Jak nam powiedziała prezes SCM Katarzyna Kęcka (oglądaj film obok), to tymczasowa lokalizacja. Według niej trwają poszukiwania odpowiedniego miejsca na stalą lokalizację dla niej w budynku głównym lub w przyszłej siedzibie DPS. Teraz chorzy mają utrudniony dostęp do kaplicy, która znajduje się obok prosektorium, poza budynkiem głównym i w dodatku bez możliwości dojazdu wózkiem – strome schody.
Jest to jednak warunkowane gotowością partnerów do współfinansowania zagęszczonej siatki połączeń metropolitalnych. W przeciwnym razie konieczne będzie przesunięcie terminu uruchomienia pociągów SKM na późniejszy okres – poinformował portal wszczecinie Łukasz Jucha z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Jak podaje portal, rozkłady mają być gęstsze, bez kilkugodzinnych dziur. W tej sprawie wciąż trwają rozmowy przedstawicieli samorządu województwa z samorządami poszczególnych miast w tym gminy Goleniów. Jeśli zakończą się sukcesem, na wszystkich trzech podszczecińskich liniach ( do Goleniowa, Stargardu i Gryfina) pojawią się po Nowym Roku nowe połączenia. Mają zagęścić siatkę pociągów w godzinach szczytów przewozowych oraz wypełnić dłuższe przerwy pomiędzy pociągami wojewódzkimi już teraz obsługującymi poszczególne trasy.
Na linii S1 (to już oznaczenie pod SKM) Szczecin Gł. – Stargard pojawi się 8 nowych pociągów do Stargardu i 7 ze Stargardu, czyli łącznie z istniejącymi połączeniami, będzie 30 par pociągów.
Na linii S2 Szczecin Gł. – Goleniów (Goleniów Port Lotniczy Szczecin) zaplanowano 8 nowych par pociągów (w tym 5 par do stacji Goleniów Port Lotniczy Szczecin), łącznie dla pasażerów będzie więc 29 par pociągów (w tym 9 par pociągów dziennie na lotnisko).
Na linii S3 Szczecin Gł. – Gryfino przewidziano 9 dodatkowych par pociągów, łącznie z dostępnymi już połączeniami – 23 pary pociągów dziennie.
Na wspólny bilet trzeba jeszcze poczekać. Jedną z najważniejszych korzyści zapowiadanych dla pasażerów SKM ma być wspólny bilet na połączenia kolejowe i komunikację miejską we wszystkich miejscowościach. Wiadomo jednak, że takie rozwiązanie nie będzie gotowe na 2 stycznia.
– Uruchomienie wspólnego zintegrowanego biletu nastąpi po dokonaniu uzgodnień organizacyjnych i finansowych zaangażowanych w ten etap samorządów oraz zakończeniu przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie niezbędnych przygotowań technicznych. Do tego czasu w pociągach SKM i pociągach regionalnych obowiązywać będą wyłącznie bilety kolejowe, niezintegrowane z komunikacją miejską w Szczecinie i Stargardzie – tłumaczył portalowi Łukasz Jucha.
Docelowo przygotowany ma zostać bilet okresowy (miesięczny) umożliwiający podróżowanie wszystkimi pociągami regionalnymi, w tym nowouruchomionymi w ramach SKM, a także korzystanie z komunikacji miejskiej w Szczecinie oraz z komunikacji miejskiej w Goleniowie i Gryfinie (strefa AB) lub dodatkowo jeszcze z komunikacji miejskiej w Stargardzie (strefa AB+).
– Doświadczenia z funkcjonowania podstawowych wersji wspólnego biletu zostaną wykorzystane w procesie rozszerzenia systemu np. o kolejne bilety – mogą to być bilety jedno i kilkudniowe, kwartalne, itp. – dodawał Łukasz Jucha.
Pociągi, które pojawią się w rozkładzie w ramach pierwszego etapu wdrażania SKM nie będą miały własnego oznaczenia. Nie będzie też cyklicznego rozkładu jazdy SKM.
Mocno opóźniona jest modernizacja infrastruktury kolejowej w kierunku Polic. Pierwszych pociągów SKM można się spodziewać na tej trasie na przełomie 2025 i 2026 roku.
Dla najmłodszych Goleniowski Dom Kultury przygotował spektakl pt. „Mikołaj i świąteczna zagadka” Teatr Kompania Marzeń
Na scenie pojawią się zdolne dzieciaki z naszego miasta, które będą prezentować swoje talenty w specjalnych występach i koncertach:
wystąpi Zespół „Jedyneczki” z SP1,
grupa wokalna, taneczna, teatralna i chórek ze Szkoły Podstawowej Nr 2,
Szkoła Muzyczna
Szkoła Muzyki Rozrywkowej „Bemol”.
Na scenie zobaczymy również tancerki i tancerzy z grup GDK: Dance Colour Studio I Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina”.
Poza tym:
jarmark domowych pyszności
kiermasz ręcznie robionych upominków
warsztaty plastyczne z Beatą Reginią
Swoje stoiska będą miały: TOZ Goleniów, Hufiec ZHP Goleniów, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Biblioteka, Środowiskowy Dom Samopomocy, Koła Gospodyń Wiejskich z Kątów, Komarowa, Podańska i Wierzchosławia, Rady Rodziców z SP1, SP2, SP4, Szkolnej 13 i SP w Białuniu, Caritas, Klub Seniora „Złota Jesień” z Klinisk, Stowarzyszenie „Ewa”, Centrum Usług Społecznych, Stowarzyszenie Seniorów „Relaks” i „Rytm”, Towarzystwo Walki z Kalectwem oraz Rady Rodziców ZPiT „Ina” i Dance Colour Studio.
Planty Miejskie, 6 grudnia 2023 (środa), 16.00 – 19.00