Connect with us

Powiat

Jawne, ale bez publiczności

Powiat. Mimo że sądy są praktycznie zamknięte dla publiczności, niektóre rozprawy się odbywają – ale z wyłączeniem jawności.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Według prawników kłóci się to z zapisanym w Konstytucji RP prawem do jawności rozprawy, a szczególnie publicznego ogłoszenia wyroku. Tymczasem aktami prawnymi znacznie niższej rangi niż ustawa zasadnicza prezesi sądów w praktyce zakazują publiczności uczestniczenia w rozprawach i ogłoszeniach wyroków. Zaplanowane publikacje wyroków odbywają się bez udziału stron. Na przykład prezes Sądu Rejonowego w Goleniowie zarządzeniem z dnia 23 marca br wyłączył w praktyce jawność ogłoszenia wyroku zarządzając: ”…zaplanowane publikacje wyroków odbywają się bez udziału stron. W stosunku do stron stosuje się przepisy przewidujące sytuację, w której strona z usprawiedliwionych przyczyn nie stawiła się na ogłoszenie wyroku, a w przypadku osoby pozbawionej wolności – nie została na ogłoszenie doprowadzona mimo złożenia wniosku o doprowadzenie…”. Jawność wyroków została więc w praktyce wyjęta spod prawa, a zarządzenie prezesa sądu stało się ważniejsze niż konstytucja?

red.

powiązane – „Sąd – Mocne ograniczenia do 30 kwietnia”

Powiat

Cześć i Chwała Bohaterom „Bitwy Warszawskiej”

Powiat. Jutrzejsze święto 100 lecia Bitwy „Warszawskiej”, to święto wszystkich Polaków

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Dzięki bohaterstwu tysięcy polskich żołnierzy Polska została ocalona przed sowiecka okupacją. Pamiętajmy o ich męstwie i ofierze na ołtarzu Ojczyzny, które dały nam wolność.

red.

powiązane – „Cześć i Chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Nocna adoracja Najświętszego Sakramentu na 100-lecie Cudu nad Wisłą

Powiat. W wielu polskich parafiach odbędzie się dzisiaj nocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Czuwanie przed tegoroczną Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na wzór tego, które było odprawiane w stolicy w sierpniu 1920 r. w nocy z 14 n a 15 sierpnia.

Wspólnotowej modlitwy i czuwania przed Najświętszym Sakramentem mają się odbyć w poczuciu odpowiedzialności za utrwalenie dziedzictwa wojny polsko-bolszewickiej z sierpnia 1920 r. oraz za przekazanie przyszłym pokoleniom pamięci o „Cudzie nad Wisłą”. W naszym powiecie będzie m.in. w parafii pw. Św. Katarzyny w Goleniowie, co do innych należy pytać w swojej parafii.

Red.

powiązane – „Dzisiaj nocna adoracja”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Matury w powiecie

Powiat. Wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych w naszym powiecie są niższe niż średnia krajowa.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Szczegóły w załączonej tabeli.

red.

powiązane – „Zespołu Szkół nr 1 – zmiana dyrektora”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie