8 milionów 300 tys. zł otrzymają Zakłady Aktywności Zawodowej z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego – część trafi do goleniowskiego ZAZ.
W województwie zachodniopomorskim działa dziesięć Zakładów Aktywności Zawodowej, dając zatrudnienie 731 osobom z niepełnosprawnością osobom zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Placówki takie działają w: Stargardzie, Kołobrzegu Kamieniu Pomorskim, Dobrej, Gryfinie, Wałczu, Goleniowie, Juchowie, Karlinie i Choszcznie. Każdy z zachodniopomorskich zakładów specjalizuje się w innym obszarze. Są szansą na dla OzN na rehabilitację społeczną i zawodową czy kontakt ze specjalistami. W planach jest utworzenie kolejnych dwóch takich miejsc w Koszalinie oraz Mielenku Drawskim.
Oferta goleniowskiego zakładu to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw regionu, a przede wszystkim Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Obiekt powstał też z myślą o absolwentach goleniowskiej Szkoły Specjalnej. Placówka prowadzi także Bistro Delfin w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Organizatorem ZAZ-u jest Gmina Goleniów
Na roczne budżety ZAZ-ów składają się różne źródła finansowania. To środki wypracowane przez placówki w ramach prowadzonej działalności. Dodatkowo placówki korzystają ze środków własnych organizatorów ZAZ-ów, środków PFRON oraz z dofinansowania z budżetu województwa. I właśnie środki z tej puli zostały dzisiaj zawarte umowy.
Funkcjonujące w polskim systemie od blisko 25 lat Zakłady Aktywności Zawodowej stanowią ofertę pracy dla osób z niepełnosprawnością znaczną oraz umiarkowaną, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną (OzN). Zatrudnienie tych osób w ZAZ-ach daje im możliwość nabycia umiejętności zawodowych oraz czynności dnia codziennego, zwiększając samodzielność i zaradność życiową tych osób. Jest to także prewencja przed wykluczeniem społecznym. Zatem głównym celem ZAZ-ów jest rehabilitacja osób z niepełnosprawnością.
Zakłady aktywności zawodowej należą do sektora pracodawców chronionego rynku pracy i są podmiotami zorientowanymi głównie na realizację funkcji społecznych, a nie na maksymalizację zysków z prowadzonej działalności wytwórczej lub usługowej.
red.
powiązane – „Stypendia i dotacje”