Connect with us

Powiat

Jak dojedziemy z Goleniowa do CPK

Wahadłowe połączenia lotnicze z lotniska w Goleniowie i nowe linie kolejowa z lotniska do Szczecina mają nas połączyć z Centralnym Portem Lotniczym „Solidarności”.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

W ciągu ostatnich dniach w czterech województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim i opolskim odbyły się konsultacje Programu Kolejowego CPK z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządów lokalnych. W ten sposób dobiegł końca pierwszy etap trwających od lipca uzgodnień przebiegu planowanych linii do Portu Lotniczego Solidarność. Dzięki inwestycjom w ramach Programu Kolejowego CPK 78 proc. mieszkańców woj. zachodniopomorskiego będzie w stanie w czasie poniżej pół godziny dotrzeć do stacji pociągów dalekobieżnych, co znacząco poprawi dostępność komunikacyjną regionu.

Priorytetowe inwestycje CPK, czyli tzw. linie dużych prędkości Warszawa- CPK – Poznań i Warszawa – CPK – Trójmiasto oraz nowa linia Nakło n. Notecią – Okonek, w połączeniu z modernizowanymi odcinkami istniejącej sieci zdecydowanie skrócą czas podróży pociągiem z woj. zachodniopomorskiego do centrum kraju. Zaprezentowana podczas spotkania wersja trasowania zakłada, że przy prędkości eksploatacyjnej 250 km/godz. możliwe będzie blisko dwukrotne skrócenie czasu przejazdu z Warszawy: do Szczecina przez Poznań (obecnie najkrótszy czas to 6 godz. 20 min.). Podróż z Koszalina do Warszawy zajmie 4 godz. 15 min. (zamiast obecnych 5 godz. 10 min.), a do CPK 4 godz. Z Kołobrzegu do Warszawy dojedziemy w 4 godz. 30 min. (zamiast 5 godz. 45 min.), a do CPK – w  4 godz. 15 min.

Szczecin będzie jedynym głównym miastem z czasem jazdy pociągiem z CPK znacząco przekraczającym 2 godziny – w planie ma to być ok. 3godz. 15 min. Koncepcja  zakłada rozważenie uruchomienia cyklicznego połączenia lotniczego CPK wraz z dalszymi inwestycjami służącymi rozbudowie oraz poprawie efektywności połączeń transportowych z portem lotniczym w Goleniowie. Obecny układ sieci kolejowej w obrębie Szczecina skutkuje wydłużeniem trasy pociągu na odcinku Szczecin Dąbie–Szczecin Port Centralny (o ok. 35% w porównaniu do najkrótszego możliwego przebiegu linii   kolejowej). Ponadto  istniejące  linie  przebiegają  przez  węzły  związane  z  portem  morskim, a możliwości modyfikacji ich geometrii w celu zwiększenia prędkości są ograniczone zagospodarowaniem  i ukształtowaniem  terenu.  Skutkiem  jest  wydłużenie  czasu  jazdy zarówno w relacjach w kierunku Poznania, jak również do portu lotniczego Goleniów. Ciąg ten stanowi połączenie Szczecina z portem lotniczym w Goleniowie. W Koncepcji zaproponowano obsługę połączenia CPK ze Szczecinem w oparciu o cykliczne połączenie lotnicze. Niezbędne dla tego rozwiązania jest jego uzupełnienie szybkim połączeniem lotniska Goleniów ze Szczecinem linią kolejową Szczecin Dąbie – Szczecin Port Centralny oraz przez nowe odcinki w rejonie Goleniów – Port Lotniczy Szczecin-Goleniów (w układzie przelotowym) –Mosty. Analizowany przebieg nowej linii kolejowej Szczecin Dąbie –Szczecin Port Centralny, obejmuje miasto Szczecin. Wybrane efekty budowy nowej linii. Nowa linia skróci czas jazdy pociągów wyjeżdżających ze Szczecina Głównego w kierunkach zachodnim i północnym, w tym do obsługującego miasto lotniska w Goleniowie. Jest to szczególnie istotne w świetle zakładanej w Koncepcji obsługi połączenia CPK–Szczecin transportem lotniczym.

Powiat

Cześć i Chwała Bohaterom „Bitwy Warszawskiej”

Powiat. Jutrzejsze święto 100 lecia Bitwy „Warszawskiej”, to święto wszystkich Polaków

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Dzięki bohaterstwu tysięcy polskich żołnierzy Polska została ocalona przed sowiecka okupacją. Pamiętajmy o ich męstwie i ofierze na ołtarzu Ojczyzny, które dały nam wolność.

red.

powiązane – „Cześć i Chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Nocna adoracja Najświętszego Sakramentu na 100-lecie Cudu nad Wisłą

Powiat. W wielu polskich parafiach odbędzie się dzisiaj nocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Czuwanie przed tegoroczną Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na wzór tego, które było odprawiane w stolicy w sierpniu 1920 r. w nocy z 14 n a 15 sierpnia.

Wspólnotowej modlitwy i czuwania przed Najświętszym Sakramentem mają się odbyć w poczuciu odpowiedzialności za utrwalenie dziedzictwa wojny polsko-bolszewickiej z sierpnia 1920 r. oraz za przekazanie przyszłym pokoleniom pamięci o „Cudzie nad Wisłą”. W naszym powiecie będzie m.in. w parafii pw. Św. Katarzyny w Goleniowie, co do innych należy pytać w swojej parafii.

Red.

powiązane – „Dzisiaj nocna adoracja”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Matury w powiecie

Powiat. Wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych w naszym powiecie są niższe niż średnia krajowa.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Szczegóły w załączonej tabeli.

red.

powiązane – „Zespołu Szkół nr 1 – zmiana dyrektora”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie