nim cały Goleniowski Dom Kultury, ale też rezydujący obecnie na zapleczu amfiteatru Teatr Brama czy organizacje pozarządowe. Danuta Faryniarz, która wygrała pierwszą turę wyborów twierdzi, że na taki wydatek gminy nie stać i wystarczy lepiej zorganizować pracę w dzisiejszej siedzibie GDK, by problemy zostały rozwiązane. Jak jest w rzeczywistości?

W GDK krąży obecnie pyszna anegdota, związana z "wizją lokalną", jaką kilka lat temu przeprowadził w budynku przy ul. Słowiańskiej ówczesny przewodniczący Komisji Rewizyjnej goleniowskiej Rady Miejskiej, Roman Latuszek. Widząc, że młodzi i starsi artyści gnieżdżą się w każdym praktycznie pomieszczeniu zasugerować miał, że zrobiono "ustawkę", by pokazać radnym, jak duże są potrzeby lokalowe najważniejszej w mieście instytucji kultury. Nie był on w stanie przyjąć do wiadomości, że taki stan to w GDK norma. Trwająca zresztą do dzisiaj.

Obecnie z pomieszczeń GDK regularnie, nawet kilka razy w tygodniu, korzysta około 20 grup, w tym tak liczne jak orkiestra dęta Wood & Brass Band Goleniów, stowarzyszenia seniorskie czy zespoły taneczne. Poza salą widowiskową i podzielonym na dwie części holem do dyspozycji są de facto trzy pomieszczenia o rozmiarach klas szkolnych, zajęcia w mniejszych grupach bądź indywidualne często odbywać się więc muszą gdzie popadnie. Saksofoniści z orkiestry ćwiczą więc w… gabinecie dyrektora, trębacze zajmują projektornię nad salą kinową, a Lesja Szulc, o której za sprawą programu "Must Be The Music" zrobiło się ostatnio głośno w całej Polsce, swoje studio wokalne prowadzi w garderobie pod sceną główną. Dodać należy, że do wielu z tych pomieszczeń nie mają dostępu osoby niepełnosprawne, a pilnego remontu generalnego domaga się choćby dach budynku.

Potrzebę budowy nowego centrum kultury w swoich programach wyborczych ujęli także Krzysztof Sypień oraz Irena Henkelman, na których zagłosowało łącznie ponad 3,5 tysiąca goleniowian. Oczywiście nie sposób przyjąć, że wynikło to jedynie z poparcia dla tej incjatywy, a sympatie wyborców przełożą się z tego powodu automatycznie na R. Krupowicza. Może się jednak okazać, że pogląd na to, w jakich warunkach kształtowane powinno być życie kulturalne Goleniowa, rzeczywiście może się okazać przysłowiowym języczkiem u wagi.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie