Connect with us

Aktualności

Goleniowianki do sejmu

Uczennice Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie – Patrycja Węgierska i Aleksandra Wojtysiak – ubiegają się o mandat poselski XXII sesji Sejmu Dzieci I Młodzieży.

Opublikowane

w dniu

W tym roku zadanie konkursowe polegało na znalezieniu w swojej okolicy miejsca pamięci historycznej, a następnie sprawdzeniu, jaką rolę odgrywa to miejsce w świadomości lokalnej społeczności. Wybór uczennic padł na Kościół św. Jerzego w Goleniowie. Celem zadania rekrutacyjnego było sprawdzenie wśród młodzieży Goleniowa z czym kojarzy im się  Kościół św. Jerzego. Do badania wykorzystano metodę „wiszące pytania”. Po uzyskaniu zgody dyrektor Goleniowskiego Domu Kultury, badanie odbyło się na chodniku przed Domem Kultury. W badaniu wzięło udział około 50 przechodniów, młodych ludzi w wieku 15-25 lat. Każdy z nich miał odpowiedzieć na pytanie „Z czym kojarzy Ci się kościół św. Jerzego?” Niestety ani jedna z osób nie odpowiedziała, że jest to pierwszy kościół na ziemi goleniowskiej i że miejsce to jako pierwsze stało się miejscem kultu religii katolickiej, wsparciem i oparciem dla wiernych.

Chcąc wpłynąć na poszerzenie wiedzy kolegów i koleżanek uczennice wykonały kilka zadań. Po pierwsze – chyba najprostsze – przygotowały gazetkę w bibliotece szkolnej na temat historii kościoła św. Jerzego. Kolejnym krokiem było przygotowanie prezentacji multimedialnej – a dalej, przez cały tydzień odwiedzanie klas podczas lekcji religii i prezentowanie jej wspólnie z katechetami i księżmi. Największym osiągnięciem jednak było zorganizowanie spotkania z Panią Jadwigą Krause. Jest to kobieta, która przeżyła okrucieństwo II Wojny Światowej – utratę ojca, rozdzielenie z siostrą, zsyłkę na Syberię, utratę domu i całego majątku i wreszcie powrót do ukochanego kraju – choć z dala od rodzinnego domu na Wołowszczyźnie. Z ogromnym przejęciem i drżeniem głosu opowiedziała młodzieży jaki wpływ na życie w powojennym Goleniowie miał kościół św. Jerzego i ówczesny proboszcz Franciszek Włodarczyk. Historia powrotu do domu po sześciu latach pobytu w Kazachstanie opowiadana przez naocznego świadka tamtych wydarzeń z roku 1946 i kolejnych powojennych miesięcy była niesamowitym przeżyciem – żal, że pani Jadwiga nie uczy historii na co dzień. Spotkanie odbyło się 12 kwietnia br. w Sali konferencyjnej Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie