Connect with us

Goleniów

IKEA wyprowadzana poza miasto

Goleniów. Gmina planuje wyprowadzenie przemysłu z miasta – w tym zakładu IKEA Industry Poland.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o część miasta na zachód od linii kolejowej, przy pozostawieniu wschodniej jego części jako strefy przemysłowej. W tej pierwszej spory teren zajmuje zakład produkcyjny IKEA – jeden z największych pracodawców w powiecie. To tereny ściśle miejskie, na których funkcja przemysłowa koliduje z mieszkalną i rekreacyjna.
Jak nam powiedział wiceburmistrz Tomasz Banach, od pewnego czasu są prowadzone rozmowy z IKEA zmierzające do stopniowego przeniesienia tego zakładu i innych aktywności firmy do Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Gmina gotowa jest zarezerwować na tę operacje ok. 30 ha gruntów w GPP. Efektem dla IKEA byłoby nie tylko proste przeniesienie zakładu do GPP, ale stworzenie i skoncentrowanie tam nowej jakości przemysłowej dla firmy, która w nowym miejscu nie ingerowała by tak w otoczenie jak to jest w centrum miasta.
Dla gminy operacja ta uwolniłaby przede wszystkim duży teren pod zabudowę miejską – szczególnie mieszkaniową. Nie bez znaczenie też będzie pozbycie się z miasta uciążliwości jakie niesie ze sobą tak duży zakład produkcyjny w jego centrum.
Według wiceburmistrza Banacha, z taką koncepcją wyszła sama IKEA, bo położenie jej zakładu w mieście mocno ogranicza jego rozwój, a gmina widzi w niej korzyści dla miasta – interes jest zatem wspólny. Jednak cały proces jego finalizacji może zająć ponad dekadę.

red.

powiązane – „Jak obwodnica Szczecina wpłynie na gminę?”

Goleniów

Posadzą las

Goleniów. Ponad setka osób będzie jutro sadzić las.

Opublikowane

w dniu

Nadleśnictwo Goleniów dostarczy sadzonki i ludzi, którzy wraz z członkami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA oraz pracownikami IKEI będą jutro od godz. 10 sadzić las na północ od Miękowa.

red.

powiązane – „Dwa marsze w niedzielę”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Dwa marsze w niedzielę

Goleniów. W Niedzielę Palmową 2 kwietnia przez Goleniów przejdą dwa marsze.

Opublikowane

w dniu

Pierwszy to MARSZ DLA JEZUSA – uroczysta, barwna, radosna procesja, która wyruszy o godz. 11:40 z Plant. Parafia pw. Św. Katarzyny ogłasza konkurs na najpiękniejszą oraz na najdłuższą palmę; zwycięzcy otrzymają nagrody, które zostaną przyznane i wręczone na Mszy Świętej o godz. 12:00.

W tym samym dniu, w rocznicę śmierci św. Jan Pawła II, w duchowej łączności z Polakami w wielu miastach Polski i na całym świecie, odbędzie się goleniowski MARSZ PAPIESKI, marsz wdzięczności za życie, dzieło i pontyfikat św. Jana Pawła II. Parafia pw. Sw. Katarzyny zapraszamy na wieczorną Mszę o godz. 18:00, po Mszy o godz. 19:00 wymarsz z placu przed kościołem, ulicami miasta, do pomnika Jana Pawła II, stojącego przed kościołem św. Jerzego – zabierzcie ze sobą flagi biało-czerwone, świece, znicze, które złożymy przed pomnikiem. Podczas marszu wsłuchamy się w głos oraz nauczanie, zawsze zatroskanego o Polskę i Polaków, św. Jana Pawła II.

red.

powiązane – „Mniej księży”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Gmina spółkom, spółki gminie

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o dokapitalizowaniu spółek GWiK i „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów”.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o podniesienie kapitału zakładowego w tych spółkach poprzez objęcie w nich przez gminę udziałów – w GWiK za 880 tys zł i w Porcie Lotniczym za 680 tys zł. Skarbnik gminy uzasadnił te operacje trudną sytuacją finansową obu spółek, w których gmina jest udziałowcem – w GWiK 100%, a w Porcie Lotniczym 2,5% (tu według skarbnika strata za rok 2022 to ok. 10.6 mln zł.).

W praktyce wydatki z budżetu gminy w ten sposób uchwalone, trafią z powrotem do… jej budżetu – obie spółki zalegają bowiem z zapłatą gminie podatku od nieruchomości za rok 2022 właśnie wymienione kwoty dokapitalizowania i mają za nie spłacić te zaległości.

Jak podał skarbnik, gmina dofinansowała Port Lotniczy po raz pierwszy od roku 2010.

red.

powiązane – „Tragiczna sytuacja szpitala”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie