Connect with us

Goleniów

Krupowicz przeprasza…

Goleniów. …ale nie czuje się odpowiedzialnym za kryzys śmieciowy w gminie.

Opublikowane

w dniu

Dopiero godzinę temu na oficjalnej stronie i fb gminy oraz prywatnym, ale finansowanym przez gminnych podatników profilu burmistrza na fb „Robert Krupowicz – twój burmistrz Goleniowa” ukazały się nieco wymuszone przeprosiny Roberta Krupowicza:

„Rada Miejska od kilku lat utrzymuje stawkę za odbiór odpadów na nierealnym poziomie. Jedyne co mi pozostaje, to przeprosić mieszkańców za zaistniałą sytuację”. To samo, w trochę innych słowach burmistrz wygłasza na załączonym filmiku.

Informacje tam podane potwierdzają to, co już podawaliśmy, że 7 września kończy się umowa pomiędzy gminą Goleniów, a Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej, na wywóz odpadów. To oznacza, że od następnego dnia, czyli środy 8 września śmieci w gminie nie będą odbierane. Pieniądze przeznaczone na ten cel w budżecie skończyły się w sierpniu. Od wielu miesięcy rada miejska (w tym jej połowa, która jest formalnie ugrupowaniem burmistrza Krupowicza – przyp. red.) konsekwentnie nie zgadza się na urealnienie stawki za odbiór odpadów, jak również nie dokonała przesunięcia środków, żeby móc podpisać nową umowę z PGK, które wygrało przetarg na wywóz nieczystości. W 2020 roku gmina dopłacała z budżetu 45%. W tym roku jest 66% stawki, co daje kwotę 800 tys zł. miesięcznie, rocznie ponad 9 mln zł.

Według cytowanej tu gminnej informacji, gmina Goleniów ma prawdopodobnie najniższą stawkę za odbiór odpadów w Polsce, tj. 12 zł. za osobę. Dla porównania w Stargardzie obowiązuje stawka 37 zł. od mieszkańca, w Stepnicy – 27 zł./os, w Opolu – 28 zł./os, w Łodzi – 34 zł./os., a w Szczecinie – 8,80 zł za 1 m3 zużytej wody. Radni uzależniali podjęcie decyzji o podwyżce stawek za śmieci od audytu w PGK, który wykazał, że firma prowadzona jest w sposób racjonalny, a cena za odbiór i zagospodarowanie odpadów wynosi 850 zł. za tonę i jest niższa niż średnia krajowa, czyli 1000 zł. za tonę.

Tę gminną informację kończy passus, że ostatnia, dwudziesta druga próba podjęcia przez burmistrza tematu gospodarki odpadami komunalnymi podczas spotkań rady miejskiej, była w kwietniu 2021 r. Burmistrz podjął próby przedłużenia umowy z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Goleniowie, natomiast bez zgody Rady Miejskiej nie jest to możliwe.

red.

powiązane – „Od środy prawdziwy kryzys śmieciowy”

Goleniów

750 tys sadzonek

Goleniów. W Nadleśnictwie Goleniów rozpoczęło się wyorywanie sadzonek wyhodowanych szkółce leśnej nadleśnictwa.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, w tym roku wiosną zamierza posadzić w lasach nadleśnictwa drzewka na powierzchni ponad 100 hektarów – ogółem ok. 750 tys. sztuk sadzonek.

Najwięcej sosny zwyczajnej – 351 tys. sztuk, dębu szypułkowego – 146 tys. szt. oraz buka zwyczajnego – 115 tys. szt.

Sadzonki zostaną przekazane również do innych nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie , tj.: Klinisk, Międzyzdrojów, Gryfic, Choszczna, Bierzwnika i Myśliborza.

red.

powiązane – „Spontaniczne przekazanie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Sami zrezygnowali

Goleniów. Rezygnację z pełnienia swojej funkcji złożył sołtys sołectwa Kliniska Wielkie oraz oraz członkowie Rady Sołeckiej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w związku z powyższym, burmistrz odwołuje zebranie wiejskie sołectwa Kliniska Wielkie zwołane na dzień 27 marca 2023 r. na godz. 17.00, na którym miało odbyć się głosowanie w sprawie odwołania sołtysa oraz Rady Sołeckiej Klinisk Wielkich.

red.

powiązane – „Odwołają sołtysa?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Nocą z Krzyżem do Maszewa

Goleniów. Będzie kolejna Nocna Droga Krzyżowa po starym nasypie kolejowym z Goleniowa do Maszewa.

Opublikowane

w dniu

Początek w najbliższy piątek 24 marca o godzinie 21.00. Wymarsz spod kościoła świętego Jerzego. Cała droga ma około 20 km. I odbywa się w ciszy.
Powrót z Maszewa do Goleniowa we własnym zakresie.

red.

powiązane – „ODNAJDUJEMY RODZINY OFIAR I ZWRACAMY IM TE RZECZY…”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie