Connect with us

Powiat

Kolej za miliard niezagrożona

Powiat. Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalna (SKM), która obejmuje także Goleniów, nie jest zagrożona.

Opublikowane

w dniu

Według portalu wszczecinie.pl tak ogłasił Roman Walaszkowski, dyrektor biura stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (SOM). „Z sukcesem doprowadziliśmy do aneksowania umowy o dofinansowaniu inwestycji, dzięki czemu nie grozi nam już utrata tych pieniędzy” – dodawał Walaszkowski.

Jak podaje portal, problematyczne okazało się zrealizowanie inwestycji torowych tego przedsięwzięcia. Spółka Trakcja nie przystąpiła do robót na niektórych odcinkach, argumentując to między innymi szerszym zakresem prac niż ten, który przewidywany był w umowie. To spowodowało duże opóźnienie w budowie, przez co Szczecinowi groziła konieczność zwrotu 512 mln zł unijnego dofinansowania. Udało się jednak temu zapobiec. SOM przekazał właśnie, że podpisano umowę na przedłużenie realizacji zadania.

– Umowa na dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych została przedłużona do 31 grudnia 2023. Powodem przedłużenia były kłopoty z terminową realizacją zadań ze strony partnera PKP PLK i zgłaszane problemy wykonawcze związane z rosnącym zakresem robót na zdegradowanych obiektach inżynierskich – tłumaczy Roman Walaszkowski.

Część kolejowa inwestycji, zgodnie z deklaracjami PKP PLK, które otrzymał Szczeciński Obszar Metropolitalny, będzie realizowana w latach 2024-2025. 30 września 2022 roku SSOM wystąpiło do Centrum Unijnych Projektów Transportowych o fazowanie projektu.

– Podzieliliśmy dalszą realizację na dwie fazy. Pierwsza zakłada dokończenie inwestycji samorządowych, czyli węzłów przesiadkowych oraz realizację na liniach kolejowych do Gryfina, Stargardu i Goleniowa. Takie działanie jest zaplanowane do końca 2023 roku. Druga faza jest zaplanowana do końca 2025 roku i zakłada dokończenie przebudowy linii kolejowej numer 406 do Polic – mówi Roman Walaszkowski.

Ostatnie szacunki dotyczące kosztu budowy SKM mówiły o łącznej kwocie ponad 800 milionów złotych. Co oczywiste, dzisiaj jest to już nieaktualne.

– Koszt budowy SKM aktualnie wynosi ponad 1 184 mln zł, z czego przyznane już środki pomocowe i dofinansowania to 512 mln zł – mówi Roman Walaszkowski, dyrektor biura stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. – 307 milionów złotych to zwiększenie kosztów na części kolejowej. Wnioskujemy o dofinansowanie na poziomie 85% z nowej perspektywy finansowej.

Na budowie SKM dzieje się teraz sporo, choć trudno mówić o szybkiej perspektywie zakończenia prac. Dobiegło już końca wzmacnianie podłoża na jednym z odcinków szlaku Szczecin Gocław – Szczecin Niebuszewo, a podobne prace postępują na innym jego fragmencie. Rozpoczęto roboty rozbiórkowe na stacji Szczecin Skolwin, budowane są także perony na innych stacjach m.in. w Goleniowskim Parku Przemysłowym. Trwa też budowa węzłów przesiadkowych. Na niektóre odcinki inwestycji wprowadzono wykonawcę zastępczego.

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma usprawnić połączenie Szczecina z Policami, Gryfinem, Stargardem i Goleniowem. Za przebudowę torów i przystanków odpowiada PKP PLK, a infrastrukturę przesiadkową wokół nich budują gminy.

red.

powiązane – „SKM do Berlina?”

Powiat

Rozpoczął się tegoroczny Adwent

Powiat. W Kościele Katolickim dzisiejsza niedziela rozpoczyna Adwent – czas oczekiwania na narodziny Jezusa.

Opublikowane

w dniu

Adwent (z łac. adventus – przyjście, przybycie) to okres w roku liturgicznym Kościoła, który w tym roku rozpoczyna się w niedzielę 28 listopada, a potrwa cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Stanowi pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym.

Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów:

czasu, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie);
czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.

W Adwencie w kościołach odprawiane są poranne Msze Święte zwane Roratami, poprzedzane odśpiewaniem „Godzinek ku czci Najświętszej Marii Panny”. Na Roraty wierni przychodzą z zapalanymi lampionami lub świecami.

red.

powiązane – „Niezwykły obraz”

Kontynuuj czytanie

Powiat

5,5 mln noclegów

Powiat. Za nami szczyt turystycznego sezonu 2022 roku na Pomorzu Zachodnim. Tylko w te wakacje udzielono w naszym województwie ponad 5,5 mln noclegów. Osiągnięty wynik pozwolił regionowi utrzymać pod tym względem pozycję krajowego lidera.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszłakowski, wiele wskazuje na to, że zarówno tegoroczny, jak i ubiegłoroczny sezon był dla rodzimej branży turystycznej udany. To niezwykle cenne informacje, szczególnie w kontekście wciąż niełatwych, bo popademicznych warunków odpoczynku, wpływu wojny w Ukrainie i wysokiej inflacji towarów oraz usług. Według danych całorocznych za 2021 rok oraz za sezon wakacyjny obejmujący lipiec i sierpień 2022 roku, województwo zachodniopomorskie nadal utrzymuje pozycję lidera w zakresie liczby udzielonych noclegów turystom krajowym oraz zagranicznym, a także liczby obiektów i miejsc noclegowych.

– W tym roku aż 22% turystów korzystających z hoteli w Polsce było właśnie u nas. To świetny wynik. Cieszę się, że każdego roku nasze plaże, rzeki, jeziora, piękne lasy i zabytkowe miasta przyciągają coraz więcej osób.Turystyka to jedna z wiodących gałęzi zachodniopomorskiej gospodarki. Udział turystyki w PKB województwa wynosi ok. 15%. To efekt działania małych rodzinnych firm i średnich przedsiębiorców, które podołały pandemii i zapewniają miejsca pracy. To był dobry sezon – mówi marszałek województwa.

Zachodniopomorskie wyprzedziło w tej klasyfikacji zarówno województwo pomorskie (4,1, mln noclegów) oraz Małopolskę (3,4 mln noclegów), dlatego władze samorządu województwa z uznaniem odnoszą się do wysiłków turystycznych przedsiębiorców w regionie.

Dobre wyniki, na które wskazują statystyki to także dobry prognostyk na przyszłość dla zachodniopomorskiej turystyki. Pomorze Zachodnie ma silne podstawy, by utrzymać swoją pozycję lidera. Region dysponuje 1400 obiektami noclegowymi, z czego 150 to hotele, motele i pensjonaty dysponujące ponad 10 tys. pokoi dla 22 tys. turystów. Nieustannie rozwija się infrastruktura. Do unikatowego na skalę europejską Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego z 38 nowoczesnymi portami jachtowymi, dołączają coraz liczniejsze przystanie kajakowe m.in. na Odrze, Drawie, Inie, Parsęcie, jeziorze Szczucze oraz Dąbiu czy gęstniejąca sieć tras rowerowych np. w ramach Blue Velo, Velo Baltica, Trasy Pojezierzy Zachodnich i Starego Kolejowego Szlaku. Co więcej, region jest na etapie aktualizacji szlaków kamperowych, gwieździście rozchodzących się z Drawska Pomorskiego granic województwa (do Wałcza, Szczecinka, Gwdy, Cedyni, Szczecina i Świnoujścia, Kołobrzegu czy Darłowa). Nie można zapominać również o dziedzictwie kulturowym regionu, czyli np. Skansenie Słowian i Wikingów w Wolinie, przebiegającym przez najważniejsze miasta regionu Szlaku Gryfitów, XXIX-wiecznych fortach w Świnoujściu, sieci umocnień z II wojny światowej w Wałczu, czy niedawno oznakowanym Szlaku Rejonu Pamięci Narodowej w okolicach Cedyni, Siekierek, Gozdowic i Łysogórek. Całości dopełnia budowany od niedawna nowy produkt turystyczny województwa – Festiwal Wina promujący lokalną sztukę winiarską i rodzinne winnice, w tym tę największą w Polsce – Winnicę Turnau.

red.

powiązane – „Od 5.30 do 22.00”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Nagrody Starosty

Powiat. 17 października 2022 r. w restauracji „Duet” w Goleniowie odbył się Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, w spotkaniu udział wzięli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez powiat goleniowski oraz nauczyciele, którzy otrzymali Nagrodę Starosty Goleniowskiego. Oto lista nauczycieli, którzy otrzymali Nagrodę Starosty Goleniowskiego:

  1. Joanna Sochacka – nauczyciel j. niemieckiego i wychowawca w internacie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie
  2. Rafał Rożek – nauczyciel historii i wychowawca w internacie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie
  3. Jolanta Mielewczyk – nauczyciel chemii, biologii i wdż w I Liceum Ogólnokształcącym im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie
  4. Barbara Papuszka – nauczyciel fizyki, matematyki i podstaw przedsiębiorczości I Liceum Ogólnokształcącym im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie
  5. Agata Maciąg-Dawidowska – pedagog w Specjalistycznej Poradni Terapeutycznej dla Dzieci, Młodzieży i ich Rodzin w Nowogardzie
  6. Ewa Szczerkowska – nauczyciel gry na wiolonczeli w Szkole Muzycznej I Stopnia w Goleniowie
  7. Hanna Szczepaniak – nauczyciel fortepianu dodatkowego w Szkole Muzycznej I Stopnia w Goleniowie
  8. Alicja Mikołajewska – nauczyciel matematyki w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Nowogardzie
  9. Dorota Adamowska – nauczyciel funkcjonowania osobistego i społecznego, zajęć rozwijających

red.

powiązane – „Nauczyciele nagrodzeni”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie