Connect with us

Powiat

Kolejne zmiany na węźle Kijewo

Dzisiaj, w godzinach popołudniowych wykonawca prac na węźle Kijewo wprowadzi kolejną zmianę w tymczasowej organizacji ruchu. Obecnie trwają roboty związane z przebudową lewej jezdni autostrady A6 w kierunku Kołbaskowo oraz prowadzone są prace na wiadukcie nad autostradą.

Opublikowane

w dniu

Nowy zjazd na Szczecin

Do tej pory zjazd na Szczecin pozostawał bez zmian, czyli z jezdni lewej autostrady A6. Teraz kierowcy jadący od Świnoujścia do Szczecina będą musieli przejechać przez przewiązkę na prawą jezdnie A6 (kierunek na Gdańsk) i następnie przez kolejną przewiązkę wjadą na łącznicę relacji Świnoujście – Szczecin.

Od strony Kołbaskowa ruch w kierunku na Gdańsk pozostaje bez zmian i będzie się odbywał po prawej jezdni autostrady, z ograniczeniem do jednego pasa ruchu. Ruch w kierunku przejścia granicznego w Kołbaskowie (relacja Gdańsk – Kołbaskowo) został na początku września przeniesiony na prawą jezdnię autostrady. Od mostu na rzece Płonia do wiaduktu nad autostradą ruch na prawej jezdni jest dwukierunkowy. 

O kolejnych zmianach w organizacji ruchu drogowego na węźle Kijewo będziemy informować na bieżąco. Kierowców prosimy o wzmożoną czujność na drodze oraz o zwracanie uwagi na oznakowanie drogowe. 

Powiat

Gdzie najchętniej jeździmy rowerami? – Czarnocin w czołówce

Powiat. Na trasach w województwie zachodniopomorskim jest obecnie 16 liczników zliczających rowerzystów i będzie przybywać.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszałkowski, nie tylko nad morzem, ale w całym województwie w tym roku najchętniej jeździliśmy w czasie „majówki”, a konkretnie w piątek, 3 maja. Było wtedy aż 18 tys. przejazdów! Jak pokazują dane z licznika Czarnocin w gminie Stepnica, tegoroczna majówka była nie tylko najlepszym okresem w roku pod względem liczby rowerzystów, ale też najlepszym od początku pomiarów. Pierwsze z nich powstały w 2017 roku, głównie na trasie Velo Baltica. Najnowsze urządzenie działa od 2024 na trasie Stary Kolejowy Szlak w Karlinie.

  • Ponad 1,6 mln rowerzystów przejechało w minionym roku trasami rowerowymi na terenie Pomorza Zachodniego. Sieć tras jest sukcesywnie rozwijana, przybywa także urządzeń, które pozwalają zliczać rowerzystów. Liczniki są niezwykle przydatne, gdy chcemy sprawdzić popularność i sezonowość danych tras – mówi marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Dla przykładu: wiemy, że w pierwszym półroczu 2024 roku punkt pomiarowy w Świnoujściu odnotował ponad 300 tys. przejazdów, co daje średnio 1700 przejazdów dziennie i ok. 44 proc. wszystkich zarejestrowanych rowerzystów w województwie. Oczywiście udział ten jest realnie mniejszy, w wielu miejscach tych liczników nie ma, dlatego właśnie im więcej punktów pomiarowych zostanie zainstalowanych na trasach, tym pełniejsze będą dane. Z zestawienia przedstawiającego udział przejazdów przez poszczególne liczniki w kolejności malejącej wynika, że przez zaledwie pięć liczników przejechało ponad 75 proc. zarejestrowanych rowerzystów. Wszystkie pięć miejscowości położone jest nad morzem.

Walkę o podium zamykają liczniki Sarbinowo i Rogowo (oba na trasie Velo Baltica w okolicy Kołobrzegu) mające od początku roku ok. 400 przejazdów dziennie. Są to dane uśrednione, biorące pod uwagę również miesiące zimowe. W „najlepszym” dniu przez wymienione liczniki przejechało odpowiednio 2900 i 2500 osób. Co ciekawe, Rogowo jest miejscowością położoną bardziej na zachód i największą liczbę rowerzystów odnotowano tam 2 maja, a w Sarbinowie, położonym bardziej na wschód, było to z kolei 3 maja. Może to sugerować, że rowerzyści chętniej startują spod granicy z Niemcami i kierują się w stronę województwa pomorskiego, a nie odwrotnie.

Nikogo chyba nie zdziwi, że najchętniej jeździmy w miesiącach letnich, jednak tam sezon już trzeci rok zaczyna się w kwietniu.
Swój dzienny i tygodniowy rekord w tegoroczną majówkę pobił także licznik w Toporzyku pomiędzy Złocieńcem a Połczynem-Zdrój na trasie Starego Kolejowego Szlaku. Mimo że jest to już, nomen-omen, stary i dobrze znany odcinek, to nie traci na atrakcyjności. Średnio mogliśmy tam spotkać ponad 200 rowerzystów dziennie. W skali miesiąca to blisko dwukrotnie więcej, niż w poprzednich latach. Trzeba pamiętać, że Stary Kolejowy Szlak to również wciąż plac budowy, obecnie tworzony jest odcinek ze Złocieńca do Wałcza, ale również łącznik Świdwin – Połczyn. Dopiero po ukończeniu tych inwestycji będziemy mogli w pełni mierzyć ruch na tej trasie.
Intensywne prace trwają także na Trasie Pojezierzy Zachodnich. Niedaleko Mostkowa, pomiędzy Barlinkiem a Myśliborzem, również mamy licznik. Od lat między majem a wrześniem obserwujemy tam stabilną liczbę ok. 4 tysięcy rowerzystów miesięcznie. I mimo że nie zapowiada się na nowy rekord, to w tym półroczu odnotowaliśmy 18-procentowy wzrost względem analogicznego okresu w 2023 roku, co jest najwyższym wynikiem ze wszystkich tras. Wszystko za sprawą rosnącej liczby przejazdów w okresie wczesnowiosennym. Trasa Pojezierna między słynnym już mostem w Siekierkach a Choszcznem ma bardzo dobrą infrastrukturę, są to w większości odseparowane i gładkie drogi rowerowe, co może zachęcać do podróżowania również w mniej sprzyjających warunkach.

Wracając do miejscowości nadmorskich możemy zauważyć tam ciekawe zjawisko. Wiele liczników odnotowuje każdego dnia tygodnia niemal identyczny schemat przejazdów. Z reguły to sobota i niedziela wyróżniają się na tle dni powszednich, ale nie dla takich miast jak Świnoujście czy Darłowo. Pozostaje zadać sobie pytanie, czy to dlatego, że przejechanie trasy wzdłuż Bałtyku zajmuje kilka dni, czy raczej mieszkańcy wybierają rower jako codzienny środek transportu?
Interesujące dane możemy też wyciągnąć z godzin przejazdów, szczególnie w dni powszednie. Mielno zasłużenie bywa nazywane polskim Las Vegas, jest aktywne do późnych godzin, wysoki ruch utrzymuje się tam nawet do godziny 21. Zupełnie inny charakter zdaje się mieć odcinek w miejscowości Kołczewo pomiędzy Wisełką a Dziwnowem. Tam szczyt przejazdów rejestrujemy w południe, następnie ich liczba spada, a po godzinie 19 licznik odnotowuje jedynie pojedyncze przejazdy.
W wielu miejscach widzimy wzrost, w innych spadek, jednak najważniejsze jest spojrzenie na całe województwo i tutaj zdecydowanie widzimy rosnące zainteresowanie, szczególnie tam, gdzie tworzą się spójne trasy. Od uruchomienia pierwszego licznika w maju 2017 przejechało nas już 8 902 919 – to tak, jakby każdy mieszkaniec Pomorza Zachodniego przejechał jakiś fragment trasy 6 razy. Tymczasem na swoje punkty pomiaru czeka całe centrum i południowy-wschód województwa.

red.

powiązane – „Na plażę do Stepnicy”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Najpiękniejsze plaże w zachodniopomorskim. Gdzie wypocząć z szumem fal w tle?

Lato 2024 trwa w najlepsze. Możemy cieszyć się wysokimi temperaturami, słonecznymi, długimi dniami oraz wakacyjną aurą, która wprost zachęca do spakowania walizki i wybrania się do miejsca, w którym będziemy mogli czerpać z lata pełnymi garściami. Mieszkańcy Goleniowa mają o tyle łatwo, że nie muszą pokonywać setek kilometrów, aby dotrzeć nad morze i korzystać z największego jego turystycznego skarbu – piaszczystych plaż, których zdecydowanie nie brakuje w województwie zachodniopomorskim. Sprawdźmy, na których z nich warto spędzić tegoroczny urlop!

Opublikowane

w dniu

Wypoczynek na malowniczym Pomorzu Zachodnim. Gdzie go zaplanować?

Pomorze Zachodnie to region, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów zwłaszcza w sezonie letnim. Przyciągają ich szerokie, piaszczyste i czyste plaże, przepiękne nadmorskie kurorty świetnie przygotowane na przyjęcie w swoich progach turystów oraz liczne atrakcje turystyczne, dostosowane do potrzeb całej rodziny. Wystarczy wybrać cel podróży i zarezerwować na jego terenie nocleg, aby już wkrótce cieszyć się urokami kolejnego, upalnego lata.

Warto spędzić je w regionie z jeszcze jednego powodu – zachodniopomorskie może poszczycić się bowiem jednymi z najpiękniejszych plaż w Polsce, z których wiele zostało uhonorowanych Błękitną Flagą – certyfikatem potwierdzającym czystość wody i piasku. Ponadto, zachodniopomorskie plaże są często wyróżniane w rankingach i zestawieniach najlepszych kąpielisk morskich, organizowanych przez magazyny turystyczne i portale.

Turyści bez problemu znajdą w ich pobliżu zakwaterowanie oraz zarezerwują je bez wychodzenia z domu. Taką możliwość zapewnia im polski portal turystyczny Nocowanie.pl, za pośrednictwem którego można wyszukać i zabukować w miejscowościach takich, jak m. in. Świnoujście, Kołobrzeg czy Międzyzdroje noclegi na miarę swoich potrzeb.

Plaża w Świnoujściu. Najpiękniejsza w całej Polsce?

Świnoujście to jeden z najpopularniejszych letnich kurortów w naszym kraju. W jego okolicy pełno jest rozmaitych atrakcji, których obecność pozwala spędzać wolny czas w ciekawy i urozmaicony sposób. Na turystów czeka tu m. in. Woliński Park Narodowy, zabytkowe forty, port, a także Park Zdrojowy i liczne atrakcje dla najmłodszych.

Świnoujście słynie także ze swojej plaży, która jest dumą polskiego wybrzeża. To jedno z najbardziej docenianych kąpielisk w Polsce, nad którym od lat powiewają Błękitne Flagi. Plaża w Świnoujściu jest szeroka, piaszczysta, czysta i bezpieczna, przez co zapewnia udany wypoczynek w prawdziwie wakacyjnej atmosferze.

Nadmorskie kąpielisko w Kołobrzegu

Kolejna regularnie wyróżniana Błękitną Flagą plaża na Pomorzu Zachodnim to kąpielisko nadmorskie w Kołobrzegu. Podobnie, jak plaża w Świnoujściu, także i ona jest czysta, piaszczysta i szeroka, może poszczycić się rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, na którą składają się takie atrakcje, jak m. in. molo, latarnia morska, bulwar i wiele innych.

W pobliżu plaży w Kołobrzegu znajduje się Park Zdrojowy, na którego terenie można nieco odpocząć od słońca i upałów, napić się orzeźwiającej wody mineralnej, a w okolicy skorzystać także z rozmaitych zabiegów leczniczych i upiększających oferowanych przez kołobrzeskie sanatoria i ośrodki uzdrowiskowe.

Plaża w Trzęsaczu. Propozycja dla miłośników kameralnych klimatów

Zarówno plaża w Świnoujściu, jak i kąpielisko w Kołobrzegu są doceniane i tłumnie odwiedzane przez turystów z całego kraju. Wybierając się na ich teren w sezonie letnim, należy liczyć się więc z dość głośną atmosferą. Turyści, którzy preferują natomiast wypoczywać w bardziej kameralnych klimatach, bez tłumów wczasowiczów, powinni skierować swoją uwagę ku miejscowości Trzęsacz. Na jej terenie również znajduje się przepiękna plaża, która jest przy tym zaciszna, kameralna i sprzyjająca wypoczynkowi.

Plaża w Trzęsaczu została również uhonorowana Błękitną Flagą, a ze względu na czystość wody i piasku bywa dodatkowo nazywana klejnotem Wybrzeża Rewalskiego. Dodatkowego uroku nadaje jej stromy klif, a także wieża widokowa, z której można podziwiać malowniczą okolicę. Tuż obok niego znajdują się ruiny gotyckiego kościoła.

Plaża zachodnia w Międzyzdrojach

Kolejną miejscowością, w której warto spędzić tegoroczny urlop nad polskim morzem, są Międzyzdroje. Miejscowość posiada dwie plaże, które oddziela od siebie betonowe molo. Największym zainteresowaniem miłośników nadmorskiego wypoczynku cieszy się zlokalizowana wzdłuż turystycznej części miasta plaża zachodnia. Na jej terenie znajduje się wypożyczalnia sprzętu plażowego, bary, strzeżone kąpielisko, a także liczne atrakcje dla najmłodszych wczasowiczów.

materiał zewnętrzny

Kontynuuj czytanie

Powiat

SKM – nowy przystanek

Powiat. Dwa nowe przystanki Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej oddano do użytku.

Opublikowane

w dniu

Od dzisiaj regionalne pociągi zatrzymują się tuż przed wjazdem na szczeciński dworzec główny od strony stacji Szczecin Port Centrany – na przystanku Szczecin Łasztownia, przed mostem kolejowym, w okolicach ul. Heyki. Od poniedziałku można też korzystać z przystanku Szczecin Dunikowo przy strefie przemysłowej.

To kolejna część projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Poza remontem istniejących peronów, przygotowywane są też nowe. Wcześniej oddano do użytku przystanki: Goleniów Park Przemysłowy, Szczecin Żydowce, Szczecin Trzebusz. Teraz przyszedł czas na dwa kolejne.

Jak podaje biuro Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, przystanek Szczecin Łasztownia jest bardzo ważny dla Szczecina. Tuż obok są nowe budynki powstające dla kilkanastu tysięcy mieszkańców. Przystanek będzie też na pewno służył uczestnikom imprez na Łasztowni. Dlatego został oddany do użytku przed finałem regat The Tall Ships Races (2-5 sierpnia).

Perony w obie strony mają po 130 metrów długości. Zamontowano na nich wiaty, ławki i energooszczędne oświetlenie LED. Są też jeszcze zafoliowane urządzenia systemu informacji pasażerskiej, która mają zostać uruchomione pod koniec roku. Z poziomu ulicy Heyki można dostać się na przystanek schodami lub windami.

–Jak twierdzi Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK, to nietypowy przystanek, bo zbudowany na palach fundamentowych. Zostało tutaj zabudowane 3 tys. metrów mikropali, które umożliwiły posadowienie peronów w tym trudnym terenie ze względu na niekorzystne warunki gruntowe.

red.

powiązane – „Zmiana organizacji ruchu”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie