Connect with us

Nowogard

Inwestycje mniejszości za 2,5 mln zł

Nowogard. Burmistrz wraz z radnymi z Lewicy i PSL przedstawił propozycje inwestycyjne na rok 2021.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gminny portal według skarbnika gminy cykliczne obniżanie dochodów własnych gminy poskutkowało tym, jest mniej pieniędzy na nowe inwestycje – tak złej sytuacji w tej kwestii nie było od 5 lat. To 2,5 ml zł jakie rozdysponował burmistrz w porozumieniu z popierającymi go radnymi z Lewicy i PSL – jednak bez udziału większości z PiS i „Novej”.

To samo źródło stwierdza, że gmina Nowogard ma najniższe podatki spośród gmin sąsiednich, od lat są one obniżane decyzjami rady miejskiej – co w budżecie gminy powoduje milionowe braki. Nazywa to demolowaniem budżetu gminy poprzez obcinanie wpływów prowadzone przez radnych PiS i „Nova” – skutkując pozbawieniem gminy pieniędzy.

W projekcie burmistrza i radnych z Lewicy i PSL znajdą się następujące inwestycje bez podania kwot:

Budowa odwodnienia i dróg dojazdowych przy garażach na ul. Zamkowej – przedostatni etap
Przebudowa ul. Warszawskiej (chodniki i parkingi)
Przebudowa chodnika przy ul. Poniatowskiego
Przebudowa ul. Waryńskiego wraz z chodnikami
Budowa chodnika w miejscowości Karsk
Plac zabaw w miejscowości Wojcieszyn
Przebudowa drogi – przepust na rzece Gardomianka w miejscowości Boguszyce
Termomodernizacja szkoły podstawowej w miejscowości Długołęka
Rozbudowa oświetlenia w miejscowości Długołęka
Rozbudowa oświetlenia w ul. Promenady
Budowa chodnika przy ul. Leśnej
Budowa świetlicy w miejscowości Maszkowo – wkład własny gminy do pozyskania środków zewnętrznych
Budowa oświetlenia przy ul. Sikorskiego
Budowa oświetlenia solarnego na odcinku od ul. 15 lutego do ul. Ogrodowej
Rozbudowa oświetlenia w miejscowości Strzelewo – od szkoły podstawowej w kierunku cmentarza
Budowa parkingu przy przedszkolu nr 1
Budowa siłowni zewnętrznej na osiedlu Gen. Bema
Zakup samochodu służbowego dla komisariatu policji w Nowogardzie

red.

powiązane – „Sesja nadal odkładana”

Nowogard

Sylwester odwołany

Nowogard. W tym roku nie będzie Sylwestra na Placu Wolności.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Gmina wraz z NDK rezygnują z imprezy z powodu zarazy i zachęcają do pozostania w domach. Sylwester organizowany co roku na Placu Wolności w Nowogardzie jest od lat jedyna tego typu imprezą w powiecie – inne gminy takich nie organizują.

red.

powiązane – „Czapla na Krupowicza?”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Umowy na wymianę pieców

Nowogard. Burmistrz podpisał kolejne umowy na dofinansowanie wymiany starych pieców grzewczych na nowe piece proekologiczne.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, kolejne 7 umów, z czego każda na kwotę 3 tys zł kończą tegoroczną edycji programu „Zdrowe powietrze w Nowogardzie”. Powstał w 2018 roku, a pierwsze umowy w ramach programu „Zdrowe powietrze w Nowogardzie” zostały podpisane rok temu. Zainteresowanie nim jednak nie gaśnie, a właściciele mieszkań i domów, którzy biorą w nim udział, od 2 lat otrzymują pieniądze w postaci dotacji na zakup nowego pieca i części nowej instalacji grzewczej. Jednorazowa dotacja wynosi nie więcej niż 3 tysiące złotych dla domów i mieszkań oraz 5 tysięcy złotych dla budynków wielorodzinnych, posiadających wspólną kotłownię. Dotacja stanowi 50 % kosztów związanych z zakupem pieca i instalacji grzewczej, jednakże nie obejmuje zwrotów kosztów za inwestycje zrealizowane przed podpisaniem umowy.

W 2019 roku z takich dopłat skorzystały 33 rodziny. W tym roku, w czerwcu zawartych zostało 26 umów na łączną kwotę 78 tys. zł, we wrześniu 14 umów na kwotę 42 tys. zł i 7 nowych umów w listopadzie na kwotę 21tys. zł. Jak widać z roku na rok świadomość mieszkańców w temacie ekologii rośnie, cieszy to niezmiernie, gdyż dzięki temu, z pomocą Gminy, możemy oddychać czystszym powietrzem. Burmistrz zainwestował w 2020r. łącznie 141 tys. zł w proekologiczne rozwiązania grzewcze. Z programu skorzystało już łącznie 80 rodzin.

W tym roku, rozliczenie umów, faktur i protokołów odbioru nowych pieców musi nastąpić do 15 grudnia, jednak wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska cały czas otrzymuje zapytania o możliwość składania nowych wniosków. W nowym roku program ruszy ponownie, mieszkańcy będą mogli składać nowe wnioski i konsekwentnie będziemy wspólnie polepszać jakość powietrza w naszej Gminie.

red.

powiązane – „Czapla na Krupowicza?”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Nowogardzkie „In vitro”

Nowogard. Ruszył gminny program zapładniania metodą „In vitro”.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, przez najbliższe trzy lata wydane zostanie na jego realizację 200 tys. zł, z czego połowę pokryje dotacja z Urzędu Marszałkowskiego. To oznacza, że ze wsparcia finansowego skorzystać będzie mogło około 20 par. Te, które dofinansowanie uzyskają, opłacić będą mogły z niego 50% kosztów leczenia, nie więcej jednak niż 10 000 zł dla jednej procedury. Pomoc ma być kompleksowa.

Realizacją programu zajmą się cztery podmioty na terenie całej Polski, nowogardzianie będą mogli sami dokonać wyboru i zdecydować, gdzie poddadzą się specjalistycznym zabiegom. Ośrodki te to:

"Gameta" Gdynia
"Invicta" Gdańsk
"Centrum Bocian" Białystok
"Vitrolife" Szczecin

red.

powiązane – „Gmina wyleczy z niepłodności?”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie