Connect with us

Goleniów

„Heili, Heilo” w autobusie

Goleniów. Przewodnik niemieckich wycieczek po naszej okolicy opisuje w liście do nas jedną z nich, w czasie której niemieccy turyści śpiewali w autobusie hitlerowską pieśń.

Opublikowane

w dniu

„Szanowna Redakcjo

Epidemia spowodowała,że nie mam pracy w najważniejszych miesiącach sezonu turystycznego. Dlatego wspominam wycieczki, które prowadziłem wcześniej. Opisałem jedną z nich, która może zainteresować.

Niemcy wojny

Obsługuję kolejną wycieczkę niemieckich emerytów wypoczywających i kurujących się w Świnoujściu. Oprowadzam ich po najpiękniejszych miastach nad Iną: Goleniowie i Stargardzie, malownicze sosnowe lasy, buczyny na morenowych wzgórzach, urocze jeziora Golczewa, ozy i drumliny. Opowiadam o słowiańskiej, polskiej, duńskiej, brandenburskiej, szwedzkiej i niemieckiej historii Pomorza. Przybliżam geografię i przyrodę różnych regionów Polski rozpostartej od morza do gór, od rzeki Odry po Bug. Nawiązuję do osiągnięć naszej kultury i nauki.

W drodze powrotnej przybliżam tradycyjne potrawy kuchni polskiej i uczę wymowy najtrudniejszych zwrotów naszego języka. Wreszcie proponuje wspólne śpiewanie. Zaczynamy od austriackiej piosenki ludowej „Komm, lieber Mai” z muzyką Mozarta. Następna jest „ O, du liebe Augustin” kolejna, to dziecięca piosnka o pracy w ogrodzie. Wtem jeden z młodszych uczestników wycieczki intonuje „Heili, Heilo”. Większość grupy dołącza się aktywnie. Bezczelność! Postanawiam natychmiast przerwać tę hitlerowską pieśń, ale… opanowuję nerwy. Nie dam się wyprowadzić z równowagi, bo o to chodzi temu młodemu faszyście. Spoglądam na kierowcę autokaru. Jest wściekły, więc uspokajam go słowami:

  • Nie dajmy się sprowokować. Pokażmy klasę. Zaraz dostaną za swoje!

Pieśń się kończy. Natychmiast reaguję. Zdecydowanym, ale spokojnym głosem mówię, czy raczej deklamuję, jak na konkursie recytatorskim:

  • Ja doskonale wiem, że to stara ludowa piosenka, chociaż w oryginale jest „Heidi”… i zasadniczo nie miałbym nic przeciwko wersji oryginalnej. Natomiast to, co państwo zaśpiewali jest marszem hitlerowskich żołnierzy II wojny światowej, którzy dla większości ludzi w krajach Europy kojarzą się z najgorszymi bandytami w niemieckich mundurach wojskowych, bez skrupułów mordującymi jeńców wojennych, cywilów, kobiety i dzieci, metodycznie maltretującymi ludzi w gettach oraz obozach masowej zagłady: Żydów, Cyganów, Polaków i obywateli innych narodów. Ta rozpętana przez Niemcy wojna przyniosła śmierć ponad 80 milionom ludzi na świecie i okaleczyła wielokrotnie więcej, zarówno fizycznie jak też psychicznie. W wyniku II wojny światowej Polska straciła licząc procentowo najwięcej swoich obywateli, bo blisko siedem milionów oraz straciła ponad 70 tysięcy kilometrów kwadratowych obszaru, a także prawie połowę całego potencjału gospodarczego oraz mnóstwo dóbr kultury i nauki, rabowanych lub cynicznie niszczonych przez niemieckich żołnierzy, śpiewających radośnie: „Haili, Heilo”. A po zakończeniu wojny, którą Niemcy rozpętały, Polacy musieli przesiedlić swoich obywateli z rozległych przedwojennych wschodnich ziem Polski, na których Stalin powołał republiki radzieckie, na ziemie przyznane nam przez zwycięskie mocarstw podczas konferencji w Poczdamie. Polacy musieli również bez pomocy potężnych środków z amerykańskiego planu Marshalla, niewyobrażalnym własnym wysiłkiem podnieść kraj z ruin i pod przymusem budować utopijny sowiecki socjalizm, co doprowadziło do ruiny ekonomicznej. Dlatego bardzo proszę o to, aby nie śpiewać faszystowskich pieśni niemieckich żołnierzy, gdyż dla większości ludzi na świecie jest to propagowanie ohydnego, zbrodniczego hitleryzmu ścigane z mocy prawa.
  • Ale przecież żołnierze Armii Sowieckiej też mordowali, też gwałcili kobiety, też wszystko grabili i niszczyli. Dla zabawy strzelali nawet do dzieł sztuki. To była straszna hołota i dzicz! – oskarżycielskim tonem wyrywa się jeden z uczestników wycieczki.
  • Nie zaprzeczam. Stalin osobiście dał swoim żołnierzom wolną rękę, gdy tylko Rosjanie przekroczyli przedwojenne granice Niemiec. Jednak nie byłoby tutaj potężnej sowieckiej armii oraz tej prymitywnej hołoty z najdalszych zakątków Rosji – mówię dobitnie – gdyby nie wojna rozpętana przez Niemców i niezwykle okrutnie przez Niemców prowadzona. To sowieccy żołnierze i cywile swoją krwawą ofiarą oraz ogromem wyrzeczeń powstrzymali i ostatecznie zdławili nieludzki hitleryzm. Blisko połowę wszystkich ofiar drugiej wojny światowej stanowią Rosjanie. Również sowieccy żołnierze wyzwolili hitlerowskie Niemcy od faszyzmu i nic tego nie zmieni!

Pojedyncze oklaski przeszły w wyraźne brawa i utwierdziły mnie w przekonaniu, że nawet starsi Niemcy potrafią przyjąć argumenty, jeżeli umie się je obiektywnie przedstawić.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia”

(dane autora znane redakcji)

powiązane – „Łatwiej jest wracać do nie naszej przeszłości”

Goleniów

50 lecie parafii

Goleniów. Dokładnie dzisiaj przypada pięćdziesiąta rocznica utworzenia parafii pod wezwaniem. Św. Jerzego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

4 marca 1974 roku biskup Szczecińsko – Kamieński ks. Jerzy Stroba podpisał dekret erygujący parafię przy kościele pw. Świętego Jerzego. Czytamy w nim: „Na większą chwałę Boga Wszechmogącego, dla pożytku Kościoła św. i dobra duchowego wiernych z Goleniowa oraz okolicznych miejscowości (…) erygujemy nową parafię pw. św. Jerzego w Goleniowie. Nowa parafia powstaje z podziału parafii pw. św. Katarzyny w Goleniowie. Granica parafii przebiega zasadniczo rzeką Iną i dalej poza nią z tym, że do niej należą ulice: Bohaterów Stalingradu (obecnie Spacerowa), Inwalidzka i Fabryczna. Ponadto do nowej parafii należą następujące miejscowości: Bolechowo, Podańsko, Stawno, Tarnówko, Tarnowiec, Zabród i kolonie”. W 1987 roku miejscowości te, poza Zabrodem, weszły w skład parafii w Helenowie.

Następnego dnia, 5 marca, biskup Jerzy Stroba mianował księdza Bogdana Schmidta administratorem nowo utworzonej parafii. Spoczął na nim obowiązek zbudowania parafii od podstaw – zarówno jeśli chodzi o społeczność parafialną jak i bazę materialną. W pracy tej wspierał księdza Schmidta wikariusz – ks. Marek Kałamarz, który zorganizował grupę ministrantów, założył scholę, prowadził chór parafialny oraz grał na organach. 13 czerwca odbyła się pierwsza w dziejach parafii procesja Bożego Ciała. Przeszła ulicami Świerczewskiego (obecnie Andersa), Konopnickiej, Reymonta i Sportową, wracając na plac przy kościele.

Ze sprawozdania duszpasterskiego za 1974 roku wynika, że parafian było ok. 4500, pracowało z w niej 2 księży. Od marca udzielono 94 chrztów, pobłogosławiono 44 małżeństwa, odprowadzono do miejsca wiecznego spoczynku 28 osób, Pierwszą Komunię przyjęło 67 osób, a podczas liturgii rozdano 31 tys. komunii świętych.

Na zdjęciach widok kościoła parafialnego przed wojną i aktualny.

red.

powiązane – „Koniec karnawału – zaczyna się Wielki Post”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Uczcili Bohaterów

Goleniów. Kilkadziesiąt osób zebrało się wczoraj wieczorem 1 marca przed popiersiem Rotmistrza Witolda Pileckiego na skwerze jego imienia.

Opublikowane

w dniu

Przeszli tam z kościoła pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, po Mszy Świętej za Ojczyznę w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Były modlitwy, apel poległych i odśpiewano Hymn Państwowy.

Organizatorem była parafia pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z udziałem goleniowskich harcerzy i Plutonu Różańca.
red.

powiązane – „Koniec karnawału – zaczyna się Wielki Post”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

„Jedenastka” od 11 marca

Goleniów. Nowa linia autobusowa w Goleniowskim Parku Przemysłowym startuje 11 marca.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w związku z otwarciem nowego przystanku kolejowego PKP Goleniów Park Przemysłowy, od 11 marca zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa. Autobus linii 11 będzie jeździł na trasie: Dworzec PKS – Łozienica SKM – GPP Łozienica.

Rozkład jazdy autobusów jest obecnie w fazie pilotażowej, ze względu na brak korelacji kursów pociągów z godzinami pracy zakładów w GPP. Rozkład jazdy oraz schemat linii autobusowej znajduje się na naszej stronie internetowej gminy.

red.

powiązane – „SKM – bilet metropolitalny od września”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie