Connect with us

Nowogard

Inwestycje mniejszości za 2,5 mln zł

Nowogard. Burmistrz wraz z radnymi z Lewicy i PSL przedstawił propozycje inwestycyjne na rok 2021.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gminny portal według skarbnika gminy cykliczne obniżanie dochodów własnych gminy poskutkowało tym, jest mniej pieniędzy na nowe inwestycje – tak złej sytuacji w tej kwestii nie było od 5 lat. To 2,5 ml zł jakie rozdysponował burmistrz w porozumieniu z popierającymi go radnymi z Lewicy i PSL – jednak bez udziału większości z PiS i „Novej”.

To samo źródło stwierdza, że gmina Nowogard ma najniższe podatki spośród gmin sąsiednich, od lat są one obniżane decyzjami rady miejskiej – co w budżecie gminy powoduje milionowe braki. Nazywa to demolowaniem budżetu gminy poprzez obcinanie wpływów prowadzone przez radnych PiS i „Nova” – skutkując pozbawieniem gminy pieniędzy.

W projekcie burmistrza i radnych z Lewicy i PSL znajdą się następujące inwestycje bez podania kwot:

Budowa odwodnienia i dróg dojazdowych przy garażach na ul. Zamkowej – przedostatni etap
Przebudowa ul. Warszawskiej (chodniki i parkingi)
Przebudowa chodnika przy ul. Poniatowskiego
Przebudowa ul. Waryńskiego wraz z chodnikami
Budowa chodnika w miejscowości Karsk
Plac zabaw w miejscowości Wojcieszyn
Przebudowa drogi – przepust na rzece Gardomianka w miejscowości Boguszyce
Termomodernizacja szkoły podstawowej w miejscowości Długołęka
Rozbudowa oświetlenia w miejscowości Długołęka
Rozbudowa oświetlenia w ul. Promenady
Budowa chodnika przy ul. Leśnej
Budowa świetlicy w miejscowości Maszkowo – wkład własny gminy do pozyskania środków zewnętrznych
Budowa oświetlenia przy ul. Sikorskiego
Budowa oświetlenia solarnego na odcinku od ul. 15 lutego do ul. Ogrodowej
Rozbudowa oświetlenia w miejscowości Strzelewo – od szkoły podstawowej w kierunku cmentarza
Budowa parkingu przy przedszkolu nr 1
Budowa siłowni zewnętrznej na osiedlu Gen. Bema
Zakup samochodu służbowego dla komisariatu policji w Nowogardzie

red.

powiązane – „Sesja nadal odkładana”

Nowogard

Termomodernizacja i lądowisko

Nowogard. Na ostatniej sesji rady miejskiej podjęto uchwały w sprawie termomodernizacji szpitala i budowy lądowiska dla helikopterów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, termomodernizacja szpitala, a szczególnie starej jego bryły, laboratorium oraz budynku administracyjnego, gdzie na dole znajduje się przychodnia przyszpitalna uzyskała pieniądze z programu rządowego Polski Ład. Pierwotnie we wniosku o dofinansowanie były trzy budynki: szpital, SP nr 3 oraz budynek Urzędu Miejskiego, gdzie znajduje się Urząd Stanu Cywilnego. Jednak otrzymana kwota blisko 5 mln zł była za mała, aby zrealizować te inwestycje. Ogłoszony przetarg pokazał, że na dziś potrzeba by było aż 20 mln zł. Na szczęście ustawa została zmieniona i można było zmienić we wniosku zasięg inwestycji – uznano, że szpital jest priorytetem.

Ruszy też budowa lądowiska przyszpitalnego na terenie „Smoczaka”. Pieniądze na ten cel, w wysokości 1 mln zł, pochodzą z wygranego konkursu, w którym gmina wzięła udział – chodzi o największej liczbie zaszczepionych na COVID-19.

Budowa lądowiska sprawi, że nowogardzki szpital zyska kolejne możliwości rozwoju (m.in. utworzenie SOR-u) oraz wrośnie znaczenie szpitala, a co za tym idzie – większe dofinansowanie z NFZ. Skróci też znacznie czas transportu chorego np. z zawałem serca do szpitala w Szczecinie do 16-18 minut.

red.

powiązane – „Przebudowa łącznika”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Rewitalizacja alei

Nowogard. Średniowieczna aleja łącząca ulice Zamkową i Kowalską w Nowogardzie zostanie zrewitalizowana.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Radio Szczecin, próbę jej przywrócenia podjęli miejscy radni, którzy posadzili już na niej 24 lipy.

  • Kiedyś, przed wojną, ale też po wojnie była tu piękna aleja obsadzona drzewami. To była reprezentacyjna aleja łącząca w średniowieczu zamek znajdujący się na miejscu obecnego Zakładu Karnego z nowogardzkim kościołem, czyli dwa najważniejsze kiedyś miejsca w mieście. Niestety, w ostatnich latach to miejsce uległo degradacji, jest zaniedbane – mówił radiu radny Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Nieradka.

Przy sadzeniu drzew pomagała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie. Zdaniem znawców przyrody pierwsze kwiaty na posadzonych drzewach powinny pojawić się w ciągu najbliższych siedmiu lat.

red.

powiązane – „Przebudowa łącznika”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Przebudowa łącznika

Nowogard. Ruszyła przebudowa łącznika pomiędzy dworcem kolejowym, a ul. 700-lecia.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, zadanie zrealizuje lokalne PRD Nowogard, a ulica, na której nie obowiązuje de facto żadna organizacja ruchu, nie ma chodników, i której nawierzchnia pełna jest dziur, ma się zmienić nie do poznania. Zakres prac jest bardzo rozległy – wykonanie nowych sieci gazowych, wodnych, sanitarnych, potem wybudowanie nowej kanalizacji deszczowej, chodników, nawierzchni, ledowego energooszczędnego oświetlenia, budowa około 30 miejsc parkingowych oraz zatoczki postojowej.
Prace związane z przebudową łącznika mają się zakończyć za rok. Koszt inwestycji to ponad 4,3 mln zł, z czego zdecydowaną większość pokryje dotacja z programu Polski Ład.

red.

powiązane – „Dom Seniora i …”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie