Jest to jednak warunkowane gotowością partnerów do współfinansowania zagęszczonej siatki połączeń metropolitalnych. W przeciwnym razie konieczne będzie przesunięcie terminu uruchomienia pociągów SKM na późniejszy okres – poinformował portal wszczecinie Łukasz Jucha z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Jak podaje portal, rozkłady mają być gęstsze, bez kilkugodzinnych dziur. W tej sprawie wciąż trwają rozmowy przedstawicieli samorządu województwa z samorządami poszczególnych miast w tym gminy Goleniów. Jeśli zakończą się sukcesem, na wszystkich trzech podszczecińskich liniach ( do Goleniowa, Stargardu i Gryfina) pojawią się po Nowym Roku nowe połączenia. Mają zagęścić siatkę pociągów w godzinach szczytów przewozowych oraz wypełnić dłuższe przerwy pomiędzy pociągami wojewódzkimi już teraz obsługującymi poszczególne trasy.
Na linii S1 (to już oznaczenie pod SKM) Szczecin Gł. – Stargard pojawi się 8 nowych pociągów do Stargardu i 7 ze Stargardu, czyli łącznie z istniejącymi połączeniami, będzie 30 par pociągów.
Na linii S2 Szczecin Gł. – Goleniów (Goleniów Port Lotniczy Szczecin) zaplanowano 8 nowych par pociągów (w tym 5 par do stacji Goleniów Port Lotniczy Szczecin), łącznie dla pasażerów będzie więc 29 par pociągów (w tym 9 par pociągów dziennie na lotnisko).
Na linii S3 Szczecin Gł. – Gryfino przewidziano 9 dodatkowych par pociągów, łącznie z dostępnymi już połączeniami – 23 pary pociągów dziennie.
Na wspólny bilet trzeba jeszcze poczekać. Jedną z najważniejszych korzyści zapowiadanych dla pasażerów SKM ma być wspólny bilet na połączenia kolejowe i komunikację miejską we wszystkich miejscowościach. Wiadomo jednak, że takie rozwiązanie nie będzie gotowe na 2 stycznia.
– Uruchomienie wspólnego zintegrowanego biletu nastąpi po dokonaniu uzgodnień organizacyjnych i finansowych zaangażowanych w ten etap samorządów oraz zakończeniu przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie niezbędnych przygotowań technicznych. Do tego czasu w pociągach SKM i pociągach regionalnych obowiązywać będą wyłącznie bilety kolejowe, niezintegrowane z komunikacją miejską w Szczecinie i Stargardzie – tłumaczył portalowi Łukasz Jucha.
Docelowo przygotowany ma zostać bilet okresowy (miesięczny) umożliwiający podróżowanie wszystkimi pociągami regionalnymi, w tym nowouruchomionymi w ramach SKM, a także korzystanie z komunikacji miejskiej w Szczecinie oraz z komunikacji miejskiej w Goleniowie i Gryfinie (strefa AB) lub dodatkowo jeszcze z komunikacji miejskiej w Stargardzie (strefa AB+).
– Doświadczenia z funkcjonowania podstawowych wersji wspólnego biletu zostaną wykorzystane w procesie rozszerzenia systemu np. o kolejne bilety – mogą to być bilety jedno i kilkudniowe, kwartalne, itp. – dodawał Łukasz Jucha.
Pociągi, które pojawią się w rozkładzie w ramach pierwszego etapu wdrażania SKM nie będą miały własnego oznaczenia. Nie będzie też cyklicznego rozkładu jazdy SKM.
Mocno opóźniona jest modernizacja infrastruktury kolejowej w kierunku Polic. Pierwszych pociągów SKM można się spodziewać na tej trasie na przełomie 2025 i 2026 roku.
W porządku obrad pierwszej o godz. 16.00 jest uchwalenie apelu radnych do burmistrza – chodzi o zaprzestanie uporczywego wnioskowania Marcina Marchewki na stanowisko skarbnika gminy, mimo dwukrotnego odrzucenia tej kandydatury przez radnych oraz pilne przedstawienie innej kandydatury.
W porządku drugiej o godz. 17.00 jest trzeci już niosek burmistrza o… powołanie Marcina Marchewki na stanowisko skarbnika gminy – burmistrz uważa, że ta kandydatura spełnia ustawowe warunki, a radni powinni zaufać w tej kwestii burmistrzowi, ponieważ brak obsadzonego stanowiska skarbnika gminy rodzi poważne problemy w gospodarce finansowej gminy praktycznie ją uniemożliwiając.
Jak podaje Radio Szczecin kończą się procedury niezbędne do rozpoczęcia prac nad Zachodnią Obwodnicą Szczecina. Rozpoczęła się m.in. procedura wykupu gruntów pod budowę od prywatnych właścicieli – mówił radiu w „Rozmowie pod krawatem” dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Lendner. Wykupy dotyczą także mieszkańców gminy Goleniów.
Nikt na tej transakcji nie straci. Jest taki plus dla właścicieli, że w momencie podpisu pana wojewody teren, który był na przykład działką rolną, staje się działką inwestycyjną. Jest wyceniany jako działka inwestycyjna – mówi Lendner.
Obwodnica gotowa będzie prawdopodobnie do 2032 roku.