Connect with us

Aktualności

Kulturalne wybory

Czy życie kulturalne miasta i gminy może mieć realne przełożenie na wybór burmistrza Goleniowa? Niewykluczone, że tym razem odpowiedź na to pytanie może być twierdząca. Pozostali na placu „boju” kandydaci różnią się bowiem zasadniczo w tej kwestii.

Opublikowane

w dniu

Rzecz nawet nie w samym kształcie owego życia, rozbieżnościach co dotyczących promowania odmiennych dziedzin sztuki czy sporach ideowych co do wartości, jakie dotowane przez gminę instytucje kultury winny promować. Pretendenci biorący udział w grze o "tron" dzieli pogląd na rzecz dalece bardziej przyziemną – główną bazę dla działań artystycznych.

Obecnie urzędujący burmistrz czas jakiś temu ogłosił, że należy wybudować zupełnie nowe centrum kultury, które miałoby stanąć w okolicach dzisiejszego dworca kolejowego. Pomieścić miałyby się w nim cały Goleniowski Dom Kultury, ale też rezydujący obecnie na zapleczu amfiteatru Teatr Brama czy organizacje pozarządowe. Danuta Faryniarz, która wygrała pierwszą turę wyborów twierdzi, że na taki wydatek gminy nie stać i wystarczy lepiej zorganizować pracę w dzisiejszej siedzibie GDK, by problemy zostały rozwiązane. Jak jest w rzeczywistości?

W GDK krąży obecnie pyszna anegdota, związana z "wizją lokalną", jaką kilka lat temu przeprowadził w budynku przy ul. Słowiańskiej ówczesny przewodniczący Komisji Rewizyjnej goleniowskiej Rady Miejskiej, Roman Latuszek. Widząc, że młodzi i starsi artyści gnieżdżą się w każdym praktycznie pomieszczeniu zasugerować miał, że zrobiono "ustawkę", by pokazać radnym, jak duże są potrzeby lokalowe najważniejszej w mieście instytucji kultury. Nie był on w stanie przyjąć do wiadomości, że taki stan to w GDK norma. Trwająca zresztą do dzisiaj.

Obecnie z pomieszczeń GDK regularnie, nawet kilka razy w tygodniu, korzysta około 20 grup, w tym tak liczne jak orkiestra dęta Wood & Brass Band Goleniów, stowarzyszenia seniorskie czy zespoły taneczne. Poza salą widowiskową i podzielonym na dwie części holem do dyspozycji są de facto trzy pomieszczenia o rozmiarach klas szkolnych, zajęcia w mniejszych grupach bądź indywidualne często odbywać się więc muszą gdzie popadnie. Saksofoniści z orkiestry ćwiczą więc w… gabinecie dyrektora, trębacze zajmują projektornię nad salą kinową, a Lesja Szulc, o której za sprawą programu "Must Be The Music" zrobiło się ostatnio głośno w całej Polsce, swoje studio wokalne prowadzi w garderobie pod sceną główną. Dodać należy, że do wielu z tych pomieszczeń nie mają dostępu osoby niepełnosprawne, a pilnego remontu generalnego domaga się choćby dach budynku.

Potrzebę budowy nowego centrum kultury w swoich programach wyborczych ujęli także Krzysztof Sypień oraz Irena Henkelman, na których zagłosowało łącznie ponad 3,5 tysiąca goleniowian. Oczywiście nie sposób przyjąć, że wynikło to jedynie z poparcia dla tej incjatywy, a sympatie wyborców przełożą się z tego powodu automatycznie na R. Krupowicza. Może się jednak okazać, że pogląd na to, w jakich warunkach kształtowane powinno być życie kulturalne Goleniowa, rzeczywiście może się okazać przysłowiowym języczkiem u wagi.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie