Connect with us

Aktualności

Grób bardzo nieznanego

NOWOGARD. Żołnierz, który ma spoczywać w widocznym na zdjęciu grobie jest do tego stopnia nieznany, że nie wiadomo o nim zupełnie nic. Nawet tego, czy rzeczywiście ktokolwiek tam leży.

Opublikowane

w dniu

 Mało kto wie, że Nowogard, podobnie jak Paryż czy Warszawa, ma swój Grób Nieznanego Żołnierza. Wiadomo, że w grobie pod paryskim Łukiem Triumfalnym spoczywa francuski żołnierz poległy pod Verdun, a w warszawskim grobie – polski żołnierz poległy w walkach o Lwów. Kto i czy w ogóle spoczywa w nowogardzkim Grobie Nieznanego Żołnierza – nie wiadomo. W ogóle niewiele wiadomo o samym grobie. Nie są znane żadne dokumenty związane z jego utworzeniem. Nie wiadomo kiedy powstał i czyim był pomysłem. Nie wiadomo też, o żołnierza jakiej narodowości chodzi, bo napis na pomniku o tym nie wspomina. Nie wiemy również, kiedy ów żołnierz miał polec i gdzie to się stało. Przede wszystkim nie wiadomo jednak, czy Grób Nieznanego Żołnierza jest grobem rzeczywistym, czy też symbolicznym. Krótko mówiąc, nic nie wiemy. Najprawdopodobniej Grób Nieznanego Żołnierza utworzono w miejscu, gdzie kiedyś był pochowany jakiś sowiecki żołnierz, poległy w walkach o Naugard w 1945 roku. Takich grobów było sporo, bo walki były ciężkie, ofiar wiele. Po wojnie polowe cmentarze zlikwidowano, zwłoki przeniesiono na cmentarze wojenne. Prawdopodobnie ktoś wpadł na pomysł, żeby w miejscu po zlikwidowanym grobie sowieckiego żołnierza postawić pomnik. A dziś stoi to, co stoi – pomnik kompletnie nieznanego żołnierza… Nie przeszkadza to jednak nowogardzianom, którzy od czasu do czasu zapalają przy grobie świece i znicze. 1 listopada znicz przy nowogardzkim Grobie Nieznanego Żołnierza zapalił również burmistrz Robert Czapla. Urzędowy fotograf był przy tym, zaś urzędowy hagiograf napisał stosowną notkę. Na urzędowej stronie internetowej wszystko to opublikowano.  

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie