Goleniów. Przewodnik niemieckich wycieczek po naszej okolicy opisuje w liście do nas jedną z nich, w czasie której niemieccy turyści śpiewali w autobusie hitlerowską pieśń.
Epidemia spowodowała,że nie mam pracy w najważniejszych miesiącach sezonu turystycznego. Dlatego wspominam wycieczki, które prowadziłem wcześniej. Opisałem jedną z nich, która może zainteresować.
Niemcy wojny
Obsługuję kolejną wycieczkę niemieckich emerytów wypoczywających i kurujących się w Świnoujściu. Oprowadzam ich po najpiękniejszych miastach nad Iną: Goleniowie i Stargardzie, malownicze sosnowe lasy, buczyny na morenowych wzgórzach, urocze jeziora Golczewa, ozy i drumliny. Opowiadam o słowiańskiej, polskiej, duńskiej, brandenburskiej, szwedzkiej i niemieckiej historii Pomorza. Przybliżam geografię i przyrodę różnych regionów Polski rozpostartej od morza do gór, od rzeki Odry po Bug. Nawiązuję do osiągnięć naszej kultury i nauki.
W drodze powrotnej przybliżam tradycyjne potrawy kuchni polskiej i uczę wymowy najtrudniejszych zwrotów naszego języka. Wreszcie proponuje wspólne śpiewanie. Zaczynamy od austriackiej piosenki ludowej „Komm, lieber Mai” z muzyką Mozarta. Następna jest „ O, du liebe Augustin” kolejna, to dziecięca piosnka o pracy w ogrodzie. Wtem jeden z młodszych uczestników wycieczki intonuje „Heili, Heilo”. Większość grupy dołącza się aktywnie. Bezczelność! Postanawiam natychmiast przerwać tę hitlerowską pieśń, ale… opanowuję nerwy. Nie dam się wyprowadzić z równowagi, bo o to chodzi temu młodemu faszyście. Spoglądam na kierowcę autokaru. Jest wściekły, więc uspokajam go słowami:
Nie dajmy się sprowokować. Pokażmy klasę. Zaraz dostaną za swoje!
Pieśń się kończy. Natychmiast reaguję. Zdecydowanym, ale spokojnym głosem mówię, czy raczej deklamuję, jak na konkursie recytatorskim:
Ja doskonale wiem, że to stara ludowa piosenka, chociaż w oryginale jest „Heidi”… i zasadniczo nie miałbym nic przeciwko wersji oryginalnej. Natomiast to, co państwo zaśpiewali jest marszem hitlerowskich żołnierzy II wojny światowej, którzy dla większości ludzi w krajach Europy kojarzą się z najgorszymi bandytami w niemieckich mundurach wojskowych, bez skrupułów mordującymi jeńców wojennych, cywilów, kobiety i dzieci, metodycznie maltretującymi ludzi w gettach oraz obozach masowej zagłady: Żydów, Cyganów, Polaków i obywateli innych narodów. Ta rozpętana przez Niemcy wojna przyniosła śmierć ponad 80 milionom ludzi na świecie i okaleczyła wielokrotnie więcej, zarówno fizycznie jak też psychicznie. W wyniku II wojny światowej Polska straciła licząc procentowo najwięcej swoich obywateli, bo blisko siedem milionów oraz straciła ponad 70 tysięcy kilometrów kwadratowych obszaru, a także prawie połowę całego potencjału gospodarczego oraz mnóstwo dóbr kultury i nauki, rabowanych lub cynicznie niszczonych przez niemieckich żołnierzy, śpiewających radośnie: „Haili, Heilo”. A po zakończeniu wojny, którą Niemcy rozpętały, Polacy musieli przesiedlić swoich obywateli z rozległych przedwojennych wschodnich ziem Polski, na których Stalin powołał republiki radzieckie, na ziemie przyznane nam przez zwycięskie mocarstw podczas konferencji w Poczdamie. Polacy musieli również bez pomocy potężnych środków z amerykańskiego planu Marshalla, niewyobrażalnym własnym wysiłkiem podnieść kraj z ruin i pod przymusem budować utopijny sowiecki socjalizm, co doprowadziło do ruiny ekonomicznej. Dlatego bardzo proszę o to, aby nie śpiewać faszystowskich pieśni niemieckich żołnierzy, gdyż dla większości ludzi na świecie jest to propagowanie ohydnego, zbrodniczego hitleryzmu ścigane z mocy prawa.
Ale przecież żołnierze Armii Sowieckiej też mordowali, też gwałcili kobiety, też wszystko grabili i niszczyli. Dla zabawy strzelali nawet do dzieł sztuki. To była straszna hołota i dzicz! – oskarżycielskim tonem wyrywa się jeden z uczestników wycieczki.
Nie zaprzeczam. Stalin osobiście dał swoim żołnierzom wolną rękę, gdy tylko Rosjanie przekroczyli przedwojenne granice Niemiec. Jednak nie byłoby tutaj potężnej sowieckiej armii oraz tej prymitywnej hołoty z najdalszych zakątków Rosji – mówię dobitnie – gdyby nie wojna rozpętana przez Niemców i niezwykle okrutnie przez Niemców prowadzona. To sowieccy żołnierze i cywile swoją krwawą ofiarą oraz ogromem wyrzeczeń powstrzymali i ostatecznie zdławili nieludzki hitleryzm. Blisko połowę wszystkich ofiar drugiej wojny światowej stanowią Rosjanie. Również sowieccy żołnierze wyzwolili hitlerowskie Niemcy od faszyzmu i nic tego nie zmieni!
Pojedyncze oklaski przeszły w wyraźne brawa i utwierdziły mnie w przekonaniu, że nawet starsi Niemcy potrafią przyjąć argumenty, jeżeli umie się je obiektywnie przedstawić.
Goleniów. Dzisiejsza akcja związana z niewybuchem przebiegła zgodnie z planem i zakończyła się pomyślnie. Wszystkie niezbędne procedury zostały wdrożone, a mieszkańcy są już bezpieczni.
Tak czytamy na stronie gminy. Na miejscu byli burmistrz i jego zastępca, którzy nadzorowali działania służb i dbali o sprawne przeprowadzenie ewakuacji. Obecnie wszyscy mieszkańcy mogą już bezpiecznie wrócić do swoich domów.
Niewybuch z czasów II Wojny Światowej znaleziony przy ul. Miłosza został już wywieziony z Goleniowa.
Jak podaje Radio Szczecin, maszyna wykonywała lot szkoleniowy, zmuszona była do nagłego lądowania. Ze wstępnych informacji wynika, że w kabinie pilota mógł pojawić się dym. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.
Na miejsce zdarzenia skierowano zespoły Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG) Goleniów oraz Lotniskową Służbę Ratowniczo-Gaśniczą (LSR) Lotnisko Szczecin-Goleniów.
Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu S6 o łącznej długości 49 km. Na podstawie tych decyzji przyszli wykonawcy, którzy zostaną wybrani w prowadzonych obecnie przetargach, będą mogli rozpocząć roboty budowlane. Mogą też ruszyć procedury odszkodowawcze za nieruchomości przejęte pod drogę – dotyczy to także gminy Goleniów.
Decyzje ZRID ostatecznie zatwierdziły rozwiązania projektowe oraz podziały nieruchomości. Szczegółowe informacje dotyczące procedur związanych z nieruchomościami przejmowanymi pod drogę można znaleźć na naszej stronie internetowej GDDKiA.
Przetargi na realizację inwestycji
Przetargi na wybór wykonawców, którzy wykonają inwestycje, ruszyły w grudniu ubiegłego roku. Postępowania budzą duże zainteresowanie firm wykonawczych. Dotychczas, w ramach procedury przetargowej, na wszystkie trzy zadania wpłynęło ponad 1 600 pytań wykonawców. Wszelkie wątpliwości wymagają na tym etapie szczegółowego wyjaśnienia, aby uniknąć problemów podczas trwania budowy. W II kwartale tego roku GDDKiA planuje poznać oferty wykonawców.
Kolejnym etapem będzie badanie i weryfikacja ofert. Będą musiały zostać dokładnie sprawdzone, aby wybrać najkorzystniejsze z nich. Termin zakończenia procedur będzie zależał również od tego, czy oferenci skorzystają z prawa odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Postępowania przetargowe będą również podlegały kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Finałem będzie podpisanie umów, które jest planowane w IV kwartale tego roku.
Plan realizacji inwestycji
Wykonawcy będą mieli za zadanie opracować projekty wykonawcze i zrealizować roboty budowlane. Dla odcinków Kołbaskowo – Dołuje i Dołuje – Police terminy realizacyjne będą takie, jak dla standardowych odcinków drogowych. Dlatego tu zakończenie prac jest planowane w 2028 roku.
Odcinek Police – Goleniów z tunelem pod Odrą będzie miał znacznie dłuższy czas realizacji, ze względu na konieczność wydrążenia i wyposażenia dwunawowego tunelu o długości 5 km. Zakładamy, że kierowcy z tego odcinka skorzystają w 2032 roku.
Od września 2024 roku trwa już przetarg na budowę II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W ramach tej inwestycji powstanie między innymi nowy węzeł drogowy Kołbaskowo, łączący ZOS z DK13 i autostradą A6.
Ring wokół Szczecina
Nowa trasa odciąży obecny przebieg dróg A6, S3 i S6 omijających Szczecin od południa oraz wschodu. W miesiącach letnich, ze względu na znaczne natężenie ruchu, na istniejącej trasie tworzą się spowolnienia i zatory drogowe. Nowa S6 domknie ring wokół Szczecina, co znacząco poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu. Nowa droga będzie miała szczególne znaczenie dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła Goleniów Północ (S3/S6) po drugiej stronie Odry, trzeba przejechać 58 km. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu zmniejszy się kilkukrotnie. Z centrum Szczecina wyprowadzona zostanie znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdów jadących do zakładów chemicznych w Policach.
Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina przewidziana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033 roku).
Tunel pod Odrą – kluczowy element inwestycji
Zachodnia Obwodnica Szczecina przetnie na północ od Polic rzekę Odrę, którą prowadzi tor wodny do portu w Szczecinie. Ze względu na uwarunkowania terenowe i kwestie środowiskowe, S6 będzie przechodziła pod Odrą tunelem o długości 5 km. Będzie to dwururowy obiekt drążony maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica zewnętrzna tunelu będzie wynosiła niemal 15 m, a grubość obudowy 60 cm. Na przebiegu tunelu zaplanowano 19 przejść poprzecznych między nawami, które będą służyły przede wszystkim do ewakuacji w sytuacjach niebezpiecznych. Spód konstrukcji tunelu będzie schodził maksymalnie 51 m poniżej poziomu terenu, natomiast jezdnia będzie na głębokości do 45 m. Odcinki wjazdowe do tunelu będą mieć długość około 600 m.
Trzy odcinki realizacyjne
Kołbaskowo – Dołuje (13,6 km)
Na tym odcinku powstaną dwa węzły drogowe i 18 obiektów mostowych, w tym 8 przejść dla zwierząt. W ramach inwestycji powstanie również Obwód Utrzymania Drogi przy węźle Szczecin Południe.
Dołuje – Police (11,9 km)
W ramach tego odcinka powstaną dwa węzły drogowe i 14 obiektów mostowych, w tym cztery górne przejścia dla zwierząt i pięć dolnych.
Police – Goleniów (23,4 km)
W ramach tego odcinka powstanie tunel pod Odrą o długości 5 km – najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Inwestycja obejmie również budowę dwóch węzłów drogowych i rozbudowę jednego, budowę 22 obiektów mostowych, w tym aż ośmiu nad ciekami wodnymi. Ich przyczółki będą rozstawione szerzej, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń wzdłuż cieku na przejście dla zwierząt. Powstaną również dwa duże górne przejścia dla zwierząt.