Connect with us

Goleniów

Habilitacyjny plagiat

Goleniów. Po 5 latach od nadania, odebrano dr Elżbiecie Żywuckiej-Kozłowskiej z Goleniowa, z Katedry Postępowania Karnego i Prawa Karnego Wykonawczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, stopień doktora habilitowanego.

Opublikowane

w dniu

Sprawę „podlinkował” nam życzliwy czytelnik. Powodem odebrania stopnia naukowego jest (jak podają m.in. portale DEBATA i PRAWDA) jawny plagiat pracy habilitacyjnej, naruszenia cudzych praw autorskich i dobrych obyczajów w nauce. Stopień nadała 19 czerwca 2015 roku i odebrała 11 grudnia 2020 roku Rada Dyscypliny Nauki Prawne Uniwersytetu w Białymstoku.

Jeden z procesów w tej sprawie toczył się w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Goleniowie w latach 2018-19, kończąc się wyrokiem niekorzystnym dla E. Żywuckiej – Kozłowskiej. W innym, przed Sądem Okręgowy w Białymstoku Wydział II Cywilny, sąd w wyroku z dnia 6 marca 2020 w uzasadnieniu wyroku, w oparciu o opinie biegłych, stwierdził, że „działalność pozwanej E. Żywuckiej-Kozłowskiej wyczerpuje znamiona definicji plagiatu”. Opinie biegłych wskazywały na przejęcie do rozdziału II książki E. Żywuckiej-Kozłowskiej od 84% do 90% tekstu książki M. Kowalczyk. Niezależnie od tego, biegli wskazali na przejęcie innych fragmentów tej książki w innych rozdziałach pracy E. Żywuckiej-Kozłowskiej (od 20% do 49%).

Elżbieta Żywucka-Kozłowska (na zdj. pierwsza z prawej) to według naszych ustaleń mieszkanka Goleniowa (Żółwiej Błoci?), absolwentka miejscowego LO, była pracownica naukowa wydziału prawa Uniwersytetu Szczecińskiego – ekspert kryminalistyki, ekspert Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze w zakresie identyfikacji nn zwłok i nn osób, biegły sądowy ustalający profile morderców. Od 2008 roku w Katedrze Prawa Karnego Materialnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Autorka wielu publikacji z zakresu kryminalistyki, wiktymologii i kryminologii.

red.

powiązane – „Dyrektor – w IPN i NIK”

Goleniów

Jubileusz parafii

Goleniów. 7 styczna 1985 r. Krępsko stało się samodzielną parafią. W sobotę 25 stycznia będzie świętowała swój jubileusz.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Ośrodek Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej, terytorialnie parafia była bardzo rozległa. Należące do niej Kamieniska znajdowały się w odległości 16 km, a Żółwia Błoć – 14 km. Formalnie do parafii należało 14 miejscowości, jednakże niektóre z nich były już wyludnione, jak np. Inoujście lub zamieszkałe przez kilka osób, np. Kamieniska i Bolesławice. Do parafii należał także kościół – pw. Świętej Trójcy w Miękowie, kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego w Żółwiej Błoci oraz kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Świętej. Pierwszym proboszczem (administratorem) parafii został ks. Józef Kurdziel. Probostwo w Krępsku objął z chwilą powołania parafii. Nie pełnił funkcji proboszcza, ponieważ przez pewien czas był zakonnikiem, ale wszyscy wierni i mieszkańcy w ten sposób go tytułowali. Parafią kierował przez 27 lat, do 2011 r.Obecnie parafią kieruje ks. Paweł Płaczek.

red.

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Dostarczają pojemniki

Goleniów. P.G.K. Sp. o. o. w Goleniowie rozpoczęła wczoraj akcję dostarczania pojemników na bioodpady do nieruchomości jednorodzinnych na terenie gminy Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Jak czytamy na stronie fb spółki, z chwilą podstawienia pojemników na bioodpady, przy pierwszym odbiorze będą zabierane bioodpady z pojemników i worków – według harmonogramu. Natomiast przy kolejnych odbiorach będą zabierane bioodpady tylko z podstawionych brązowych pojemników 240 l – do pojemników 240 l na bioodpady należy wrzucać bio tylko luzem (bez worków).

Zakup pojemników sfinansowała gmina, a dla odbiorców są one bezpłatne.

red.

powiązane – „Worki zastąpi pojemnik”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

ZAZ dofinansowany

Goleniów. Umowy dofinansowujące koszty działania ze środków budżetu województwa zostały dzisiaj podpisane w goleniowskim Zakładzie Aktywności Zawodowej.

Opublikowane

w dniu

8 milionów 300 tys. zł otrzymają Zakłady Aktywności Zawodowej z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego – część trafi do goleniowskiego ZAZ.

W województwie zachodniopomorskim działa dziesięć Zakładów Aktywności Zawodowej, dając zatrudnienie 731 osobom z niepełnosprawnością osobom zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Placówki takie działają w: Stargardzie, Kołobrzegu Kamieniu Pomorskim, Dobrej, Gryfinie, Wałczu, Goleniowie, Juchowie, Karlinie i Choszcznie. Każdy z zachodniopomorskich zakładów specjalizuje się w innym obszarze. Są szansą na dla OzN na rehabilitację społeczną i zawodową czy kontakt ze specjalistami. W planach jest utworzenie kolejnych dwóch takich miejsc w Koszalinie oraz Mielenku Drawskim.

Oferta goleniowskiego zakładu to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw regionu, a przede wszystkim Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Obiekt powstał też z myślą o absolwentach goleniowskiej Szkoły Specjalnej. Placówka prowadzi także Bistro Delfin w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Organizatorem ZAZ-u jest Gmina Goleniów

Na roczne budżety ZAZ-ów składają się różne źródła finansowania. To środki wypracowane przez placówki w ramach prowadzonej działalności. Dodatkowo placówki korzystają ze środków własnych organizatorów ZAZ-ów, środków PFRON oraz z dofinansowania z budżetu województwa. I właśnie środki z tej puli zostały dzisiaj zawarte umowy.

Funkcjonujące w polskim systemie od blisko 25 lat Zakłady Aktywności Zawodowej stanowią ofertę pracy dla osób z niepełnosprawnością znaczną oraz umiarkowaną, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną (OzN). Zatrudnienie tych osób w ZAZ-ach daje im możliwość nabycia umiejętności zawodowych oraz czynności dnia codziennego, zwiększając samodzielność i zaradność życiową tych osób. Jest to także prewencja przed wykluczeniem społecznym. Zatem głównym celem ZAZ-ów jest rehabilitacja osób z niepełnosprawnością.

Zakłady aktywności zawodowej należą do sektora pracodawców chronionego rynku pracy i są podmiotami zorientowanymi głównie na realizację funkcji społecznych, a nie na maksymalizację zysków z prowadzonej działalności wytwórczej lub usługowej.

red.

powiązane – „Stypendia i dotacje”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie