Connect with us

Powiat

Hołownia – pierwsza wizyta w naszym powiecie

Goleniów. Kandydat na prezydenta RP przez godzinę rozmawiał w piątek 28 lutego w wiejskiej świetlicy w Bolechowie pod Goleniowem, z blisko pięćdziesiątka zebranych.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

Byli nie tylko mieszkańcy Bolechowa, ale przede wszystkim przyjezdni z niedalekiego Goleniowa. Szymon Hołownia przyjechał z goleniowskiego lotniska prawie punktualnie czarnym, luksusowym BMW na poznańskich numerach, w towarzystwie wspierającego go Michała Kobosko (były redaktor naczelny „Newsweek Polska” i „Dziennik Gazeta Prawna”) oraz kierującego jego sztabem wyborczym Jacka Cichockiego (szef MSW w rządzie D.Tuska). Ten ostatni zapytany przez nas dlaczego spotkanie w małym Bolechowie powiedział, że dostali bardzo miłe zaproszenie i starają się odpowiadać na każde – szczególnie w takich miejscach jak Bolechowo. Ponieważ wszędzie być nie mogą, to wybierają te, gdzie jest po prostu po drodze. W tym wypadku z Bolechowa Hołownia pojechał na spotkania w Szczecinie. Jego wizyta w Bolechowie była pierwszą w kampanii prezydenckiej w powiecie goleniowskim.

Jak przebiegało samo spotkanie pokazuje nasza filmowa relacja obok.

Powiązane – „Prezydent wpadł na obiad”, „W Polsce Duda, w Goleniowie Komorowski”, „Zgromadzenie narodowe

Aktualności

Koronawirus w powiecie – aktualizacja

Powiat. O 10 osób wzrosła od wczoraj liczba zakażonych koronawirusem w sąsiedztwie naszego powiatu.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

Najwięcej nowych przypadków zakażenia wykryto w powiecie gryfickim – 8. W mieście Szczecin ta liczba wzrosła o 2 osoby. W dalszym ciągu wolnymi od zakażeń są – oprócz naszego powiatu – sąsiadujące z nami powiaty kamieński i łobeski. W powiatowym ośrodku kwarantanny w Nowogardzie nadal przebywa 15 osób. Więcej – patrz aktualna tabela Sanepidu obok.

Red.

powiązane – „Koronawirus w powiecie – zmiany

Kontynuuj czytanie

Powiat

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy – wsparcie dla beneficjentów RPO

Powiat. Regionalni przedsiębiorcy zaczynają odczuwać konsekwencje epidemii koronawirusa. Turystyka, edukacja, kultura, transport czy gastronomia – wśród podmiotów działających w tych sferach wielu korzysta z unijnego wsparcia Regionalnego Programu Operacyjnego.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

Urząd Marszałkowski naszego województwa wprowadził – w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego – zestaw wsparcia, który pomoże w doprowadzeniu inwestycji do końca i rozliczaniu projektów. Specjalne ułatwienia obejmą również beneficjentów korzystających ze środków Inicjatywy JERMIE 1, JESSICA i JEREMIE 2.

Fundusze unijne dostępne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego są w ogromnej mierze wykorzystywane przez przedsiębiorców. Do tej pory radzili sobie znakomicie z sięganiem po unijne wsparcie i realizacją projektów służących rozwojowi ich firm. To zaowocowało rozwojem gospodarczym regionu, realizacją wielu inwestycji czy spadkiem bezrobocia. Jednak w obliczu światowej pandemii i kryzysu ekonomicznego, a czasem – jak w przypadku turystyki – wręcz paraliżu niektórych branż, przedsiębiorcy znaleźli się niezwykle trudnej sytuacji. Wielu z nich napotkało na bariery uniemożliwiające terminowe ukończenie i rozliczenie projektów finansowanych z unijnych środków.
Dlatego Urząd Marszałkowski – jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym – zaplanował zestaw wsparcia dla beneficjentów, którym epidemia COVID-19 utrudnia realizowanie projektów. Takie elastyczne podejście ma pomóc uniknąć ryzyka zwrotu unijnych funduszy. Zarówno dotacji, jak i pożyczek.

Dotacje

Jeżeli beneficjenci RPO WZ 2014-2020 mają zawartą umowę o dofinansowanie projektu, ale nie są w stanie wywiązać się z jej obowiązków z powodu epidemii COVID-19 lub sytuacja ta wpływa na spowolnienie inwestycji, należy skontaktować się z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. W zależności od rodzaju projektu i komórki przyznającej pomoc, kontakt należy nawiązać z Wydziałem Wdrażania RPO lub Wydziałem Wdrażania Działań Środowiskowych RPO. To pierwszy krok, by wspólnie podjąć próbę rozwiązania kłopotu. Każdy projekt będzie traktowany indywidualnie. Szczególnie w sytuacji, gdy podmioty mogą mieć problemy np. ze złożeniem wniosku o płatność, przedłożeniem korekty dokumentacji, terminową realizacją inwestycji, dokonaniem zaplanowanych zakupów, rozliczeniem dotacji lub zaliczki, a także osiągnięciem założonych wskaźników bądź utrzymania trwałości inwestycji.

Pożyczki w ramach JEREMIE1, JESSICA i JEREMIE 2

JEREMIE1 i JESSICA to pochodzące z RPO WZ 2007-13 środki zwrotne włączone do Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju. W imieniu Województwa Zachodniopomorskiego zarządza nimi Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego. Jednostka otrzymała pilne wskazówki dotyczące współpracy z ostatecznymi odbiorcami wsparcia. Te zalecenia są przekazywane do pośredników finansowych, którzy bezpośrednio udzielali wsparcia przedsiębiorcom. Zarząd Województwa polecił, by odbiorcy produktów pożyczkowych otrzymali m.in. możliwość dodatkowej 6-miesięcznej karencji w spłacie rat i wydłużenie okresu pożyczek. Wprowadzona zostanie również możliwość zastosowania 4-miesięcznych wakacji kredytowych, a korzystający z poręczeń będą mogli przedłużyć trwające umowy o 6 miesięcy.
Podobne rozwiązania przygotowano także dla pożyczkobiorców korzystających z JEREMIE 2, których inwestycja w wyniku epidemii koronawirusa napotyka trudności. W pierwszej kolejności należy się skontaktować się ze swoim Pośrednikiem Finansowym. Będzie istniała możliwość wprowadzenia dodatkowej karencji w spłacie pożyczki, zastosowania tzw. wakacji kredytowych, obniżenia oprocentowania pożyczki, a nawet zawieszenia działalności gospodarczej, jeżeli środki UE pozyskano z działania 6.4 RPO WZ 2014-2020. Więcej informacji o pakiecie elastyczności dla beneficjentów unijnych środków dostępnych jest na stronie serwisu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020: www.rpo.wzp.pl – Zakładka: Wiadomości – Informacja z 26.03.2020 roku – Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy – wskazówki dla beneficjentów RPO WZ 2014-2020 w związku z epidemią COVID-19.

Wsparcie w ramach II filaru Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

Samorząd Województwa we współpracy zarówno z Bankiem Gospodarstwa Krajowego jak i Zachodniopomorską Agencją Rozwoju Regionalnego pracuje nad przygotowaniem i uruchomieniem wsparcia płynnościowego dla zachodniopomorskich przedsiębiorców. To rozwiązania zapowiadane w tzw. II filarze Pakietu. Czynione są usilne starania, by takie wsparcie można było uruchomić w przeciągu najbliższych kilku tygodni.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Kilogram amfetaminy i coś jeszcze.

Goleniów. Ponad kilogram amfetaminy, 678 tabletek ekstazy i 330 gramów marihuany przechwycili niedawno goleniowscy policjanci.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

Zatrzymano dwóch mężczyzn (22 i 26 lat), którzy decyzją sądu trafili na trzy miesiące do aresztu. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Red.

Powiązane – „Skandaliczne śledztwo – jest reakcja ministerstwa

Kontynuuj czytanie
Reklama

Na czasie