Connect with us

Goleniów

IKEA wyprowadzana poza miasto

Goleniów. Gmina planuje wyprowadzenie przemysłu z miasta – w tym zakładu IKEA Industry Poland.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o część miasta na zachód od linii kolejowej, przy pozostawieniu wschodniej jego części jako strefy przemysłowej. W tej pierwszej spory teren zajmuje zakład produkcyjny IKEA – jeden z największych pracodawców w powiecie. To tereny ściśle miejskie, na których funkcja przemysłowa koliduje z mieszkalną i rekreacyjna.
Jak nam powiedział wiceburmistrz Tomasz Banach, od pewnego czasu są prowadzone rozmowy z IKEA zmierzające do stopniowego przeniesienia tego zakładu i innych aktywności firmy do Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Gmina gotowa jest zarezerwować na tę operacje ok. 30 ha gruntów w GPP. Efektem dla IKEA byłoby nie tylko proste przeniesienie zakładu do GPP, ale stworzenie i skoncentrowanie tam nowej jakości przemysłowej dla firmy, która w nowym miejscu nie ingerowała by tak w otoczenie jak to jest w centrum miasta.
Dla gminy operacja ta uwolniłaby przede wszystkim duży teren pod zabudowę miejską – szczególnie mieszkaniową. Nie bez znaczenie też będzie pozbycie się z miasta uciążliwości jakie niesie ze sobą tak duży zakład produkcyjny w jego centrum.
Według wiceburmistrza Banacha, z taką koncepcją wyszła sama IKEA, bo położenie jej zakładu w mieście mocno ogranicza jego rozwój, a gmina widzi w niej korzyści dla miasta – interes jest zatem wspólny. Jednak cały proces jego finalizacji może zająć ponad dekadę.

red.

powiązane – „Jak obwodnica Szczecina wpłynie na gminę?”

Goleniów

JMB rozpoczęła inwestycję

Nowogard. Docelowo nawet 400 nowych miejsc pracy utworzonych będzie w nowym zakładzie produkcyjnym firmy JMB Wind Engineering w nowogardzkiej strefie inwestycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, wczoraj odbyło się uroczyste wbicie szpadla, w którym uczestniczył właściciel firmy Edward Jarlaczyński.

Plan jest taki, że do połowy lipca prace budowlane będą skończone i linia produkcyjna równolegle zostanie zamontowana wówczas będziemy uruchamiać już produkcję. Planujemy tutaj jedną z najbardziej nowoczesnych fabryk na świcie w przemyśle wiatrowym zajmującą się produkcją pianki do wypełniania łopat wiatrowych. Na tym Nowogard zyska również sławe. Firm zajmujących się produkcją tego rodzaju jest niewiele na całym świecie co oznacza, że nasza fabryka biorąc pod uwagę najnowszy sprzęt, będzie rozpoznawalnym zakładem na rynku krajowym i zagranicznym – mówił Edward Jarlaczyński, prezes firmy JMB Wind Engineering z podgoleniowskiego Budna.

Wbicie szpadla jest początkiem budowy dużego, nowoczesnego zakładu, w którym produkowana będzie pianka służąca do wypełniania łopat elektrowni wiatrowych. Rozpoczęcie produkcji nastąpi w hali o powierzchni 11 tys. metrów. W kolejnych etapach zakład będzie się rozrastał, a docelowo zatrudnienie znajdzie blisko 400 osób.

Nowogardzka Strefa Inwestycyjna powstała w 2013 roku, a JMB Wind Engineering to druga firma, która tam inwestuje.

red.

powiązane – „JMB inwestuje w Nowogardzie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Na kanalizacje w Mostach

Goleniów. Tylko jeden z trzech wniosków zgłoszonych przez gminę Goleniów o0trzyma dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Opublikowane

w dniu

To budowa sieci kanalizacji sanitarnej przesyłowej z miejscowości Mosty do PG „Wysypisko” w miejscowości Podańsko – 4 750 000 zł
Dachowanie pod Goleniowem. Gmina wnioskowała o inwestycje warte ok. 50 mln zł.

red.

powiązane – „Inwestycje strategiczne za 50 mln zł”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Milion różnicy

Goleniów. Dwie firmy złożyły oferty na budowę ścieżki rowerowej prowadzącej z Goleniowa do Marszewa.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, pierwsza oferta za 1 468 437,73 zł wpłynęła od firmy MDB Sp. z o.o. ze Szczecina. Drugą o wartości 2 457 687,60 zł złożyła firma MAZUR Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Henryk Mazur z Łozienicy.

W ramach ogłoszonego postępowania wykonany zostanie pierwszy etap stanowiący kontynuację istniejącej ścieżki pieszo-rowerowej przy skrzyżowaniu z rondem ulic Maszewskiej i Tartacznej do ronda w kierunku Marszewa. W drugim etapie powstanie ostatni fragment ścieżki do samej miejscowości.
Gmina może liczyć na 85% dofinansowania tej inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

red.

powiązane – „Cena ogrzewania”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie