Connect with us

Goleniów

Inwestycja – 5 mln zł w goleniowskie lotnisko.

Goleniów. Wicemarszałek Tomasz Sobieraj i członek zarządu województwa Stanisław Wziątek podpisali dzisiaj notarialne oświadczenia o objęciu 5000 nowych udziałów o wartości 5 mln zł w Porcie Lotniczym Szczecin – Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Dokapitalizowanie spółki to inwestycja w dalszy rozwój regionalnego lotniska. Do 2028 roku samorząd województwa przeznaczy na ten cel aż 40 mln zł.

Objęcie nowych udziałów o wartości 5 mln zł oznacza, że Województwo Zachodniopomorskie będzie posiadać już 22,64 proc. udziałów w spółce Port Lotniczy Szczecin – Goleniów.

  • Systematycznie wzmacniamy regionalne lotnisko, podkreślając jego znaczenie dla gospodarki, turystyki, ale też dla bezpieczeństwa mieszkańców – mówi wicemarszałek Tomasz Sobieraj. – Przyszłość Pomorza Zachodniego zależy w ogromnym stopniu od dostępności komunikacyjnej, od jakości infrastruktury transportowej, dlatego tak ważny jest dalszy rozwój portu lotniczego w Goleniowie.

Podwyższenie kapitału zakładowego jest konsekwencją podpisanego w dniu 24 lipca 2019 i aneksowanego w 2020 roku Porozumienia Wspólników Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Sp. z o.o. W myśl tego dokumentu do 2028 roku wsparcie ze strony Województwa Zachodniopomorskiego wyniesie łącznie 40 mln zł.

Tegoroczne dokapitalizowanie odbywa się zgodnie z Uchwałą nr 874/21 podjętą przez Zarząd Województwa w dniu 29 czerwca br. Notarialne objęcie 5000 nowych udziałów nastąpiło 7 lipca. Do skuteczności podwyższenia kapitału w spółce konieczne będzie jeszcze zatwierdzenie przedmiotowych zmian przez sąd rejestrowy.

Zachodniopomorskie samorządy systematycznie zwiększają zaangażowanie finansowe w funkcjonowanie regionalnego lotniska w Goleniowie. Miasto Szczecin posiada już 37,13 procent udziałów, a gmina Goleniów 2,42 proc. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze 37,81 proc.

Stabilność finansowo-organizacyjna, dobra współpraca udziałowców portu lotniczego jest szczególnie ważna w czasie wychodzenia z koronakryzysu. Pandemia wirusa SARS CoV-2 spowodowała gwałtowny i bezprecedensowy spadek światowego ruchu lotniczego, którego odbudowa – jak prognozują eksperci – będzie trwała do 2025 roku. W tym kontekście niezbędna jest pomoc w odbudowaniu potencjału ekonomicznego Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów tak, aby możliwe było jego samodzielne funkcjonowanie.

W roku 2020 przewieziono do i z lotniska Szczecin-Goleniów 185 958 pasażerów, co było wynikiem gorszym od uzyskanego w roku 2019 o 68 %. [W 2019 r. liczba pasażerów sięgnęła 590 tysięcy, w 2018 r. 598 tysięcy, w 2017 – 579 tysięcy.] Luzowanie obostrzeń i otwarcie granic pozwala z optymizmem spojrzeć na przyszłość branży lotniczej i znaczący wzrost liczby pasażerów.

Z lotniska Szczecin – Goleniów realizowane są regularne połącznia do Warszawy, Krakowa, Londynu, Liverpoolu, Dublina, Oslo. Od połowy czerwca odbywają się loty do Rzeszowa i chorwackiej Rijeki. Od sierpnia będzie można lecieć do Bergen i Stavanger, natomiast jesienią mają zostać wznowione loty do Kopenhagi i Lwowa. W tym sezonie Goleniów obsługuje również czartery do tureckiej Antalyi.

red.

powiązane – „Wspólnicy za lotniskiem”

Goleniów

750 tys sadzonek

Goleniów. W Nadleśnictwie Goleniów rozpoczęło się wyorywanie sadzonek wyhodowanych szkółce leśnej nadleśnictwa.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, w tym roku wiosną zamierza posadzić w lasach nadleśnictwa drzewka na powierzchni ponad 100 hektarów – ogółem ok. 750 tys. sztuk sadzonek.

Najwięcej sosny zwyczajnej – 351 tys. sztuk, dębu szypułkowego – 146 tys. szt. oraz buka zwyczajnego – 115 tys. szt.

Sadzonki zostaną przekazane również do innych nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie , tj.: Klinisk, Międzyzdrojów, Gryfic, Choszczna, Bierzwnika i Myśliborza.

red.

powiązane – „Spontaniczne przekazanie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Sami zrezygnowali

Goleniów. Rezygnację z pełnienia swojej funkcji złożył sołtys sołectwa Kliniska Wielkie oraz oraz członkowie Rady Sołeckiej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w związku z powyższym, burmistrz odwołuje zebranie wiejskie sołectwa Kliniska Wielkie zwołane na dzień 27 marca 2023 r. na godz. 17.00, na którym miało odbyć się głosowanie w sprawie odwołania sołtysa oraz Rady Sołeckiej Klinisk Wielkich.

red.

powiązane – „Odwołają sołtysa?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Nocą z Krzyżem do Maszewa

Goleniów. Będzie kolejna Nocna Droga Krzyżowa po starym nasypie kolejowym z Goleniowa do Maszewa.

Opublikowane

w dniu

Początek w najbliższy piątek 24 marca o godzinie 21.00. Wymarsz spod kościoła świętego Jerzego. Cała droga ma około 20 km. I odbywa się w ciszy.
Powrót z Maszewa do Goleniowa we własnym zakresie.

red.

powiązane – „ODNAJDUJEMY RODZINY OFIAR I ZWRACAMY IM TE RZECZY…”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie