Connect with us

Aktualności

Kulig jedzie i pojedzie

Kulig przyjedzie, zje, wypije i pojedzie. W tym roku Zespól Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina” obchodzi jubileusz 25 lecia.

Opublikowane

w dniu

Z tej to okazji w dniu 4 lutego w sali koncertowej Goleniowskiego Domu Kultury zespół wystąpił przed goleniowską publicznością z programem „Kulig Staropolski”. Składał się on z dwóch części. W pierwszej przedstawiono obrazki sceniczne m.in. mazura z opery „Halka”, „Kaszubskie ścinanie kani”, tańce rzeszowskie, fragmenty widowiska „Rzeszowska karczma murowano”. W drugiej zaś widowisko zatytułowane „Kulig Staropolski”, pokazujący jeden ze zwyczajów, jakie panowały w dawnej Polsce. W jednej izbie tańczono, a były to tańce wyłącznie polskie, w drugiej zaś były zastawione różnym jadłem i napitkami stoły, by zebrani mieli się czym posilić i przy tym popić. O jedzenie dbali gospodarze a o napitki podczaszy, który w swoim ręku dzierżył klucz od komory i co jakiś czas uzupełniał trunki, by ich nigdy nie zabrakło. Obraz zaprezentowany przez zespół przypomniał nam współczesnym jeden z dawnych polskich obyczajów, o których dzisiaj przeczytać możemy tylko w książkach. Cały program był bardzo dobrze przygotowany, a sala jak zawsze wypełniona do ostatniego miejsca.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

W piątek nadzwyczajna sesja śmieciowa.

W najbliższy piątek radni spotkają się na nadzwyczajnej sesji zwołanej na wniosek burmistrza.

Opublikowane

w dniu

Tematem będą propozycje uchwał przygotowane przez burmistrza mające rozwiązać „kryzys śmieciowy”. Sesja rozpocznie się o 9:00.

Kolejny tydzień Goleniów i gmina coraz bardziej „zatapiają” się w nieodbieranych śmieciach. Najbardziej widoczne to jest na ulicach gdzie uliczne kosze są mocno przepełnione.

Gdyby taka sytuacja potrwała jeszcze dłużej gminie grozi zarząd komisaryczny, który może wprowadzić Wojewoda.

powiązane – „PGK – w każdej chwili jesteśmy gotowi odbierać śmieci”

red.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie