Connect with us

Powiat

Jak dojedziemy z Goleniowa do CPK

Wahadłowe połączenia lotnicze z lotniska w Goleniowie i nowe linie kolejowa z lotniska do Szczecina mają nas połączyć z Centralnym Portem Lotniczym „Solidarności”.

Avatar

Opublikowane

w dniu

W ciągu ostatnich dniach w czterech województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim i opolskim odbyły się konsultacje Programu Kolejowego CPK z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządów lokalnych. W ten sposób dobiegł końca pierwszy etap trwających od lipca uzgodnień przebiegu planowanych linii do Portu Lotniczego Solidarność. Dzięki inwestycjom w ramach Programu Kolejowego CPK 78 proc. mieszkańców woj. zachodniopomorskiego będzie w stanie w czasie poniżej pół godziny dotrzeć do stacji pociągów dalekobieżnych, co znacząco poprawi dostępność komunikacyjną regionu.

Priorytetowe inwestycje CPK, czyli tzw. linie dużych prędkości Warszawa- CPK – Poznań i Warszawa – CPK – Trójmiasto oraz nowa linia Nakło n. Notecią – Okonek, w połączeniu z modernizowanymi odcinkami istniejącej sieci zdecydowanie skrócą czas podróży pociągiem z woj. zachodniopomorskiego do centrum kraju. Zaprezentowana podczas spotkania wersja trasowania zakłada, że przy prędkości eksploatacyjnej 250 km/godz. możliwe będzie blisko dwukrotne skrócenie czasu przejazdu z Warszawy: do Szczecina przez Poznań (obecnie najkrótszy czas to 6 godz. 20 min.). Podróż z Koszalina do Warszawy zajmie 4 godz. 15 min. (zamiast obecnych 5 godz. 10 min.), a do CPK 4 godz. Z Kołobrzegu do Warszawy dojedziemy w 4 godz. 30 min. (zamiast 5 godz. 45 min.), a do CPK – w  4 godz. 15 min.

Szczecin będzie jedynym głównym miastem z czasem jazdy pociągiem z CPK znacząco przekraczającym 2 godziny – w planie ma to być ok. 3godz. 15 min. Koncepcja  zakłada rozważenie uruchomienia cyklicznego połączenia lotniczego CPK wraz z dalszymi inwestycjami służącymi rozbudowie oraz poprawie efektywności połączeń transportowych z portem lotniczym w Goleniowie. Obecny układ sieci kolejowej w obrębie Szczecina skutkuje wydłużeniem trasy pociągu na odcinku Szczecin Dąbie–Szczecin Port Centralny (o ok. 35% w porównaniu do najkrótszego możliwego przebiegu linii   kolejowej). Ponadto  istniejące  linie  przebiegają  przez  węzły  związane  z  portem  morskim, a możliwości modyfikacji ich geometrii w celu zwiększenia prędkości są ograniczone zagospodarowaniem  i ukształtowaniem  terenu.  Skutkiem  jest  wydłużenie  czasu  jazdy zarówno w relacjach w kierunku Poznania, jak również do portu lotniczego Goleniów. Ciąg ten stanowi połączenie Szczecina z portem lotniczym w Goleniowie. W Koncepcji zaproponowano obsługę połączenia CPK ze Szczecinem w oparciu o cykliczne połączenie lotnicze. Niezbędne dla tego rozwiązania jest jego uzupełnienie szybkim połączeniem lotniska Goleniów ze Szczecinem linią kolejową Szczecin Dąbie – Szczecin Port Centralny oraz przez nowe odcinki w rejonie Goleniów – Port Lotniczy Szczecin-Goleniów (w układzie przelotowym) –Mosty. Analizowany przebieg nowej linii kolejowej Szczecin Dąbie –Szczecin Port Centralny, obejmuje miasto Szczecin. Wybrane efekty budowy nowej linii. Nowa linia skróci czas jazdy pociągów wyjeżdżających ze Szczecina Głównego w kierunkach zachodnim i północnym, w tym do obsługującego miasto lotniska w Goleniowie. Jest to szczególnie istotne w świetle zakładanej w Koncepcji obsługi połączenia CPK–Szczecin transportem lotniczym.

Powiat

Nowa droga przy S3

Na trasie przebudowy S3 pomiędzy Kliniskami a Goleniowem, trwają intensywne prace przy wytyczaniu nowej drogi.

Avatar

Opublikowane

w dniu

To droga wspomagająca wzdłuż S3 od strony jezdni prowadzącej na Goleniów, która będzie służyła leśnikom i grzybiarzom jako dojazd do lasu. Wjazd do niej możliwy będzie tylko z węzła Kliniska, lub od strony drogi z Klinisk na Stawno. Innych zjazdów na tę drogę z S3 nie będzie.

Przeczytaj też:
Jest kładka nad S3
Czeka na wyburzenie

Kontynuuj czytanie

Powiat

Pucice wyburzone

Dobiega końca wyburzanie budynków w Puciach k.Klinisk na trasie budowy S3.

Avatar

Opublikowane

w dniu

Jak pisaliśmy budynek mieszkalny i sąsiadujące z nim gospodarcze, zostały już opuszczone przez mieszkańców. W tym tygodniu rozpoczęła się ich rozbiórka, która właśnie się kończy. Po jej zakończeniu w tym miejscu będzie przebiegała nowa jezdnia S3 w kierunku Goleniowa.

Kontynuuj czytanie

Powiat

Ferie w lesie?

Propozycje aktywnego spędzenia czasu dla uczniów Województwa Zachodniopomorskiego przygotowały Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Avatar

Opublikowane

w dniu

– W nadleśnictwach nasi pracownicy poprowadzą zajęcia z edukacji leśnej, pokażą drewno jako surowiec do zagospodarowania w różnych obszarach, pokażemy jak dbamy o środowisko czy jak odczytywać znaki i tropy w lesie. Każda pogoda jest dobra na spacer w lesie, tylko trzeba odpowiednio się ubrać – przekonuje dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek. 

Daty wydarzeń w poszczególnych nadleśnictwach naszego powitu:

14.02/17.02 – Nadleśnictwo Rokita „Zajęcie terenowe na szkółce leśnej”

17.02 – Nadleśnictwo Goleniów – „Las bliżej nas” – wycieczka

18.02 – Nadleśnictwo Kliniska warsztaty „Drewno surowiec doskonały”

19.02 – Nadleśnictwo Rokita „Rozpoznawanie tropów”

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zaprasza do aktywnego spędzenia czasu w lesie. Na turystów czekają specjalne miejsca odpoczynku przy drogach czy plenerowe miejsca zabaw: ośrodek edukacji w Kliniskach czy w Glinnej. W Kliniskach dodatkowo można obejrzeć hodowlę konika polskiego. 

Przeczytaj też:
Plądrują leśne parkingi
Zmarł nadleśniczy
Myśliwi w ekosystemie

Kontynuuj czytanie
Reklama

Na czasie