Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Aktualności

Kulturalna rozmowa

W minioną środę w klubie „Stara Hydrofornia” na osiedlu Helenów odbyła się pierwsza z planowanej serii debat, podczas których toczyć ma się dyskusja na temat spraw związanych z życiem publicznym w naszej gminie. Rozmawiano o planach wybudowania nowej siedziby Goleniowskiego Domu Kultury.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie dyskusyjne zorganizował Edward Życki, jeden z członków Rady Osiedla Helenów. Pojawiły się na nim między innymi silne reprezentacje GDK i Teatru Brama, dyrektorzy Ośrodka Pomocy Społecznej, Biblioteki Miejskiej oraz Szkoły Podstawowej nr 1, czworo miejskich radnych, wiceburmistrz Tomasz Banach, a także kilku postronnych obserwatorów. Łącznie – nieco ponad 20 osób.

Nieco chaotyczna debata może szczególnie wiele do trwającej już od dobrych dwóch lat dyskusji nie wniosła, z pewnością pomogła jednak uczestnikom ugruntować i skrystalizować poglądy na różne kwestie, związane z planowaną inwestycją.

Po pierwsze, jasno powiedziane zostało, że nie ma mowy o koncentracji różnych środowisk kulturalnych w jednym miejscu. Nowa siedziba GDK to jedno, a remonty budynków po klubie "Rampa" i byłej szkole specjalnej przy ul. Wojska Polskiego to inna sprawa. Życie kulturalne toczyć ma się w różnych miejscach, niezależnie od siebie.

Po drugie, stan techniczny obecnej siedziby GDK przy ul. Słowackiego jest na tyle fatalny, że najprościej będzie go spisać na straty i kiedyś wyburzyć. A z proponowanych docelowych rozwiązań najkorzystniejszym z punktu widzenia władz gminy jest dobudowanie nowego obiektu do Szkoły Podstawowej nr 1 i częściowe wykorzystanie jej bazy. Wprost nie zostało to co prawda wyartykułowane, T. Banach temu wariantowi poświęcił jednak wyjątkowo dużo czasu, sporo mówił o jego zaletach, twierdził także, że będzie on najprawdopodobniej najtańszy w realizacji. W ciemno obstawiać można, że do niego właśnie przekonywana będzie Rada Miejska, tym bardziej, że SP 1 ma być od przyszłego roku szkolnego sprofilowana artystycznie.

O kosztach całej operacji trudno obecnie mówić, w trakcie dyskusji dość luźno rzucona została kwota 6 mln zł. Wiadomo też, że łatwe nie będzie uzyskanie dotacji na sfinansowanie tak dużej inwestycji, częściowo może być ona jednak zrefundowana po sprzedaży gruntu przy ul. Słowackiego. Tam, jak poinformował T. Banach, mógłby powstać na przykład budynek hotelowo-usługowy.

Dyskusja trwała blisko 3 godziny, głosów w jej trakcie pojawiło się sporo, większych sporów co do samego sensu wybudowania nowego Centrum Kultury, a nawet jego lokalizacji mimo to nie było. Najmocniej bodaj wyrażonym oczekiwaniem było zresztą to, że należy możliwie szybko podjąć konkretne decyzje i przystąpić do tworzenia nowej bazy kulturalnej, bo obecna nie stwarza dobrych warunków do pracy. T. Banach zapowiedział, że kluczowe uzgodnienia mogą zapaść przed końcem roku, a jeśli tak rzeczywiście się stanie, to… warto w "Starej Hydroforni" rozmawiać. W niedalekiej przyszłości mają się tam odbyć kolejne debaty.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie