Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Goleniów

Koncepcja mało realna

Opublikowane

w dniu

Goleniów. Koncepcję planowanej, nowej siedziby Goleniowskiego Domu Kultury przedstawili architekci z firmy COZA Architektura z Sieradza na niedawnym spotkaniu z pracownikami Goleniowskiego Domu Kultury, radnymi i mieszkańcami.

Jak podaje gmina, inwestycja zakłada wyburzenie starego gmachu i budowę nowego na tej samej działce, przy ulicy Słowackiego za ok. 100 mln zł.

Główny gmach budynku zgodnie z propozycją architektów, ma być w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 21 x 84 m oraz 12 m. Jego wejście główne usytuowano od strony Bramy Wolińskiej tj. od strony najważniejszego zabytku miasta. To niepodpiwniczony budynek o trzech kondygnacjach naziemnych z płaskim dachem.

Na ścianach zewnętrznych zaproponowano dwa warianty elewacji:

1️. Moduły elewacyjne, których forma jest nawiązaniem do wertykalnej i strzelistej gotyckiej zabudowy wykonane z blachy miedzianej;
2️. Ceglaste / ceramiczne elementy w formie żyletek / łamaczy światła oraz wyraźnie zaznaczone strefy wejściowe do budynku. Geometria wejść nawiązuje stylistycznie do geometrii wejścia bramy Wolińskiej.

W budynku głównym mieścić się ma sala koncertowa dla 304 widzów z zapleczem i garderobami, sala konferencyjno-treningowa, sale edukacyjno-artystyczne oraz administracyjne.

Na posesji zaproponowano budowę drugiego budynku (w II etapie) mieszczącego salę treningową wraz z sąsiednimi pomieszczeniami i taras stanowiący zadaszenie parkingu na 35 aut. Bryły budynków zlokalizowano tak aby uzyskać przyjemną enklawę zieleni oddzieloną od ulicy i zadbano o to aby wyciąć jak najmniejsza liczbę drzew by park istniejący nadal mógł pozostać w niezmienionej formie.

Funkcjonalność siedziby: ilość sal edukacyjno – artystycznych, administracyjnych, wielkość sali koncertowej itp. wynika z zapotrzebowania wskazanego przez pracowników domu kultury.

Obecnie trwają konsultacje, mające na celu dostosowanie projektu inwestycji do realnych potrzeb użytkowników, pracowników oraz mieszkańców. W trakcie prezentacji projektu, uczestnicy spotkania zgłaszali konieczność ograniczenia inwestycji do możliwości finansowych Gminy Goleniów.

red.

powiązane – „Dwie oferty na nowe osiedle”

Goleniów

Koncepcja nowego domu kultury na półkę

Goleniów. Burmistrz odrzucił koncepcję budowy nowego domu kultury w wersji zaprponowanej ostatnio przez firmę COZA Architektura z Sieradza.

Opublikowane

w dniu

Według niej nowy dom kultury przy ul. Słowackiego miałby kosztować gminnych podatników ok. 100 mln zł. Podczas wczorajszej sesji rady miejskiej burmistrz Robert Krupowicz zapowiedział, że jego zdaniem to projekt nierealny i za drogi, a przy tym oparty o swoisty „koncert życzeń” tzw. gminnego środowiska kultury – dlatego nie będzie przez niego kontunowany. Mogą to jego zdaniem zrobić na swoją odpowiedzialność sami radni, jeżeli wprowadzą go do przyszłorocznego budżetu. Tym samym opracowana za bliko 300 tys. zł koncepcja pójdzie na przysłowiową półkę. Zdaniem burmistrza za ten projekt i wydatki z nim związane odpowiadają radni, którzy na wniosek radnych z Koalicji Samorządowej wprowadzili jego opracowanie do tegorocznego budżetu gminy. Sam jest nadal przywiązany do koncepcji budowy centrum kultury jako sali widowiskowej, połączonej ze szkołą SP-1 przy ul Kilińskiego, przystosowaną do roli domu kultury.

Radni z Koalicji Samorządowej ripostowali twierdząc, że taka droga koncepcja to wynik celowo złego opracowania warunków przetargowych, które nie zawiarały m.in. ograniczenia finansowego projektu. To tak, jakby burmistrzowi zależało na zdyskredytowaniu wyników przetargu, by powstała w jego wyniku koncepcja nie mógła być zrealizowany. A to ich zdaniem oznacza, że mamy walący się GDK i w persektywie najbliższych lat brak szans na powstanie nowego, za co odpowiada burmistrz.

red.

powiązane – „Koncepcja mało realna”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Goleniowski Klaster Energii Odnawialnej

Goleniów. Rada Miejska wyraziła wczoraj zgodę utworzenie gminnego klastra energetycznego.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, Klaster energetyczny jest odpowiedzią władz gminy na wysokie ceny energii. To inicjatywa, która ma budować lokalny system energetyczny i docelowo bezpieczeństwo energetyczne regionu – mówi zastępca burmistrza Tomasz Banach. – Klaster stanowi podmiot znacznie silniejszy, ponieważ jego celem jest osiągnięcie przez partnerów rezultatów, które byłyby niemożliwe lub trudniejsze do uzyskania przy samodzielnej działalności – dodaje.

Koordynatorem klastra będzie gmina Goleniów, a członkami gminne spółki i instytucje: GWiK, PEC, PGK, GTBS, Goleniowski Dom Kultury i goleniowska biblioteka.
W dalszej kolejności klaster będzie rozszerzony o lokalnych przedsiębiorców produkujących energię, jak i podmioty odbierające energię – i.in. na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego.

Istnienie klastra energetycznego pozwoli również pozyskiwać unijne fundusze środki na odnawialne źródła energii.

red.

powiązane – „Klaster energetyczny”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Gmina dopłaci do rachunków za wodę?

Goleniów. Zdaniem burmistrza, „Goleniowskim Wodociągom i Kanalizacji” grozi bankructwo.

Opublikowane

w dniu

Robert Krupowicz mówł o tym na dzisiejszej sesji rady miejskiej. To wynik obowiązywania taryfy, która nie uwzględnia drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej i inflacji. Mimo, że spółka już dawno wniosła o zmianę taryfy, „Wody Polskie” jako regulator rynku jej dotychczas nie rozpatrzyły. Zatem aktualne opłaty za wodę i ścieki ponoszone przez mieszkańców i firmy, nie zapewniają zwrotu kosztów tych usług. Według burmistrza Krupowicza gmina liczy się z tym, że będzie musiała dołacić spółce ok.11 mln zł, by w gminie woda płynęła z kranów, a ścieki były odbierane. Mówił też o systemowym rozwiązaniu problemu, którym mogą być dopłaty do ceny wody i ścieków dla mieszkńców, które poniesie gmina.

Jak podał wcześniej skarbnik gminy, roczne zużycie energii elektrycznej przez gminne jednostki to ok. 9,4 GWh z czego najwięcej przypada na GWiK – 48%. Pozostałe to:

Oświetlenie uliczne i parkowe – 17%
Gminne jednostki budżetowe – 16%
PEC – 15%
PGK – 3%
GTBS – 1%

red.

powiązane – „Kolejne centrum logistyczne Panattoni”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie