Connect with us

Aktualności

Kulig staropolski

7 lutego w sali koncertowej Goleniowskiego Domu Kultury odbyła się premiera widowiska „Kulig Staropolski, czyli …kulig, kulig jedzie, zje, wypije i pojedzie!” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina”.

Opublikowane

w dniu

W pierwszej części zespół wykonał polskie tańce ludowe m.in. lubelskie i cieszyńskie. W drugiej zaś przedstawił widowisko artystyczne związane z tradycją kuligu. Dawniej kulig był ulubioną zabawą zapustną polskiej szlachty i nieodłączną częścią karnawału. W widowisku tym wykonawcy pokazali jak się dawniej bawiono, gdyż karnawał był prawdziwym festiwalem picia, obżarstwa i wesołej zabawy. Przy piciu bardzo często wznoszono wszelkiego rodzaju toasty, stanowiły one pretekst do napełniania kielichów. Tańczono tylko polskie tańce, przy akompaniamencie kapeli najczęściej ludowej. Dobrze się stało, że zespół nawiązuje do dawnych tradycji, bo przez to możemy poznać nie tylko kulturę, ale też obyczaje naszych przodków, żeby nie zaginęły w pomroce dziejów.
 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie