Connect with us

Nowogard

Inwestycje mniejszości za 2,5 mln zł

Nowogard. Burmistrz wraz z radnymi z Lewicy i PSL przedstawił propozycje inwestycyjne na rok 2021.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gminny portal według skarbnika gminy cykliczne obniżanie dochodów własnych gminy poskutkowało tym, jest mniej pieniędzy na nowe inwestycje – tak złej sytuacji w tej kwestii nie było od 5 lat. To 2,5 ml zł jakie rozdysponował burmistrz w porozumieniu z popierającymi go radnymi z Lewicy i PSL – jednak bez udziału większości z PiS i „Novej”.

To samo źródło stwierdza, że gmina Nowogard ma najniższe podatki spośród gmin sąsiednich, od lat są one obniżane decyzjami rady miejskiej – co w budżecie gminy powoduje milionowe braki. Nazywa to demolowaniem budżetu gminy poprzez obcinanie wpływów prowadzone przez radnych PiS i „Nova” – skutkując pozbawieniem gminy pieniędzy.

W projekcie burmistrza i radnych z Lewicy i PSL znajdą się następujące inwestycje bez podania kwot:

Budowa odwodnienia i dróg dojazdowych przy garażach na ul. Zamkowej – przedostatni etap
Przebudowa ul. Warszawskiej (chodniki i parkingi)
Przebudowa chodnika przy ul. Poniatowskiego
Przebudowa ul. Waryńskiego wraz z chodnikami
Budowa chodnika w miejscowości Karsk
Plac zabaw w miejscowości Wojcieszyn
Przebudowa drogi – przepust na rzece Gardomianka w miejscowości Boguszyce
Termomodernizacja szkoły podstawowej w miejscowości Długołęka
Rozbudowa oświetlenia w miejscowości Długołęka
Rozbudowa oświetlenia w ul. Promenady
Budowa chodnika przy ul. Leśnej
Budowa świetlicy w miejscowości Maszkowo – wkład własny gminy do pozyskania środków zewnętrznych
Budowa oświetlenia przy ul. Sikorskiego
Budowa oświetlenia solarnego na odcinku od ul. 15 lutego do ul. Ogrodowej
Rozbudowa oświetlenia w miejscowości Strzelewo – od szkoły podstawowej w kierunku cmentarza
Budowa parkingu przy przedszkolu nr 1
Budowa siłowni zewnętrznej na osiedlu Gen. Bema
Zakup samochodu służbowego dla komisariatu policji w Nowogardzie

red.

powiązane – „Sesja nadal odkładana”

Nowogard

Wygrali seniorzy z Nowogardu

Nowogard. W goleniowskiej hali sportowej odbyła się w miniony weekend spartakiada seniorów.

Opublikowane

w dniu

Organizatorem tych zmagań sportowych był Goleniowski Uniwersytet III wieku. Jak podaje gmina, Do rywalizacji przystąpiło osiem zespołów z różnych miasta województwa zachodniopomorskiego. Przy pięknej pogodzie nowogardzcy seniorzy Bosman Nowogard wystartowali w 7 konkurencjach i ostatecznie spartakiadę wygrali zajmując miejsce przed UTW Goleniów. Na trzecim miejscu podium znalazła się UTW Police.

Nowogardzką drużynę reprezentowali Krystyna Pasik, Jadwiga Chlebicka, Elżbieta Poziemska, Bożena Dworak, Maria Bornowska, Anna Szafran, Janusz Rzechuła, Jerzy Ostrówka, Grzegorz Fecak i Andrzej Szafran. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a kapitan drużyny Bożena Dworak odebrała puchar i dyplom.

red.

powiązane – „Nowy Ład powiatowi”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Tylko szpital i urząd

Nowogard. Gmina wnioskowała o dofinansowanie 7 inwestycji za ok. 187 mln zł.

Opublikowane

w dniu

W Polskimk Ładzie znalazało się miejsce tylko dla jednej z nich – zwiększenie efektywności energetycznej budynków Szpitala Rejonowego, placówek edukacyjnych i Urzędu Miejskiego w Nowogardzie – 4 995 000 zł

red.

powiązane – „Nowogard w Polskim Ładzie”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Sokół na szkoleniu

Nowogard. Nadleśnictwo Nowogard gościło przedstawiciela stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt „SOKÓŁ”.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, przeprowadził on szkolenie dla pracowników, które dotyczyło rozpoznawania sokoła wędrownego w środowisku naturalnym, w ramach realizowanego Projektu unijnego na lata 2017-2021. Dużym atutem szkolenia była obecność dwóch żywych osobników sokoła wędrownego, którym pracownicy nadleśnictwa mogli przyjrzeć się z bliska – na zdjęciu sokół na sali wykladowej zasłonięty specjalnym kapturem.

Niegdyś sokół wędrowny gnieździł się dość licznie niemal na całym świecie, zajmując rozliczne środowiska. Na początku lat 50-tych nastąpił spadek liczebności tego gatunku, kiedy do użytku w rolnictwie wprowadzono nowe środki ochrony roślin, głównie DDT oraz inne pestycydy. Obok zmian siedliskowych, wybierania jaj i młodych oraz prowadzenia odstrzału redukcyjnego był to główny powód spadku liczebności gatunku w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku a w niektórych miejscach nawet całkowitego zaniku. Wobec zaistniałej sytuacji na początku lat 80-tych zakazano stosowania DDT w większości krajów, głównie wysoko rozwiniętych, słusznie uznając ten insektycyd za głównego sprawcę wyginięcia m.in. sokoła wędrownego. Jednocześnie podjęto próby wolierowej hodowli tego gatunku z przeznaczeniem młodych do celów reintrodukcji.

Od lat 90-tych prowadzona jest jego reintrodukcja w Polsce. Od roku 2010 całość prac związanych z restytucją i monitoring w środowisku naturalnym przejęło Stowarzyszenie. W latach 2010-2021 wypuszczono na wolność prawie tysiąc sokołów. Od pierwszego gniazda w 1999 roku, jakie pojawiło się Polsce po kilkudziesięciu latach jego nieobecności, w naturze wykluło się już około 900 sokołów. Obecnie w Polsce występuje ponad siedemdziesiąt par lęgowych na terenach górskich, miejskich i leśnych.

Stowarzyszenie prowadzi stały monitoring na terenie całego kraju. Młodym ptakom zakłada się obrączki obserwacyjne, które w zależności od koloru informują nas czy ptak urodził się na wolności (kolor niebieski) czy też został reintrodukowany, czyli wprowadzony na obszary, gdzie wcześniej występował, ale wyginął (kolor czarny). Dodatkowo podczas wsiedlania ptaków zakłada się także obrączki ornitologiczne, które kolorem informują o środowisku, w jakie sokół został wsiedlony. Kolor zielony – tereny leśne, kolor czerwony – tereny górskie, kolor żółty – tereny miejskie.

red.

powiązane – „Nie będzie SKM?”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie